مناقصه آزادگان امسال به سرانجام می رسد؟

مناقصه آزادگان امسال به سرانجام می رسد؟ ام آی جی تی: سناریوی وزارت نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان، بزرگ ترین میدان نفتی كشور، یكپارچه سازی قسمت شمالی و جنوبی آن و برگزاری مناقصه بین غول های نفتی جهان بود. فرآیندی كه از حدود دو سال قبل شروع شده و طبق گفته های مسئولان به نظر می رسد امسال به سرانجام برسد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اواسط زمستان سال ۱۳۹۵، فراخوان شركت ملی نفت برای دعوت از شركت های نفتی بین المللی برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان عرضه شد و چراغ برگزاری مناقصه روشن شد. در پاسخ به این فراخوان شركت های مختلف نفتی اطلاعات خویش را ارسال كردند و از از ۵۱ شركتی كه توسط شركت ملی نفت ایران برای مشاركت در توسعه میادین نفتی ایران تایید صلاحیت شدند، حدود ۱۷ شركت برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان ابراز تمایل كردند و در نهایت از میان ۱۷ شركت ۱۱ شركت از محل میدان نفتی آزادگان بازدید كردند.
در این راستا اعلام گردید شركت رس نفت از روسیه، شركت های CNPC و ساینوپك از چین، شركت انی از ایتالیا، شركت مرسك از دانمارك، شركت OMV از اتریش، شركت ONGC از هند، شركت پرتامینا از اندونزی، شركت پتروناس از مالزی، شركت شل از هلند، شركت وینتر شال از آلمان، شركت توتال از فرانسه و یك شركت تایلندی در مناقصه میدان نفتی آزادگان حضور خواهند داشت و در نهایت كنسرسیومی متشكل از برخی شركت های مذكور برای توسعه این میدان تشكیل خواهد شد.
در این راستا، از زمانی كه شركت ها تایید صلاحیت شدند، مطالعات فنی خود به تناوب برای شركت ملی نفت ارسال كردند و شركت ملی نفت هم بعد از بررسی یا این نتایج را تایید كرد یا این مطالعات را به شركت ها برای تكمیل بازگرداند اما در نهایت اعلام گردید كه مطالعات فنی عرضه شده از جانب شركت ها رضایت بخش بوده است.
بر اساس این گزارش، مسئولان بارها بر این نكته تاكید نمودند كه برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان زمان بر بوده و حتی علی كاردر، مدیرعامل شركت ملی نفت ایران در سومین كنگره كاربردی نفت و نیرو اعلام نمود مناقصه میداند نفتی آزادگان در سال ۲۰۱۷ برگزار نمی گردد. ازاین رو به نظر می رسد چنانچه این مناقصه در سال ۱۳۹۷ برگزار شود، در نیمه پایانی این سال خواهد بود.1397/01/05
12:21:25
5.0 / 5
5389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز