نظرسنجی رویترز نشان داد

كاهش ۷۰ هزار بشكه ای تولید نفت اوپك

كاهش ۷۰ هزار بشكه ای تولید نفت اوپك ام آی جی تی: بر پایه یافته های نظرسنجی رویترز، تولید نفت اوپك در آوریل به علت افت شدید تولید در ونزوئلا و صادرات كمتر از جانب تولیدكنندگان آفریقایی، به پایین ترین میزان در یك سال اخیر كاهش پیدا كرد و پایبندی این گروه به توافق كاهش تولید را به ركورد بالای جدیدی رساند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد كشورهای عضو اوپك ماه میلادی جاری مجموعا ۳۲.۱۲ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرده اند كه ۷۰ هزار بشكه در روز كمتر از ماه مارس بوده است. مجموع تولید اوپك در آوریل پایین ترین میزان از آوریل سال ۲۰۱۷ به این سو به حساب می آید.

اوپك در جهت توافق كاهش تولید با روسیه و سایر تولیدكنندگان غیراوپك به منظور حذف مازاد عرضه، حدود ۱.۲ میلیون بشكه در روز از تولید خویش را محدود كرده است. این پیمان در ژانویه سال ۲۰۱۷ شروع شد و تا آخر سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.

طبق یافته های نظرسنجی رویترز، پایبندی تولیدكنندگان به این توافق از ۱۶۱ درصد در مارس به ۱۶۲ درصد در آوریل افزایش یافته است. همچنان هیچ نشانه ای از اینكه عربستان سعودی یا سایر تولیدكنندگان بزرگ تولیدشان را به میزان قابل توجهی افزایش داده باشند تا از قیمت های بالاتر بهره برداری كنند یا افت تولید ونزوئلا را جبران كنند، به چشم نمی خورد.

كارستن فریتچ، تحلیلگر كومرس بانك با اشاره به عدم عرضه اضافی از جانب سایر اعضای اوپك برای جبران این كاهش اظهار داشت: بدین ترتیب تولید نفت بالاتر آمریكا برای جبران شكاف بوجود آمده در عرضه ضروری می باشد.

نفت امسال برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ به بالای ۷۵ دلار در هر بشكه صعود كرد و هم اكنون نزدیك ۷۴ دلار در هر بشكه معامله می گردد.

با این حال اوپك می گویند برای اطمینان از اینكه اشباع عرضه به آخر رسیده است، محدودیت های عرضه بایستی حفظ شوند

بر اساس نظرسنجی رویترز، در آوریل بزرگترین كاهش تولید مربوط به ونزوئلا بود كه صنعت نفتش به علت بحران اقتصادی از منابع مالی لازم محروم مانده است. تولید نفت این كشور به ۱.۵۰ میلیون بشكه در روز رسید كه ركورد پایین جدیدی به حساب می آید.

تولید نفت آنگولا كه افت طبیعی تولید بعضی از میادین بر تولیدش تاثیر گذاشته است، كاهش پیدا كرد و آنگولا بیش از ۲۶۰ هزار بشكه در روز كمتر از سهمیه تعیین شده برای این كشور از جانب اوپك تولید داشت. صادرات نفت نیجریه كه امسال افزایش یافته است هم در آوریل كاهش پیدا كرد.

تولید در لیبی كه به علت ناآرامی بی ثبات مانده است بعد از یك اقدام خرابكارانه كه جریان نفت از میادین "وها اویل" را متوقف كرد، كاهش پیدا كرد.

عربستان سعودی و عراق كه دو تولیدكننده بزرگ اوپك هستند اندكی بیشتر تولید داشتند اما تولید آنها برای جبران افت تولید سایر كشورها كافی نبود.

به گفته منابع شركت كننده در نظرسنجی رویترز، تولید نفت در عربستان سعودی به علت صادرات بالاتر افزایش پیدا كرد. عراق كه دومین تولیدكننده بزرگ اوپك است به علت افزایش صادرات از جنوب این كشور، نفت بیشتری تولید كرد.

تولید در امارات متحده عربی كه امسال ریاست اوپك را برعهده دارد، ثابت بود و این كشور همچنان پایبندی بالاتری به كاهش تولید نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان داد. نیجریه و لیبی در ابتدا به علت اینكه تولیدشان به علت منازعه و ناآرامی داخلی سقوط كرده بود، از شركت در توافق كاهش تولید اوپك معاف شده بودند اما این گروه از آنها خواست امسال سطح تولیدشان از سال ۲۰۱۷ فراتر نرود.

اوپك بر اساس لازم كاهش تولید كه در اواخر سال ۲۰۱۶ مشخص شده بود و در نظر گرفتن تغییراتی كه از آن زمان در اعضای این گروه روی داده و همینطور انتظارات نسبت به تولید سال ۲۰۱۶ نیجریه و لیبی برای سال ۲۰۱۸ تولید ۳۲.۷۳ میلیون بشكه در روز را هدف گرفته است.

طبق این نظرسنجی، اوپك در آوریل حدود ۶۱۰ هزار بشكه در روز پایین هدف تعیین شده نفت تولید كرد كه به علت كاهش غیرداوطلبانه در ونزوئلا و آنگولا بوده است.

نظرسنجی رویترز بر اساس آمار كشتیرانی، منابع خارجی، جریان اطلاعات تامسون رویترز، اطلاعات فراهم شده از جانب منابع در شركت های نفتی، اوپك و شركت های مشاوره بوده است.
1397/02/12
14:18:03
5.0 / 5
4512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز