۵ نكته مهم در افزایش تولید نفت

۵ نكته مهم در افزایش تولید نفت ام آی جی تی: اوپك و روسیه برای رفع نگرانی ها نسبت به رشد بیش از اندازه قیمت ها، سرگرم مذاكره برای افزایش تولید نفت به میزان یك میلیون بشكه در روز هستند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، فایننشیال تایمز در گزارشی به بررسی موضوعات مهمی پرداخته كه در آستانه دیدار ماه آینده تولیدكنندگان نفت در وین باید مورد توجه قرار گیرند.

چرا تولیدكنندگان اكنون درباره افزایش تولید مذاكره می كنند؟

افزایش قیمت های نفت به بالای ۸۰ دلار در هر بشكه در ماه جاری تحت تاثیر دو رویداد مهم بوده است: تولید نفت در ونزوئلا كه گرفتار بحران اقتصادی و سیاسی است، به شدت كاهش یافته است. همینطور دورنمای بازگشت تحریم های آمریكا ضد ایران كه سومین تولیدكننده بزرگ عضو اوپك است، به نگرانیهای بازار نسبت به محدود شدن عرضه افزوده است.

بنابراین در حالیكه اوپك و روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ برای كاهش عرضه نفت به منظور آخر دادن به اشباع عرضه همكاری كرده اند، تولید اكنون بسیار بیشتر از آنچه آنها در ابتدا در نظر گرفته بودند كاهش پیدا كرده است.

افزایش قیمت به سود تولیدكنندگان بزرگ نفت بوده اما آمریكایی ها با قیمت های بالاتر سوخت رو به رو شده اند كه واكنش خشمگینانه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا را برانگیخت.

عربستان سعودی – بزرگترین صادركننده اوپك – باآنكه قیمت های بالاتر را برای تامین برنامه های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی جاه طلبانه می خواهد اما بعید است بخواهد خشم واشنگتن را برانگیزد به خصوص كه آمریكا ایران را كه بزرگترین رقیب این كشور است، هدف گرفته است.

عرضه نفت تا چه حد ممكن است افزایش پیدا كند؟

برای معامله گران نفت این یك سوال میلیون دلاری است. جزئیات افزایش تولید احیانا تا ۲۲ ژوئن كه زمان برگزاری نشست رسمی بعدی وزیران اوپك و همینطور متحدان آنها شامل روسیه است، اعلام خواهد شد.

منابع آگاه از مذاكرات میان عربستان سعودی و روسیه، اعلام نمودند رقم یك میلیون بشكه در روز مطرح است اما احتمال دارد كه رقم نهایی افزایش تولید از این میزان كمتر باشد.

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه و خالد الفالح، همتای سعودی وی گفته اند همه گزینه ها روی میز است و هر گونه افزایش تولید تدریجی خواهد بود. این نشانه واضحی است كه آنها ممكن است تمایل داشته باشند روند رشد قیمت ها را آرام كنند تا سبب ریزش یكباره نشود.

موسسه مشاوره "انرژی اسپكتس" برآورد كرده كه این افزایش بین ۳۰۰ هزار تا یك میلیون بشكه در روز خواهد بود و به این بستگی خواهد داشت كه تولیدكنندگان سطح تولید كشور خاص یا اهداف گروه را مدنظر بگیرند.

آنها ممكن است از اعضای خود بخواهند تولیدشان را به اهداف اولیه نزدیكتر كنند كه در این صورت افزایش تولید حداقلی خواهد بود زیرا اعضایی مانند ونزوئلا قادر نیستند درخواست افزایش تولید را اجابت كنند.

گزینه دیگر این است كه كشورهایی كه ظرفیت شناور دارند شكاف ناشی از كاهش تولید اعضای دیگر را پر كنند كه سبب افزایش تولید و نزدیك شدن به سطح تولید هدف گذاری شده می گردد.

به گفته آرمیتا سان در شركت "انرژی اسپكتس"، هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است و این مذاكرات برای خروج از توافق همكاری نیست بلكه تنظیم میزان عرضه است.

چه میزان ظرفیت شناور وجود دارد؟

اینكه یك تولیدكننده اعلام نماید تولیدش را افزایش خواهد داد یك مسئله است اما مسئله مهمتر این است كه اوپك و متحدانش تا چه میزان ظرفیت تولید اضافی دارند.

معامله گران اخطار می دهند با افزایش تولید در نیمه دوم سال، اوپك و روسیه ممكن است ظرفیت شناور خویش را پیش از اینكه بازار واقعا به آن نیاز پیدا كند، كاهش دهند.

البته اگر معامله گران دچار وحشت شوند كه ذخایر چندانی وجود ندارد و یك اختلال عرضه دیگر ممكن است پیش بیاید در این صورت قیمت ها افزایش پیدا خواهند كرد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده كه تا مارس اوپك ۳.۴ میلیون بشكه در روز ظرفیت تولید شناور داشت كه عربستان سعودی ۶۴ درصد از این میزان را در اختیار داشت.

اما خیلی از معامله گران معتقدند زمانی كه تولید كشورهایی كه می توانند سطح تولیدشان را بدون فرسودن بیش از اندازه میادین شان حفظ كنند محاسبه شود، این رقم بسیار كمتر است.

حتی عربستان سعودی زمانی كه تولیدش را برای تحت فشار گذاشتن رقیبانش در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ افزایش داد، هیچگاه از ۱۱ میلیون بشكه – كه تنها یك میلیون بشكه در روز بالاتر از سطح فعلی است، فراتر نرفت.رفتار سفته بازان در بازار چه خواهد بود؟

سفته بازان انتظار دارند روند رشد قیمت نفت ادامه پیدا كند با این حال معامله گران و تحلیلگران می گویند در صورت افزایش تولید به میزان یك میلیون بشكه در روز ممكن است برخی تصمیم بگیرند از بازار خارج شوند با این حال همچنان شماری عوامل مثبت برای افزایش قیمت ها وجود دارد.

اولیویه جیكوب از شركت پتروماتریكس اظهار می كند فرض اصلی بر این است كه عربستان اجازه خواهد داد روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا كند در نتیجه این احتمال تقویت شده كه قیمت ها سه رقمی خواهد شد. با این حال عربستان سعودی لحن خویش را تغییر داده و امیدوار است این تغییر لحن روند رشد قیمت ها را محدود كند.

بسیاری از بانكداران می گویند خیلی از سرمایه گذاران كه امسال پولشان را به بازار كالاها سرازیر كرده اند، دید دراز مدت داشته اند و به دنبال حفظ سرمایه در برابر تورم هستند.قیمت ها تا چه نقطه ای پیش خواهند رفت؟

قیمت های نفت بلافاصله بعد از انتشار خبر مذاكرات عربستان و روسیه برای افزایش تولید، سقوط كردند و به پایین ترین حد دو هفته گذشته عقب نشینی كردند.

بانكهایی كه پیش بینی خود از متوسط قیمت نفت را بالا برده بودند ممكن است تا زمان روشن شدن وضعیت افزایش تولید، مكث كنند. همه چشمها به نشست ۲۲ ژوئن دوخته شده است كه وزیران انرژی كشورهای اوپك و غیراوپك دیدار خواهند كرد و احیانا تصمیم برای افزایش تولید در این نشست گرفته می گردد.
1397/03/07
13:15:06
5.0 / 5
4645
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز