وزیر نیرو:

مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است

مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است ام آی جی تی: وزیر نیرو اظهار داشت: در ایام اخیرو با افزایش دمای هوا مصرف برق در كشور به ۵۸ هزار مگاوات رسیده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در مراسم بهره برداری از پست ۲۳۰ كیلوولت نصیرلوی گرمی اظهار نمود: امسال یكی از خشك ترین سال های نیم قرن اخیر را تجربه می نماییم به صورتی كه در تمام دنیا این وضعیت خشكسالی و كم آبی وضعیت متفاوتی را رقم زده است و در اغلب كشورها بحران آبی اتفاقات عجیبی را رقم زده به صورتی كه در كشوری نظیر كانادا در ایام گذشته بیش از ۵۴ نفر بر اثر گرمازدگی تلف شدند.
وی با اشاره به اینكه باید خودمان را سازگار با شرایط اقلیمی كم آبی و محدودیت منابع زیست محیطی نماییم، تصریح كرد: برای غلبه بر این شرایط باید اصلاح الگوی مصرف انجام شده و زمینه ای فراهم آید تا همه به مصرف كم نه تنها در تابستان بلكه در سایر فصول عادت نماییم.
وزیر نیرو بیان كرد: شیوه مصرف ما در آب باید در كشور اصلاح گردد به صورتی كه ما نه تنها در مصرف آب بلكه در بخش انرژی هم با نارسائی هایی روبرو هستیم به صورتی كه مصرف انرژی هم در كشورمان در بهترین حالت باید به كمتر از ۵۲ هزار مگاوات برسد كه در این ایام این رقم به ۵۸ هزار مگاوات رسیده است.
اردكانیان ظرفیت تولید برق را در كشور ۵۲ هزار مگاوات اعلام نمود و اضافه كرد: ما چهار تا ۶ هزار مگاوت بیشتر از تولیدمان مصرف برق داریم و این امر سبب شده تا خاموشی هایی در كشور اعمال شود كه لزوم دارد همه مردم بخصوص در بخش خانگی و تجاری مصرف خویش را تا ۱۰ درصد كاهش دهند تا تابستان گرم را سپری نماییم.
وی افزود: به رغم همه این شرایط فشار در سیستم برق كشور ما با كمترین اختلال و صدمه ها در شبكه های انتقال و توزیع روبرو هستیم در حالیكه در همین كشور همسایه آذربایجان با افزایش دمای هوا كل شبكه به علت استفاده مردم از سیستم های سرمایشی فروپاشیده و همكاران ما در بخش صنعت آب و برق مشغول رفع مشكلات هستند.
وزیر نیرو خاطرنشان كرد: ما راه چاره ای جز صرفه جوئی در مصرف آب و برق و همینطور توجه به توسعه پایدار در این زمینه نداریم و ما با كنترل مصرف در ادارات كه این كار را با تغییر ساعات ادارات آغاز كردیم تلاشی جدی انجام می دهیم تا برخی بی توجهی ها و غفلت ها در مصرف برق در ادارات كاهش یافته و اصلاح الگوی مصرف در ادارات با بسته های عرضه شده در كنار صنایع و بخش كشاورزی مورد توجه قرار گیرد.
اردكانیان افزود: ما در بخش آب هم با كم بارشی شدید در كشور روبرو هستیم به صورتی كه در بعضی از استان های كشور بارش تا ۸۰ درصد كاهش پیدا كرده و به صورت متوسط ۲۶ درصد كم بارشی در كشور اتفاق افتاده است.
عضو كابینه دوازدهم افزود: البته در این بین استان های شمالغرب كشور نظیر استان اردبیل وضعیت به مراتب بهتری در نزولات آسمانی دارند ولی به هر حال باید در افزایش بهره وری آب و مصرف كم كمك نماییم تا الگوی مناسبی را در تامین نیازهای كشور عرضه نماییم.
اردكانیان در ادامه با قدردانی از همراهی مسئولان استان و نمایندگان اردبیل در مجلس شورای اسلامی در پیگیری مسایل و مشكلات این استان خاطرنشان كرد: هدف ما افزایش سطح رضایتمندی مردم است و در این زمینه باید تلاشمان را به گونه ای هدفگذاری نماییم تا همه این پیگیری ها و مطالبات به ارتقای رضایتمندی مردم و آحاد جامعه منجر شود.
وی با اشاره به اینكه در ۱۰ سال قبل در كشور حضور نداشته و با بررسی وضعیت آب و طرح های زیست محیطی ۴۰ كشور دنیا به این نتیجه رسیدیم كه باوجود همه محدودیت ها وضعیت ما به مراتب بهتر و مناسب تر از سال های گذشته است، اظهار نمود: ما نسبت به دهه ۸۰ با كاهش احساس رضایت در مردم روبر هستیم و باید به نحوی در اعمال مدیریت ها و برنامه ریزی ها عمل كمنیم تا این رضایتمندی ارتقا یابد.
وزیر نیرو به سفر دو روزه خود به استان اردبیل اشالره كرد و اظهار داشت: ما در این سفر از ۷ پروژه مهم در حال اجرای استان نظیر سد عمارت، شبكه آبیاری و زهكشی خدافرین، احمدبیگلو، تصفیه خانه فاضلاب نیر و همینطور پست ۲۳۰ كیلوولت نصیرلو بازدید كرده و یا تعدادی از آنها را افتتاح می نماییم كه در مجموع این طرح ها و پروژه ها با سرمایه گذاری ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و ۶۳۰ میلیون یورو در حال انجام می باشد كه تا آخر دولت دوازدم به بهره برداری خواهد رسید.1397/04/21
22:02:27
5.0 / 5
4699
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز