عضو كمیسیون انرژی مجلس:

تعرفه برق مشتركین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد

تعرفه برق مشتركین پرمصرف و بدمصرف افزایش یابد ام آی جی تی: یك عضو كمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: وقتی در كشور تعرفه مشتركین پر مصرف و كم مصرف یكی باشد به صورت طبیعی بدمصرفی و اسراف انرژی ظهور پیدا می كند.علی ادیانی در گفت وگو با ایسنا درباره دلایل خاموشی های اخیر و توقف صادرات برق ایران، تصریح كرد: با عنایت به شرایط فعلی كشور و نیاز مردم به صورت طبیعی اولویت با مردم كشور است از همین منظر صادرات برق در شرایط كنونی فاقد موضوعیت است. كمبود برق و خاموشی های اخیر دارای چندین دلیل است؛ دلیل اول آن كاهش بارندگی است. ما به صورت طبیعی شاهد می باشیم كه در چند سال اخیر نزولات آسمانی كاهش پیدا كرده است و طی چندین سال قبل حدود ۴۴ درصد كاهش نزولات آسمانی داشته ایم.

وی در ادامه اظهار داشت: از آنجائیكه بخشی از برق كشور با استفاده از نیروگاه های برق آبی تامین می گردد به صورت طبیعی وقتی آب پشت سدها كاهش پیدا كند تولید برق نیروگاه های برق آبی هم به همین نسبت كاسته می شود. نكته ای دیگری كه وجود دارد این است كه به صورت میانگین هر سال ما شاهد افزایش پنج درصدی مشتركین هستیم، این آمار در بعضی از استان ها به ۱۵ درصد به صورت میانگین در سال می رسد.

ادیانی اضافه كرد: مساله بعدی كه وجود دارد این است كه در طول این سال ها ما نتوانسته ایم دستگاه ها و ابزارآلاتی كه انرژی بر هستند را در چارچوب استانداردهای بین المللی تولید نماییم بنابراین اغلب دستگاه هایی كه با انرژی برق سر و كار دارند فاقد استانداردهای بین المللی هستند و به همین نسبت مصرف برق آنها هم بالاتر است.

وی با تاكید بر اینكه «باید فرهنگ سازی در مصرف برق و انرژی در كشور جدی تر گرفته شود»، خاطرنشان كرد: بطور قطع تعرفه مشتركین پرمصرف با تعرفه مشتركین كم مصرف هم باید متفاوت باشد، در همه جای دنیا هم اینگونه است. در بعضی از كشورهای اروپایی و آمریكایی برای مشتركین پرمصرف تا صددرصد و در بعضی كشورهای دیگر تا ۵۰ درصد افزایش قیمت در نظر می گیرند.

ادیانی تصریح كرد: وقتی در كشوری تعرفه مشتركین پرمصرف و كم مصرف یكی باشد به صورت طبیعی بدمصرفی و اسراف انرژی ظهور پیدا می كند. ما استفاده بهینه و رعایت الگوی مصرف انرژی را به فرهنگ عمومی تبدیل نكردیم.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت باید مكانیزمی را تعبیه كند و مشتركین بدمصرف و پرمصرف باید هزینه های خویش را پرداخت كنند، این قاعده عقلانی است. هر كسی خدمت می خواهد باید هزینه اش را پرداخت كند.

این عضو كمیسیون انرژی مجلس در انتها اظهار داشت: وزارت نیرو هم چه در بحث تولید برق و چه در بحث تولید آب منابع كافی در اختیار ندارد. قیمت تمام شده برای تولید با قیمت دریافتی از مشتركین برابری ندارد بلكه مشتركین نصف هزینه را پرداخت می كنند و مابقی را دولت و وزارت نیرو باید بپردازد بنابراین به علت كمبود منابع مالی نتوانستیم نیروگاه ها و سدهای جدیدی احداث نماییم و آب های سطحی را مهار نماییم، همه اینها دست به دست هم داده تا ما اكنون شاهد خاموشی ها باشیم.
1397/04/25
13:15:23
5.0 / 5
4782
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز