تابستان داغ و افزایش خاموشی ها؛

گلوگاهی كه باعث فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است، باورهای نادرست درباره خاموشی های اخیر

گلوگاهی كه باعث فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است، باورهای نادرست درباره خاموشی های اخیر ام آی جی تی: در حالی شهرهای ایران با خاموشی رو به رو شده اند كه ایران دارای پتانسیل های عظیم انرژی خورشیدی است و تونل های باد در اغلب كلانشهرها وجود دارد و به اعتقاد مدیرعامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، زمان شدت مصرف در زمان اوج تولید انرژی های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی (در ساعات ظهر تا پس از ظهر) رخ می دهد كه می توان با توسعه فناوری های این حوزه از شدت مصرف كاست.دكتر مسلم موسوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مزیت های ایران در حوزه انرژی تجدیدپذیر، اظهار داشت: همانطور كه كشور در حوزه سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز كشوری غنی است و رتبه اول را داریم، در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های بادی و خورشیدی، زیست توده (استحصال انرژی از پسماندهای شهری و كشاورزی) هم پتانسیل های بالایی داریم كه متاسفانه تابحال مغفول مانده است.

وی با اشاره به مزایای انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: این نوع انرژی ها دارای مزایای اقتصادی می باشد، به این معنا كه با عنایت به پیشرفت فناوری های مربوط به این حوزه در دنیا، هزینه های خرید به ازای هر كیلووات به شدت در حال كاهش است، به صورتی كه هزینه سرمایه گذاری در پنل های فتوولتائیك در 5 سال اخیر 40 درصد كاهش یافته است.

موسوی با اشاره به اینكه بر مبنای پیش بینی ها در 5 سال آینده هزینه های سرمایه گذاری در این حوزه به میزان 40 درصد كاسته می شود، افزود: هم اكنون قیمت های انرژی خورشیدی به كمتر از هزار دلار به ازای هر كیلووات رسیده است و اگر این روند توسعه یابد، با فناوری های فسیلی مانند نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی قابل رقابت خواهد شد.

وی استفاده از انرژی تجدیدپذیر را منجر به كاهش مصرف سوخت های فسیلی در نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی دانست و خاطرنشان كرد: این امر مزیت بالایی دارد چون كشور می تواند از سوزاندن نفت و گاز و گازوئیل در نیروگاه ها جلوگیری كند و با صادرات و یا تبدیل آنها به محصولات با ارزش تر بتواند ارزش افزوده تولید نماید.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، اشتغال زایی بالا برای دانش آموختگان دانشگاهی را از دیگر مزایای انرژی های تجدیدپذیر عنوان نمود و اضافه كرد: فناوری های خورشیدی 7 تا 8 برابر فناوری های گازی اشتغال زایی تولید می كنند.

موسوی با اشاره به مزایای زیست محیطی انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: با عنایت به تعهدات كشور به كاهش گازهای گلخانه ای در مراجع بین المللی استفاده از این منابع تجدیدپذیر در این زمینه می تواند موثر باشد.

امكان تولید پراكنده انرژی در كشور با تجدیدپذیرها

موسوی قابلیت تولید پراكنده را از دیگر مزایای فناوری های فتوولتائیك و بادی نام برد و افزود: این منابع به ما امكان تولید انرژی در محل مصرف را می دهد، بنابراین باعث صرفه جویی در هزینه های انتقال و توزیع نیروی برق می گردد.

وی اظهار نمود: استفاده از این فناوری ها در مراكز حساس و كلیدی مانند بیمارستان ها استقلال تامین انرژی را برای آنها فراهم می آورد، ضمن آنكه این مراكز در مواقع حساس و بحرانی كاركردهای خویش را از دست نخواهند داد.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر افزود: با عنایت به سیاست های اخیر دولت در زمینه خرید برق تجدیدپذیر در سال های اخیر، اگر هر خانواده 5 كیلووات مصرف انرژی دارد، اگر از سیستم های فتوولتائیك استفاده نماید و برق تولیدی را به دولت بفروشد، هر خانواده می تواند منابع درآمدی برای خود تولید كند.

وی در عین حال تصریح كرد: از آنجایی كه كشور در منابع نفت و گاز غنی است، به شكلی تامین انرژی كشور "تك منبعی" شده است و این امر از لحاظ مسایل پدافند غیر عامل مشكلاتی را تولید خواهد نمود. ولی تنوع بخشی به منابع انرژی برای كشور مفید می باشد.

انرژی تجدیدپذیر فناوری لوكس نیست

موسوی با اشاره به اینكه بسیاری تصور می كنند انرژی های تجدیدپذیر جزو فناوری های لوكس است، افزود: با عنایت به توسعه فناوری هایی كه در دنیا در این حوزه رخ داده است و با عنایت به كاهش قیمت ها، دیر یا زود این فناوری ها در زندگی بشر جای خویش را باز خواهند كرد و چه بهتر كه ما از همین الان به فكر توسعه این فناوری ها در كشور باشیم.

وی افزود: از جانب دیگر هم باید توجه داشته باشیم كه خرید فناوری و محصولات خارجی و استفاده از آنها هر چند كه برای كشور مزیت داشته باشد، ولی مزایای آن به صورت كامل عاید كشور نمی گردد و لازم است مبادرت به بومی سازی این فناوری ها در این حوزه نماییم. البته در سال های اخیر چند شركت دانش بنیان در این حوزه گام هایی برداشته اند و امیدواریم بیشتر شود.

باد و خورشید دو اولویت كشور در تجدیدپذیرها

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به اینكه اولویت كشور در توسعه كدام نوع انرژی تجدیدپذیر باید قرار گیرد، پاسخ داد: اگر بخواهیم به توسعه فناوری توجه نكنیم، هر كدام از انرژی های تجدیدپذیر جایگاه خویش را دارند.

وی به استحصال انرژی از پسماندهای شهری اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون خیلی از كلانشهرهای كشور مانند "تهران"، "اصفهان"، "مشهد" و "شیراز" و همینطور شهرهای شمالی كشور با معضلات زیست محیطی ناشی از دفع غیر بهداشتی پسماندهای شهری مواجه هستند؛ در حالیكه استفاده از فناوری های این حوزه می تواند برای این مناطق مفید باشد.

موسوی افزود: خیلی از مناطق كشور در كانون های پرتابش خورشیدی قرار دارند كه در چنین زمین هایی كه امكان فعالیت صنعتی و كشاورزی وجود ندارد، می توان از آن برای احداث پنل های خورشیدی بهره برداری نمود.

وی وجود تونل های باد را از دیگر مزایای كشور در حوزه تجدیدپذیرها عنوان نمود و اضافه كرد: مناطقی چون خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نواحی قزوین و منجیل دارای منابع لایزال بادی هستند كه می توان از آن در جهت تولید انرژی تجدیدپذیر بهره برد.

موسوی افزود: اگر بخواهیم اولویت ها در این حوزه بر مبنای توسعه فناوری و تجهیزات باشد، پیشنهاد می گردد به سمت توسعه فناوری خورشیدی و بادی حركت كنیم؛ چراكه اشتغال زایی این نوع فناوری ها از سایر فناوری ها بیشتر است، ضمن آنكه كشور در صنایع سنگین تجربیات خوبی دارد و می تواند در جهت ساخت توربین های بادی مگاواتی وارد شود و در حوزه فتوولتائیك به علت آنكه زنجیره كامل در كشور قابلیت تولید را دارد و با عنایت به بازار مصرف بزرگی كه در كشور داریم، می توانیم از فناوری های تولیدشده در حوزه انرژی خورشیدی بهره برداری نماییم.

وی تصریح كرد: ایران در بین انرژی های تجدیدپذیر، پتانسیل های بالایی در انرژی های خورشیدی و بادی دارد و این امر بازار مصرف بزرگ و مقرون به صرفه بودن فناوری های این حوزه را به دنبال دارد.

گلوگاهی كه باعث فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با اشاره به اینكه در دنیا فناوری های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر نسبت به فناوری های نیروگاهی نوظهورتر است، اظهار داشت: در ایران هم به علت ذخایر انرژی فسیلی، اولویت بر توسعه نیروگاه های فسیلی و در دهه 70 و 80 تمركز بر توسعه نیروگاه های آبی بوده است.

وی مهمترین عامل عدم توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را اعطای یارانه ها به سوخت های فسیلی دانست و افزود: این اقدام در جهت پشتیبانی از مردم است، ولی به ضرر كشور است؛ چون یارانه های زیاد حوزه انرژی منجر به عدم بهینه سازی نیروگاه های برق شده است، به گونه ای كه این نیروگاه ها با راندمان های پایین كار می كنند. ضمن آنكه باعث افزایش مصرف در بخش های خانگی، صنعتی و كشاورزی شده است.

موسوی خاطرنشان كرد: اگر قیمت های سوخت های فسیلی منطقی باشد، كاهش مصرف انرژی را به دنبال دارد و خاموشی هایی كه الان با آن دست به گریبان هستیم، كاهش خواهد یافت.

به گفته وی، زمانی كاهش مصرف انرژی رخ می دهد كه قیمت در حدی باشد كه سبب شود تمام صنایع و كلیه ساختمان ها به سمت بهینه سازی مصرف و استفاده از فناوری هایی كه منجر به كاهش مصرف انرژی می شود، حركت كنند.

موسوی تصریح كرد: همین عامل سبب شده كه فناوری های مربوط به تجدیدپذیرها توسعه نیابند؛ چراكه وقتی قیمت انرژی نیروگاه های فسیلی پایین است، كسی ترغیب نمی گردد كه از فناوری های خورشیدی و بادی استفاده نماید.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با اشاره به اینكه كشور صاحب فناوری های حوزه انرژی های تجدیدپذیر نیست، افزود: برای انتقال فناوری های این حوزه با عنایت به شرایط خاص سیاسی و اقتصادی كشور مشكلاتی وجود دارد؛ ولی در سال های اخیر با اقدامات دولت در زمینه خرید برق تجدیدپذیر، گام های موثری در توسعه این فناوری ها در حال شكل گیری بود كه با چالش های نقل و انتقالات مالی و تحریم های بانكی مواجه شدیم كه خیلی از سرمایه گذاران خارجی نمی دانستند كه چگونه پول را به كشور وارد و چگونه درآمدهای خویش را از كشور خارج كنند.

امكان رفع چالش خاموشی با توسعه فناوری های تجدیدپذیر

موسوی، پایین بودن قیمت انرژی در كشور را از چالش های موجود در كشور دانست كه همین امر سبب شده است كسی دغدغه صرفه جویی انرژی را نداشته باشد و اظهار نمود: این رویكرد كشور را با شدت مصرف انرژی مواجه كرده است، به گونه ای كه شدت انرژی به ازای هر یك واحد تولید در GDP 10 برابر كشورهای پیشرفته است.

وی با تاكید بر اینكه شدت انرژی 10 برابر كشور ژاپن است، اضافه كرد: به این معنا كه برای تولید یك واحد محصول، 10 برابر آنها انرژی مصرف می نماییم، چون قیمت های انرژی پایین است و كسی به دنبال صرفه جویی انرژی نیست. از این رو به علت افزایش جمعیت، افزایش مصرف انرژی دارای شیب زیادی است و از جانب دیگر كاهش شدت انرژی هم به علت عدم بهینه سازی رخ نمی دهد.

این فعال حوزه انرژی های تجدید پذیر افزود: این وضعیت باعث ورشكستگی صنعت برق می گردد و از آنجایی كه نمی تواند هزینه ها را پوشش دهد، تولید نیرو افزایش نیافته و منجر به خاموشی های اخیر شده است.

وی با اشاره به سخنان یكی از نمایندگان مجلس در زمینه عملكرد نادرست مسؤولان وزارت نیرو خاطرنشان كرد: عملكرد بد مربوط به ثابت نگهداشتن قیمت های انرژی است. هم اكنون قیمت برق به ازای هر كیلووات ساعت 70 تومان است، ولی این عدد برای خود صنعت گاها بیش از 300 تومان است.

مدیرعامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، انرژی های خورشیدی را یكی از قابلیت های موثر در این حوزه عنوان نمود و افزود: بر مبنای مطالعات، اوج مصرف در ساعاتی است كه اوج تولید انرژی خورشیدی (در ساعات ظهر تا پس از ظهر) است.

وی با اشاره به اینكه در این زمان حدود 21 هزار مگاوات بار سرمایشی داریم كه انرژی برق برای تولید سرمایش استفاده می گردد و تصریح كرد: در همین اوج مصرف، در همه نقاط كشور زمان اوج تولید انرژی خورشیدی است كه می توانیم با استفاده از فناوری های فتوولتائیك و بادی مبادرت به "پیك زایی" نماییم.

به گفته موسوی در بیشتر مناطق كشور اوج تولید انرژی بادی با اوج مصرف همسانی دارد، از این رو می توان از توبین های بادی و پنل های خورشیدی بهره برد.بی ارتباط بودن خاموشی ها با تعهدات محیط زیستی ایران

مدیرعامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران همینطور به اخبار انتشار یافته از جانب یكی از سایت های خبری در زمینه مرتبط بودن تعهدات ایران در كاپ 21 اجلاس پاریس با خاموشی های اخیر اظهار داشت: در این خبر اعلام گردید كه تعهد ایران در كاپ 21 به كاهش 12 درصدی گازهای گلخانه ای منجر به خاموشی های اخیر شده است كه موضوعات این كنوانسیون هیچ ربطی به خاموشی ها و قطع برق اخیر ندارد.

وی افزود: متاسفانه موضوعات فنی و تكنولوژی، مرتبط به موضوعات سیاسی می گردد و به جای حل ریشه ای مسایل به حواشی پرداخته می گردد.

موسوی با تاكید بر اینكه اجرای تعهدات ایران در كاپ 21 به نفع كشور و در جهت منافع مالی است، اظهار داشت: افزایش راندمان نیروگاه ها، بهینه سازی مصرف و افزایش فناوری های تجدیدپذیر همگی در جهت منافع ملی است.

نقاط ضعفی كه باید برطرف شود

وی با اشاره به اینكه ما صاحب همه فناوری های مربوط به تجدیدپذیرها نیستیم، اظهار داشت: فناوری های این حوزه، فناوری های درون زا نیست و از سایر كشورها وارد شدند. بعنوان مثال فناوری های مربوط به انرژی های بادی از آلمان و دانمارك به كشور وارد شده است.

موسوی با اشاره به اینكه توربین های بادی در دو نوع "كیلوواتی" و "مگاواتی" تولید می شوند، افزود: توربین هایی كه در حد كیلوواتی است در كشور وجود دارد ولی تولید توربین های مگاواتی مهم می باشد كه فناوری هایی كه در این زمینه در كشور وجود دارد، انتفال فناوری از كشورهای آلمان و دانمارك است.

وی با اشاره به وضعیت توسعه فناوری های خورشیدی در كشور اظهار داشت: در این حوزه شركت هایی در كشور موفق به تولید سلول های خورشیدی سیلیكونی شدند، ولی حجم تولیدات آنها كم است و به تازگی شركت هایی كه وارد تولید پنل های خورشیدی شدند، سلول خورشیدی آن را از خارج وارد می كنند كه این امر ارزش افزوده ای را تولید نخواهد كرد و زمانی ارزش افزوده به صورت كامل كسب می گردد كه از سیلیس تا پنل خورشیدی در كشور بومی سازی شود.

موسوی با اشاره به توانمندی محققان كشور در این زمینه، ابراز امیدواری كرد كه با حمایت مسئولان زمینه برای تولید و بومی سازی فناوری های این حوزه در كشور فراهم گردد.
1397/04/31
12:58:58
5.0 / 5
4781
تگهای خبر: انرژی , توربین , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز