آیا چین می تواند موفقیت شیل آمریكا را تكرار كند؟

آیا چین می تواند موفقیت شیل آمریكا را تكرار كند؟ ام آی جی تی: چین بزرگترین واردكننده گاز در جهان به حساب می آید اما خود صاحب بزرگترین ذخایر گاز شیل جهان است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، با این وجود چین به دلایلی كه مهمترین آنها زمین شناسی است، برای تكرار انقلاب شیل آمریكا در كشمكش است اما اكنون به مدد بهره مندی از فناوری، شانس پیشبرد برنامه گاز شیل خویش را دارد.

طبق آخرین ارزیابی اداره اطلاعات انرژی آمریكا در سال ۲۰۱۵، چین ذخایر گاز شیل قابل بهره برداری به میزان ۱۱۱۵ تریلیون فوت مكعب دارد كه این كشور را صاحب بزرگترین ذخایر گاز شیل جهان می كند و آرژانتین با داشتن بیش از ۸۰۰ تریلیون فوت مكعب ذخایر گاز شیل، با فاصله بسیاری در رتبه دوم قرار می گیرد. با این وجود برداشت عمده از این ۱۱۱۵ تریلیون فوت مكعب ذخایر، از نظر زمین شناسی بسیار چالشی است.

یك سرمهندس شركت سینوپك در توضیح چالش هایی كه این غول انرژی برای بهره برداری از ذخایر شیل عظیم چین با آن مواجه می باشد، به بلومبرگ اظهار داشت: ذخایر شیل آمریكا مانند یك بشقاب در شكل نسبتا خوب و نزدیك به سطح زمین قرار دارد اما ذخایر گاز شیل چین مانند بشقابی است كه خرد شده است. ما تلاش می نماییم این ذخایر پراكنده را شناسایی كرده و تكه های بزرگتر را پیدا نماییم.

علاوه بر مشكلات زمین شناسی، مسئله تبادل فناوری هم وجود دارد. شركت های صاحب فناوری فركینگ آمریكا به علت نگرانی های مربوط به نقض مالكیت معنوی، نگران صادرات به چین هستند. ازاین رو شركت های چینی باید فناوری و تجهیزات مورد نیازشان را خود طراحی نمایند كه در واقع خوب است چونكه تجهیزات آمریكایی برای بهره برداری از ذخایر گاز شیل در خود این كشور مناسب هستند.

این تجهیزات و فناوری ها هستند كه می توانند به سینوپك و شركت ملی نفت چین (CNPC) برای افزایش تولید گاز شیل كمك كنند. چین سال قبل مجموعا ۹ میلیارد متر مكعب گاز تولید كرد و سینوپك و شركت CNPC انتظار دارند تولید گاز شیل تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰ تا ۱۲ میلیارد متر مكعب افزایش پیدا كند.

چین در سال ۲۰۱۲ برنامه هایی برای تولید گاز شیل به میزان ۱۰۰ میلیارد متر مكعب را طراحی نموده بود. این در حالیست كه بنا بر گزارش شركت "سنفورد سی برن اشتاین"، تقاضای سالانه چین برای گاز ۳۲۵ میلیارد متر مكعب برآورد شده است. از سال ۲۰۱۲ دولت چین در انتظارات خود برای تولید گاز شیل بازبینی قابل توجهی داشته اما همچنان انتظار دارد تولید گاز شیل تا سال ۲۰۲۰ به ۳۰ میلیارد متر مكعب برسد. در مقایسه با برنامه های سینوپك و CNPC، دولت همچنان بیش از اندازه خوش بین به نظر می آید.
1397/05/04
18:15:31
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: انرژی , تولید , شركت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز