مرگ تدریجی توافق اوپك با تصمیم روسیه

مرگ تدریجی توافق اوپك با تصمیم روسیه ام آی جی تی: روسیه امكان دارد در جهت تصمیم اخیر گروه اوپك پلاس برای افزایش تولید نفت، حداكثر ۲۵۰ هزار بشكه در روز تولید خویش را در ماه میلادی جاری افزایش دهد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه، با بیان مطلب فوق تصریح كرد این كشور عرضه اضافی را سریع تر از آنچه انتظار می رفت به بازار بازخواهد گرداند.

نواك در حاشیه جلسه گروه بریكس در ژوهانسبورگ اظهار داشت: ما انتظار داریم ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشكه در روز از ۳۰۰ هزار بشكه تولیدی كه تحت توافق اوپك كاهش داده بودیم را در ماه جاری به بازار بازگردانیم.

روسیه در ابتدا اعلام نموده بود كه تحت توافق اخیر میان كشورهای اوپك و غیراوپك در ژوئن برای افزایش مجموع تولید به میزان یك میلیون بشكه در روز و بازگشت به پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق اولیه، میزان تولید خویش را ۲۰۰ هزار بشكه در روز افزایش خواهد داد.

تحت توافق اولیه كه از ژانویه سال۲۰۱۷ به اجرا درآمد كشورهای عضو و غیرعضو اوپك موافقت كردند برای متعادل كردن بازار و تقویت قیمت ها، میزان عرضه خویش را ۱.۸ میلیون بشكه در روز محدود كنند، اما تصمیمی كه در ژوئن گرفته شد به منظور اجتناب از كمبود احتمالی عرضه در بازار به علت سقوط تولید ونزوئلا و تحریم های آمریكا ضد ایران بود.

وزیر انرژی روسیه اظهار داشت: معتقدم بازار ریسك های عرضه مربوط به تحریم های ایران را كه مقرر است در نوامبر اجرایی شود و در قیمت های فعلی نفت منعكس شده، به حساب آورده است. ایشان در ادامه اضافه كرد: تصور می كنم بازار تمامی این عوامل را به حساب آورده و متعادل شده است. قیمت نفت در محدوده ۷۳ تا ۷۴ دلار با چند دلار بالاتر یا پایین تر، ثابت مانده است.

قیمت نفت برنت در اواسط ماه مه زمانی كه آمریكا تحریم های خود ضد ایران را اعلام كرد، به محدوده ۷۸ تا ۸۰ دلار در هر بشكه صعود كرد، اما به تازگی به محدوده ۷۲ تا ۷۵ دلار بازگشته است.

نواك تصریح كرد كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك امكان دارد افزایش بیشتر تولید نفت را در سپتامبر بررسی كند، اما این مساله فعلا در دستور بحث قرار ندارد. اقدامات بیشتر بر اساس وضعیت فعلی بازار مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این كمیته هفته گذشته تصمیم گرفت نشست های خویش را به صورت ماهانه برگزار كند، در حالیكه قبل از این هر دو ماه یك بار دیدار داشت. در این نشست اعضای كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك مشخص نكردند افزایش تولید چگونه میان كشورهای مشاركت كننده تقسیم خواهد شد، در حالیكه ایران و ونزوئلا با اجازه به كشورها برای تولید بالاتر از سهمیه خود و گرفتن سهم بازار سایر اعضا مخالفت كردند.
1397/05/06
13:58:45
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز