استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نیازمند حمایت بخش خصوصی

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نیازمند حمایت بخش خصوصی ام آی جی تی: رئیس موسسه آموزش عالی علمی كاربردی صنعت آب و برق مشهد اظهار داشت: توسعه استفاده ازانرژی های تجدیدپذیر در كشور نیازمند حمایت بخش خصوصی و آموزش های ترویجی و مهارتی به مردم است.


«داوود توكلی» در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه ایران انرژی فسیلی و كربن را بعنوان یك منبع طبیعی و خداداد داشته است و نخستین دارنده منابع فسیلی در دنیا به حساب می آید، اظهار نمود: به لحاظ اقتصادی به نظر نمی آید كه ما بتوانیم چندان سرمایه گذاری سنگینی را در انرژی تجدیدپذیر داشته باشیم بنابراین شاید در دو دهه گذشته به اندازه كافی به این حوزه اهتمام نشده است.
وی افزود: ما در تیرماه به 56 هزار مگابایت برق نیاز داشتیم كه بخش اندك آن از نیروگاه آبی تامین می گردد كه تنها حدود 1000 مگابایت از آن را توسط انرژی های تجدیدپذیر تامین می نماییم. البته استان خراسان از همین 1000 مگابایت بیشترین سهم تجدیدپذیر را در تامین برق با استفاده از نصب پنل های خورشیدی در كشور داراست و شاید باید گفت نیمی از این هزار مگابایت در خراسان رضوی و جنوبی تولید شده است.
رئیس موسسه آموزش عالی علمی كاربردی صنعت آب و برق مشهد اضافه كرد: سهم 1000 مگابایتی انرژی های تجدیدپذیر در تامین برق شایسته ایران نیست و شاید دلیل آن را باید ارزان و مجانی بودن سوخت فسیلی در كشور دانست. اگر قرار بود كه ما انرژِی فسیلی را نظیر خیلی از كشورها خریداری می كردیم، اساساً گام های بلندتری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر برمی داشتیم.
توكلی افزود: برپایه برنامه ششم مقرر شده است كه 4 تا 5 هزار مگابایت از تولیدات برق ما با استفاده از انرژِی تجدیدپذیر باشد كه تحقق این امر مستلزم این است كه ما بتوانیم در جهت آموزش و افزایش مشاركت مردمی در این زمینه تلاش نماییم.
وی با تاكید بر این كه انرژِی های تجدیدپذیر دارای مزایای زیادی است، اظهار داشت: انرژِی های تجدیدپذیر می توانند با سرمایه گذاری اندك به اشتغال پایدار كمك كنند هم چنین در بهبود مسائل اجتماعی موثر واقع شوند.
رئیس موسسه آموزش عالی علمی كاربردی صنعت آب و برق مشهد با اشاره به این كه دولت دوازدهم دستگاه های دولتی را موظف كرده كه حداقل 20 درصد انرژِی خویش را از انرژی های تجدیدپذیر تأمین كنند، تصریح كرد: برخی شركت های توزیع برق پنل های انرژی خورشیدی را در اماكن عمومی نظیر مدارس، دبیرستان ها و سازمان ها راه اندازی می كنند.
توكلی با بیان این كه انرژِی های تجدیدپذیر می توانند در پشتیبانی از محرومان موثر باشند، افزود: روستاییان و افراد تحت پوشش كمیته امداد به كمك كمیته و سازمان انرژی های تجدیدپذیر پنل هایی را نصب كردند كه خود روستاییان آن ها را نگهداری می كنند و از محل تولید انرژیِ درآمدی را كسب می كنند كه بهترین حمایت اجتماعی است كه به اشتغال و خوداشتغالی كمك می نماید.
وی با تاكید بر این كه احداث، نگهداری و تعمیرات نیروگاه های كوچك نیازمند حمایت بخش خصوصی و آموزش های ترویجی و مهارتی است، تصریح كرد: متأسفانه جنبه اقتصادی انرژِی های تجدیدپذیر انگیزه ای برای مردم باقی نمی گذارد.
رئیس موسسه آموزش عالی علمی كاربردی صنعت آب و برق مشهد با اشاره به این كه تأمین انرژِی برق توسط پنل های خورشیدی هزینه های مصرفی مردم را تا حد زیادی كاهش خواهد داد، خاطرنشان كرد: ما در حقیقت برق را نسبت به سایر كشورهای دنیا مجانی به مردم می دهیم و طبیعتاً كسی كه بخواهد در ایران خود پنل خورشیدی نصب كند، برایش مقرون به صرفه نیست، چون هزینه نصب آن زیاد است تا بخواهد در آینده هزینه قبض برقش كمتر شود. از این رو باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود و مستلزم تصمیات بالادستی است كه این اتفاق بیفتد.


1397/05/10
14:30:39
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز