، به روز رسانی شد،

برخورد ۴ راكت به نزدیكی فرودگاه بصره، افزایش تعداد كشته ها و زخمی های اتفاقات روز جمعه

برخورد ۴ راكت به نزدیكی فرودگاه بصره، افزایش تعداد كشته ها و زخمی های اتفاقات روز جمعه ام آی جی تی: ناامنی ها امروز (شنبه) هم در بصره ادامه داشته به طوریكه منابع امنیتی از برخورد چهار راكت به نزدیكی فرودگاه بصره در جنوب عراق خبر دادند. در حالیكه رویترز امروز از بازگشایی بندر ام قصر پس از خروج معترضان اطلاع داده بود و وزارت بهداشت عراق هم تعداد كشته های روز جمعه بصره را سه تن اعلام نموده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، منابع امنیی از تداوم ناامنی ها در بصره خبر دادند و به اسكای نیوز گفتند، چهار راكت به سمت فرودگاه بصره شلیك شده كه دیوار این فروگاه را هدف گرفته بود.

این در حالی است كه فرودگاه بین المللی بصره اخبار درباره برخورد راكت یا خمپاره به فرودگاه را رد كرد و اظهار داشت: پروازها به صورت عادی در جریان است.

سمیر یونس، مدیر فرودگاه به سومریه نیوز تاكید كرد، هیچ راكتی به فرودگاه برخورد نكرده و پروازها متوقف نشده است.
از جانب دیگر، یك منبع امنیتی امروز اعلام كرد، راكت هایی كه به منطقه الخضراء برخورد كرده از شهرك صدر شلیك شده بودند.

این منبع اضافه كرد: نیروهای امنیتی آتشبارهایی را در انتهای شهرك صدر كشف كردند.

همچنین فرماندهی عملیات بصره از لغو قانون منع آمد و شد در بصره به دنبال توقف تظاهرات ها اطلاع داد.

این در حالی است كه به دنبال این اتفاقات روز جمعه، دولت عراق در بغداد و بصره حالت فوق العاده اعلام نموده بود. در جهت اجرای حالت فوق العاده تعداد زیادی نیروهای امنیتی و نظامی در تمامی خیابان ها و محله های اصلی مستقر شدند.
به دنبال اتفاقات جنوب عراق به خصوص استان بصره بخش هماهنگ كننده تظاهرات در استان بصره اعلام نمود: تسویه حساب های سیاسی به نام تظاهركنندگان را قبول نمی نماییم.
هیئت هماهنگی معترضان در استان بصره از توقف تظاهرات خود با هدف شناسایی خرابكاران و توطئه گران و اعطای فرصت به نیروهای امنیتی برای حل بحران در این استان اطلاع داد.
علی الاسدی یكی از تظاهركنندگان هم اظهار داشت: گروهی از تظاهركنندگان كه هماهنگی بین تظاهرات ها را انجام می دهند تصمیم گرفته اند طی روزهای آینده تظاهراتی نداشته باشند تا وضعیت امنیتی بصره حل شود و توطئه گران شناسایی شوند.
روز گذشته دفاتر خیلی از احزاب شیعه همچون دفتر جریان الحكمه به رهبری عمار حكیم، حزب الفضیله و كنسولگری ایران در بصره، توسط افراد معترض به آتش كشیده شد.
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق امروز یگان های امنیتی مسؤول حفاظت از موسسات و كنسولگری ایران در بصره را مامور انجام تحقیقات درباره اتفاقات اخیر كرد.
وزارت خارجه بحرین هم از شهروندانش كه هم اكنون در عراق هستند خواسته فورا به دنبال اغتشاشات در استان بصره این كشور را ترك كنند.
همینطور سیف بدر، سخنگوی وزارت بهداشت عراق در خبری تصریح كرد: تعداد قربانیان تظاهرات های بصره به سه تن و تعداد زخمی ها به ۵۰ تن رسید. در حالیكه ۴۸ تن از زخمی ها غیرنظامی و دو تن از عناصر پلیس هستند.

وی ادامه داد: ۲۶ تن به ضرب گلوله زخمی شده و یك تن دچار حالت خفگی شده است و وزارت بهداشت با تمام موسساتش در حال آماده باش است.

خبرگزاری رویترز هم در خبری امروز اعلام كرد، بندر ام قصر پس از خروج تظاهركنندگان از ورودی این بندر بازگشایی شده است. رسانه ها گزارش داده بودند، تظاهركنندگان ورودی اصلی بندر ام قصر را بسته بودند.
پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع همچون پلیس بصره گزارش داده بود، معترضان به تأسیسات تصفیه آب میدان نفتی غرب قرنه وارد شده و دو تن از كاركنان آن را گروگان گرفتند.
این تأسیسات، آب مورد نیاز برای تزریق به چاه های نفتی در میدان غرب قرنه را تأمین می كند كه در ۶۵ كیلومتری شمال غرب بصره واقع است.
طبق گزارش رویترز، شركت روسی «لاك اویل» اعلام نموده كه یك اختلال سه روزه در روند كار این میدان نفتی می تواند به تعطیلی كامل آن منجر شود.
1397/06/17
15:27:43
5.0 / 5
5156
تگهای خبر: آب , شركت , كشور , میدان نفتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز