مدیرعامل شركت ملی گاز در مصاحبه با اسپوتنیك اظهار كرد

ادامه فروش گاز طبیعی ایران با وجود تحریم های آمریكا

ادامه فروش گاز طبیعی ایران با وجود تحریم های آمریكا ام آی جی تی: مدیرعامل شركت ملی گاز در مصاحبه با اسپوتنیك اظهار داشت: سیاست تحریم های دولت ترامپ، روسیه و ایران را در زمینه همكاری انرژی به یكدیگر نزدیك كرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حمید رضا عراقی اظهار نمود: با در نظر گرفتن تقاضا برای گاز، همكاری گازی روسیه-ایران با وجود تحریم های آمریكا رشد خواهد نمود.

مدیرعامل شركت ملی گاز و معاون وزیر نفت ایران در حاشیه هفته انرژی روسیه كه هفته گذشته در مسكو برگزار شد، به اسپوتنیك اظهار داشت: در بازار انرژی كه شاهد تقاضای فزاینده برای گاز و تحریم های تنبیهی آمریكا است، روسیه و ایران در زمینه صادرات و عرضه هیدروكربن ها، به شركای استراتژیكی تبدیل گشته اند.

عراقی تصریح كرد: ایران و روسیه دو قدرت گازی جهانی هستند. اگر به گزارش های آماری سالانه شركت بریتیش پترولیوم نگاه كنید، در برخی از سال ها روسیه با ۳۴ تریلیون متر مكعب ذخایر در صدر قرار گرفته و در سالهای دیگر ایران صدرنشین شده است. با وجود اینكه هر دو كشور از نظر ذخایر گازی غنی هستند اما تحت شرایط جاری، رقیب یكدیگر نشده اند.

بعلاوه مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) معروف به اوپك گازی در سال ۲۰۰۱ در تهران تشكیل شد و ۱۱ تولیدكننده گاز طبیعی بزرگ جهان را گردهم آورد. عراقی تصریح كرد باآنكه این گروه گازی اختیاری برای تعیین قیمتهای گاز در بازار ندارد، اما این گروه نقش موثری در تبیین استراتژی گازی، حجم تولید و مصرف این سوخت در سالهای آینده ایفا می كند. وی تصریح كرد مسكو و تهران در چارچوب اوپك گازی، شریك یكدیگر مانده اند.

مدیرعامل شركت ملی گاز ایران در بخش دیگری از اظهاراتش اظهار داشت: ایران و روسیه مذاكراتی درباره خرید و تامین توربینهای گازی با ظرفیت ۱۶ مگاوات داشته اند. روسیه قادر به تولید این توربینها و فروش آنها است.

نقش روسیه در پروژه گاز ایران-پاكستان

عراقی در ادامه اظهاراتش اضافه كرد: غول گازی گازپروم روسیه به سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران بسیار علاقمند است. ازاین رو مهمترین پروژه شراكت ایران-روسیه در سطح منطقه ای امكان دارد ساخت خط لوله زیردریایی روسیه از جزیره كیش برای رساندن گاز ایران به مصرف كنندگان در پاكستان و هند باشد.

مسكو و اسلام آباد در اواخر سپتامبر تفاهم نامه ای را برای اجرای این پروژه برای ساخت یك خط لوله گاز زیردریایی از ایران به پاكستان و هند امضا كردند.

عراقی در این باره اظهار داشت: اگر همه طرفهای مربوط به توافق برسند، پروژه مذكور، مهمترین پروژه در تاریخ همكاری گازی میان ایران و روسیه خواهد بود.

تحریمهای ترامپ مسكو و تهران را به یكدیگر نزدیكتر كرد

معاون وزیر نفت به مبحث تحریمهای واشنگتن ضد تهران پرداخت و اظهار داشت: این تحریمها نزدیكی روسیه و ایران را به یكدیگر تسهیل كرد و این كشورها می توانند با فشار آمریكا مقابله كنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و ازسرگیری تحریمها ضد ایران را اعلام نمود. تحریمهایی كه صنعت نفت ایران را هدف می گیرد مقرر است از چهارم نوامبر اجرایی شود.

عراقی اظهار داشت: ما ابزارهای مختلفی برای مقابله با فشار آمریكا داریم. مشاهده اینكه ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، از تصمیم آمریكا برای تحریم ایران استقبال نكرد و موضع محكمی درباره تحریمهای یكجانبه آمریكا گرفت و تمایلش برای ادامه سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران را ابراز كرد، دلگرم كننده بود.

وی اضافه كرد: ایران، روسیه و تركیه در یك كشتی هستند. آمریكا تحریمهایی ضد ما اعلام نموده است اما با این حال، ارزش روبل روسیه، لیر تركیه و حتی ریال ایران این اواخر در برابر دلار آمریكا افزایش پیدا كرده است.

سیاست گازی واشنگتن به فاجعه ختم می شود

عراقی بر این باور است كه سیاستهای ترامپ در ارتباط با بخش گاز ایران امكان دارد به یك فاجعه جهانی ختم شود. به قول وی، اگر گاز به نقطه ای از جهان برسد، به معنای آن است كه دیگر سایر انواع سوخت شامل دیزل یا نفت كوره و زغال سنگ مورد استفاده قرار نمی گیرند، هم اكنون اتحادیه بین المللی گاز (IGU) به همه كشورها سفارش كرده كه گاز را جایگزین سوختهای ناپاك كنند. ازاین رو اگر ترامپ تلاش كند ضد بخش گاز ایران اقدامی كند، این مسئله به یك فاجعه محیط زیستی جهانی ختم می گردد چونكه سوختهای آلوده به جای گاز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی تصریح كرد ایران به علت تحریمهای ترامپ، دلار را بعنوان ارز مورد استفاده برای پرداخت پول فروش هیدروكربنها كنار گذاشته است. تركیه كه شریك انرژی طولانی مدت ایران است، اعلام نموده كه اقدام مشابهی را در پیش خواهند گرفت و از دلار فاصله می گیرد.

ایران پروژه های گازی را دنبال می كند

عراقی تصریح كرد با وجود تحریمهای آمریكا، تهران به اجرای پروژه های گازی خود ادامه خواهد داد.

وی توضیح داد: ایران سرگرم اجرای پروژه های مختلف در بخش گاز است. ما به صادرات گاز وابستگی بالایی نداریم و پروژه هایی نظیر ذخیره سازی، تزریق گاز به میادین و استفاده از گاز در صنعت را اجرا می نماییم.

مدیرعامل شركت ملی گاز ایران ابراز اطمینان كرد متحدان ایران به خرید گاز طبیعی ایران ادامه خواهند داد چونكه آنها به این سوخت پاك و دوستدار محیط زیست نیاز دارند.

1397/07/15
19:44:40
5.0 / 5
4737
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز