تمهید هندی ها برای پوشش كاهش خرید نفت از ایران

تمهید هندی ها برای پوشش كاهش خرید نفت از ایران ام آی جی تی: مقامات هندی اعلام كردند شركت هایی مانند ایندین اویل در قراردادهای خرید سالانه نفت خام از كشورهایی مانند عربستان سعودی و عراق گزینه ای برای خرید بیشتر دارند كه احیانا برای جبران عرضه كمتر از جانب ایران خواهد بود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از بیزنس استاندارد، هند قراردادی برای واردات حدود ۲۵ میلیون تن نفت خام از ایران در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ (آوریل ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹) داشت كه بالاتر از ۲۲.۶ میلیون تن در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ بود.

یك مقام ارشد در یك پالایشگاه دولتی هند اظهار داشت: ما گزینه خرید حجم بیشتر از تمامی تامین كنندگان نفت خود داریم كه در هر زمانی از سال می تواند دریافت شود و برای جبران كاهش خرید از ایران به علت تحریم های آمریكا ضد تهران، كافی خواهد بود.

هند كه سومین مصرف كننده بزرگ نفت جهان است، بیشتر از ۸۰ درصد از نیازهای نفتی خویش را با استفاده از واردات، تامین می كند. ایران سومین صادركننده بزرگ نفت به هند بعد از عراق و عربستان بوده و حدود ۱۰ درصد از نیازهای انرژی این كشور را برآورده می كند. اما تحریم های آمریكا ضد صنعت نفت ایران كه از چهارم نوامبر اجرایی می شود، تمامی مسیرهای پرداخت به ایران را مسدود خواهد نمود.

مقامات هندی اظهار كرده اند عرضه از جانب ایران تا آخر ماه مشكلی نخواهد داشت و تنها پنج ماه از زمان قرارداد عرضه می ماند و خرید كمتر از ایران می تواند به راحتی با گزینه خرید بیشتر از سایر تامین كنندگان قراردادی جبران شود.

مقام های پالایشگاه های هندی اظهار كرده اند اگر واردات نفت ایران به صورت كامل متوقف شود، بر فعالیت آنها تاثیر نخواهد گذاشت اما دهلی نو مشتاق است به خرید نفت از ایران كه متحد سنتی این كشور بوده است، ادامه دهد.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند هفته گذشته اظهار نمود دو پالایشگاه دولتی برای واردات نفت ایران در نوامبر كه تحریم های آمریكا به اجرا گذاشته می گردد سفارش داده اند.

شركتهای ایندین اویل و پالایش و پتروشیمی مانگالور به اتفاق برای خرید ۱.۲۵ میلیون تن نفت از ایران سفارش داده اند.

پس از آغاز تحریمهای آمریكا، پرداخت پول به روپیه به ایران یك گزینه مطرح است. ایران می تواند از روپیه برای تهاتر واردات دارو و سایر كالاها از هند استفاده نماید.

اگرچه هند می خواهد به واردات نفت ایران هر چند به میزان كمتر ادامه دهد اما مایك پمپئو، وزیر خارجه آمریكا، ماه گذشته تصریح كرد واشنگتن معافیتهایی برای این تحریمها را بررسی خواهد نمود اما روشن كرد كه زمان این معافیتها محدود خواهد بود.

ایندین اویل قصد داشت ۹ میلیون تن نفت ایران را در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ وارد كند كه معادل ۰.۷۵ میلیون تن در ماه است و خریدش در نوامبر، طبق قرارداد خواهد بود.

برای پرداخت پول واردات نفت ایران به روپیه، شركتهای هندی می توانند از بانك UCO یا بانك IDIB استفاده كنند.

بانك UCO یا بانك IDIB كه هیچ فعالیتی در سیستم مالی آمریكا ندارند، بعنوان كانال پرداخت پول به ایران تعیین شده اند. بانك UCO در دور قبلی تحریمها هم عهده دار این مسئولیت شده بود. هند هم اكنون با استفاده از كانالهای بانكی اروپایی، پول ایران را به یورو پرداخت می كند اما این كانالها از نوامبر مسدود خواهند شد.
1397/07/24
19:10:48
5.0 / 5
4772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز