رئیس سازمان بورس:

اطلاعات خریداران نفت ایران محرمانه باقی می ماند

اطلاعات خریداران نفت ایران محرمانه باقی می ماند ام آی جی تی: رئیس سازمان بورس می گوید برای خرید نفت در بورس انرژی هیچ محدودیتی برای حضور خریداران وجود ندارد و همه می توانند در این معاملات نفت خام را خریداری كنند. او می گوید سازمان بورس اطلاعات خریداران نفت را همچون اطلاعات سهامداران، افشا نمی نماید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، شاپور محمدی در نمایشگاه بورس كیش درباره مقدار سرمایه خارجی كه در بازار سرمایه انجام شده اظهار داشت: خارجی ها ۲۲۰۰ میلیارد تومان در بازار سرمایه ما سرمایه گذاری كردند كه نسبت به ابتدای سال ۲۱ درصد و نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد رشد داشته است، این مورد نشان داده است كه باوجود تبلیغ بعضی از رسانه های غربی كشور ما در جذب سرمایه گذار خارجی موفق عمل كرده است.
وی ادامه داد: بازده بازار سرمایه ایران بازده مناسبی است، از ابتدای سال تابحال ۹۵ درصد در بورس و ۹۲ درصد در فرابورس بازده داشته ایم.
رئیس سازمان بورس افزود: بازار بدهی ما یك فرصت بسیار خوبی برای كشورهای مختلف همچون كره جنوبی است. بعضی از سرمایه گذاران این كشور به ما اعلام نمودند كه حاضر به خرید اوراق بدهی دولتی از ما هستند امیدواریم كه این نوع نمایشگاه ها سبب شود هم ایرانی ها مقیم خارج و هم خارجی ها بتوانند به بازار سرمایه ایران بیایند.
وی در پاسخ به اینكه آیا ایرادی بر اطلاعیه عرضه نفت سبك در بورس وجود دارد و می تواند مشكلی تولید كند؟ اظهار داشت: این اطلاعیه عرضه به وسیله كارشناسان شركت ملی نفت تهیه شده و بحث های مربوط به بازار سرمایه اش را همكاران ما در بورس انرژی و سپرده گذاری مركزی طراحی كردند. اما در مورد خصوصیت های محموله نفتی آنها متخصص هستند و به نظر ما طراحی خوبی است و آن نفت ان شاالله مشتری های خویش را خواهد داشت. حتما در اطلاعات عرضه بعدی متناسب با سلیقه خریداران اطلاعیه عرضه می تواند تغییر كند.
محمدی درباره اطلاعات خریداران نفت خام از بورس انرژی تصریح كرد: از نظر سازمان بورس اطلاعات مشتریان تا لحظه آخر محرمانه است و اعلام نخواهد شد. ما اطلاعات كسانی كه در تابلو معاملات برای خرید نفت خام رقابت می كنند را محرمانه حفظ خواهیم كرد یكی از وظایف اصلی بازار سرمایه حفظ اطلاعات مشتریان است. اطلاعات تمامی كسانی كه در دنیا نفت را خریداری می كنند صیانت خواهد شد. این یك روال قانونی می باشد و در مورد سهامداران هم این روال را حفظ كردیم.
رئیس سازمان بورس در پاسخ به اینكه آیا رقبا برای خرید نفت خام از بورس اعلام حضور كرده اند؟ اظهار داشت: بله شركت ملی نفت خودش از قبل مشتریانی را دارد، آن ها می توانند به این معاملات بیایند، علاوه بر این آن هایی كه به قراردادهای مالی نفت علاقه مند باشند می توانند در این معاملات حضور داشته باشند. برای كسانی هم كه جدیدا به بازار وارد شوند، هیچ محدودیتی وجود ندارد.
محمدی درباره ضرورت افشای اطلاعات نهادهای عمومی غیردولتی اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۳۳۰ شركت زیر مجموعه نهادهای عمومی غیر دولتی هستند كه با استفاده از كدال صورت های مالی خویش را افشا می كنند. اجرای ماده ۶ قانون اصلاحیه اصل ۴۴ شروع شده كه هم شهرداری ها در آن هستند و هم وزارت خانه ها. سازمان بورس باید ضمانت هایی برای اجرا داشته باشد كه بتواند به نهادهای عمومی غیر دولتی اجبار كند كه صورت های مالی شان را افشا كند. برای مردم باید همه این اطلاعات افشا شود.1397/08/04
15:23:29
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: انرژی , تخصص , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز