تولید روزانه ۱۰۰میلیون لیتر بنزین در آستانه تحقق

تولید روزانه ۱۰۰میلیون لیتر بنزین در آستانه تحقق ام آی جی تی: اواسط تابستان سال جاری معاون وزیر نفت از تولید روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در كشور اطلاع داد. وعده ای كه با تولید روزانه بیشتر از ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا یك ماه آینده در یك قدمی تحقق ایستاده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، خودكفایی در تولید بنزین یكی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده است و بر این اساس میزان تولید بنزین در كشور به مرور زمان افزایش یافت؛ به صورتی كه از ۶۶.۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۵ به ۷۷.۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۶ رسید. همینطور میزان تولید بنزین از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا آذرماه ۶۶.۶ میلیون لیتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به ۷۷.۴ میلیون لیتر در روز رسید.

بیژن زنگنه - وزیر نفت، در یكی از آخرین اظهار نظرات خود درمورد آمار تولید بنزین در ایران اظهار كرد: "در سال ۱۳۹۱ میزان تولید بنزین در ایران به صورت متوسط ۵۲ میلیون لیتر در روز بود كه این میزان در شهریورماه سال جاری به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. بنزین ما در شرایطی قرار دارد كه ترامپ در تحریم های خود از منع فروش بنزین به ایران حرفی نزد".

بر این اساس وعده تولید ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در كشور از حدود چهار ماه پیش از جانب علیرضا صادق آبادی - مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، اعلام و اظهار شد كه ۸۰ میلیون لیتر از ۱۰۰ میلیون لیتر مذكور طبق استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ خواهد بود.

در این میان فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه از میان پالایشگاه های كشور نقش اساسی را در تولید بنزین بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآیند تولید بنزین یورو ۵ شده است. آخرین آمارها از آن حكایت می كند كه به صورت میانگین روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می گردد كه این مقدار تا یك ماه دیگر به مرز ۴۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.بنزین تولیدی این پالایشگاه با تكمیل فاز سوم تا آخر امسال به ۴۴ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

در مورد كیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه هم می توان اظهار داشت كه طبق گفته مسئولان، باید مقدار گوگرد بنزین تولیدی طبق استاندارد یورو ۵ اروپا كمتر از ۱۰ پی پی ام، مقدار آروماتیك آن كمتر از ۳۵ درصد، مقدار بنزن آن كمتر از یك درصد و اكتان آن بین ۹۱ و ۹۵ باشد كه بنزین تولیدی در پالایشگاه ستاره هم اكنون دارای گوگرد ۰.۵ تا ۱ پی پی ام، آروماتیك بین ۲۹ تا ۳۰ درصد، بنزن بین ۰.۴ تا ۰.۵ درصد و اكتان آن هم در محدوده استاندارد است.
بر این اساس با عنایت به این كه آخرین آمار تولید بنزین از جانب وزیر نفت ۹۰ میلیون لیتر در روز اعلام شده بود و مقرر است تا یك ماه آینده ۱۰ میلیون لیتر به تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس اضافه شود، وعده تولید ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در روز محقق خواهد شد.1397/08/14
12:27:43
5.0 / 5
4678
تگهای خبر: آب , بنزین , پالایشگاه , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز