پترو امید آسیا پیشگام در توسعه فناوری های نفتی

پترو امید آسیا پیشگام در توسعه فناوری های نفتی ام آی جی تی: توسعه فناوری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، همواره یكی از مهم ترین برنامه های جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ سال قبل بوده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، شركت پترو امید آسیا یكی از مهم ترین شركت های فعال در حوزه نفت چند سالی است كه توانسته با ساخت مخازن رو زمینی نفت در گناوه، وزارت نفت را در افزایش میزان بهره برداری از این منبع طبیعی یاری دهد. این شركت هم حالا مذاكرات نهایی با وزارت نفت را برای ساخت دومین پروژه بزرگ تاریخ خود به اتمام رسانده است. پروژه ای كه به قول مدیرعامل شركت پترو امید آسیا، با راه اندازی آن ذخیره ۱۰ میلیون بشكه نفت خام سبك و سنگین در جاسك امكان پذیر خواهد بود. در ادامه، صحبت های اصغر گرزین، مدیرعامل شركت پترو امید آسیا را می خوانید:
* ابتدا كمی درباره پیشینه، زمینه فعالیت شركت و پروژه های در دستور كار توضیح دهید.
- شركت پترو امید آسیا، با علامت اختصاری «POA» زیرمجموعه شركت مدیریت سرمایه گذاری امید بوده كه سهامدار اصلی آن بانك سپه است. مجموعه گروه سرمایه گذاری امید دارای شركت های مختلفی همچون شركت معدنی و صنعتی گل گهر، چادرملو، سنگ آهن گهر زمین، شركت تامین سرمایه گذاری امید، شركت سرمایه گذاری ساختمانی سپه، شركت پترو امید آسیا، سیمان هرمزگان، كویر تایر، گهران امید و سیمان بجنورد و موارد دیگری است كه بعضی از این شركت ها هم دارای شركت های زیرمجموعه بوده و به صورت هلدینگی اداره می گردند.
میزان فعالیت بعضی از شركت های زیرمجموعه بنا به شرایط و زمان تغییر می كند. شركت پترو امید آسیا كه زیرمجموعه شركت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید است، از سال ۱۳۸۸ با هدف فعالیت در حوزه معادن، تاسیس شد و نوع فعالیت این شركت بعدها در اساسنامه تغییر یافته و به سمت فعالیت در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی گرایش پیدا كرده است.همان طور كه می دانید مخازن به صورت كلی به ۲ دسته مخازن استراتژیك یا زیرزمینی بتنی و مخازن روزمینی یا فلزی تقسیم می شوند. ساخت مخازن ذخیره نفت ۱۰ میلیون بشكه ای گناوه، یكی از مهمترین اقدامات شركت پترو امید آسیا در این سال ها بوده است. این سایت كه حدود یك سال و نیم گذشته افتتاح شد، به وزارت نفت اجاره داده شده و به شكل قرارداد «BO» بوده است.
در این قرارداد، زمین را خود شركت پترو امید آسیا، ابتیاع كرد، اما سرمایه گذاری بر روی این پروژه به این شرط كه از اولین روز بهره برداری این مخازن به وزارت نفت اجاره داده شود، انجام شد. ازاین رو شركت پترو امید آسیا هم حالا بعنوان سازنده مخازن رو زمینی نفت در كشور مورد تایید وزارت نفت می باشد.شركت داریان، شركت توسعه تجارت كیش و شركت انرژی آسماری، شركت ذخیره سازان امید و... از دیگر شركت های زیرمجموعه پترو امید آسیا هستند كه داریان در حوزه طراحی و مشاوره پروژه های مهندسی و توسعه تجارت كیش در حوزه بازرگانی فعالیت دارد.
تلاش مسئولان شركت همواره بر این بوده كه فعالیت این شركت ها هم جهت و در رابطه با فعالیت شركت پترو امید آسیا باشد. بعنوان مثال هنگامی كه پترو امید آسیا خریدهایی برای انجام پروژه های در دست اقدام خود دارد، شركت توسعه تجارت كیش این نیاز را برطرف كند.اما در مورد قرارداد یا پروژه هایی كه در دستور كار داریم باید بگویم كه قرارداد «جاسك» جدی ترین قراردادی است كه هم حالا در حال تهیه ساز و كار اجرایی آن هستیم. در صورت نهایی شدن این ساز و كارها، ساخت دومین مخزن نفتی شركت پترو امید آسیا آغاز می گردد.
* كمی بیشتر در مورد این قرارداد توضیح دهید.
- وزارت نفت بنا به سفارش مقام معظم رهبری، تصمیم گرفت به سهم خودش به منظور توسعه منطقه مكران (جنوب شرق كشور)، ایفای نقش كند. این نقش آفرینی در چند كار مهم همچون راه اندازی خط انتقال هزار كیلومتری نفت از گوره تا جاسك تعریف می گردد. در صورت ساخت مخازن نفت گوره و راه اندازی خط لوله انتقال نفت به جاسك، وزارت نفت می تواند با استفاده از پایانه هایی كه در آینده مقرر است بسازد، نفت را به پایانه های ثابت یا كشتی های حامل نفت و یا گوی های شناوری كه در منطقه مستقر می شوند، منتقل و از آن طریق صادر كند. ازاین رو قرارداد «جاسك» در دل این پروژه عظیم قراردارد. اگر بخواهیم نگاهی به وضعیت فعلی پروژه خط گوره- جاسك داشته باشیم، ساخت مخازن گوره ناتمام است؛ خط لوله به مناقصه گذاشته شده و پیمانكاران آن تقریباً مشخص شده است. مخزن جاسك هم به وسیله پترو امید آسیا ایجاد می شود.
در این میان پروژه جاسك مشتمل بر ذخیره ۱۰ میلیون بشكه نفت خام سبك و سنگین است. در گناوه سه نوع نفت سبك، نیمه سنگین و سنگین و در جاسك نفت خام سبك و سنگین را ذخیره می نماییم. البته تصمیم گیری در این مورد بر عهده وزارت نفت می باشد و شاید بخواهد نفت نیمه سنگینش را هم در جاسك ذخیره كند.

* اگر امكان دارد در مورد جزئیات این پروژه بیشتر توضیح دهید.
- این مخازن مشتمل بر ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشكه ای است. در گناوه مخازن یك میلیون بشكه ای هم داریم، اما در جاسك مخازن ۵۰۰ هزار بشكه ای هستند. همان گونه كه گفتم تصمیم گیری در این مورد (چه مخزنی با چه حجمی در كجا) به عهده وزارت نفت می باشد و شركت های پیمانكاری اجرای آنرا برعهده دارند.
شركت پترو امید آسیا وظیفه تامین منابع این قرارداد «BOT» كه حدود ۲۰۰ میلیون یورو است را بر عهده دارد. همینطور دوره ساخت این مخازن سه سال و دوره بهره برداری از آنها ۱۵ سال خواهد بود. وزارت نفت به منظور توسعه منطقه مكران، زمینی به مساحت ۵ هزار هكتار را به تملك خود درآورده كه برای این پروژه (جاسك) سایت ساخت این مخازن (حدود ۳۰۰ هكتار) را وزارت نفت به پترو امید واگذاركرده است. همینطور این مخازن از روز امضای قرارداد تا ۱۵ سال آینده به وزارت نفت اجاره داده شد. نرخ این اجاره به صورت پلكانی است؛ به این روش كه بعد از گذشت پنج سال و بازگشت بخش عمده سرمایه، نرخ اجاره كم كم كاهش یافته و مستهلك می گردد.
* در مورد قرارداد قبلی كه در گناوه بود توضیح دهید.
- قرارداد گناوه با این قرارداد تفاوت هایی دارد. در آن پروژه هم وزارت نفت و هم شركت پترو امید آسیا، تجربه كافی در این مورد نداشتند. همینطور به علت تحولات مدیریتی و سیاست گذاری پترو امید آسیا، پروژه گناوه زمان بر شده است. ازاین رو قرارداد گناوه پیچیدگی های لازم را ندارد. اما در این قرارداد (جاسك)، وزارت نفت، دو پیشنهاد ویژه به ما داده و آن در اختیار گذاشتن سایت یا زمین برای انجام پروژه و اجاره تضمینی این مخازن از شركت است. البته قرارداد فعلی به لحاظ موارد جریمه ای و حقوقی دارای سختی و استقامت بیشتری نسبت به قرارداد گناوه است.
* آیا در مورد ورود به حوزه ها یا صنایع دیگر تصمیمی گرفته اید؟
- این احتمال وجود دارد كه در راه اندازی صنایع پایین دستی و بالادستی وزارت نفت برای توسعه منطقه مكران، با این ارگان همكاری های خویش را توسعه دهیم؛ اما این مورد بستگی به وضعیت مالی گروه و وضعیت اقتصادی كشور دارد.
معتقدم شركت پترو امید آسیا ابتدا باید در حوزه كاری كه هم حالا در آن فعال است بعنوان یك شركت برند و صاحب نام، بیشتر از گذشته شناخته شود. همینطور اولویت بعدی ما توسعه و حضور شركت در عرصه های بین المللی است. به نظرم با انجام نمونه های این پروژه ها در كشورهای خارجی، می توان پترو امید آسیا را به جایگاه واقعی اش رساند.با وجود این اولویت ها، این احتمال وجود دارد كه پترو امید آسیا در آینده به حوزه های دیگری همچون پتروشیمی، معدنی و كانی ورود كند.
* آیا تابحال در عرصه بین المللی فعالیتی داشته اید؟
- تابحال خیر؛ اما مطالعات و رایزنی با كشورهای هدف برای این كار انجام شده است.
* به صورت حتم طی این فرآیندها مشكلات و چالش هایی وجود دارد. كمی درباره این مشكلات صحبت كنید.
به طور حتم برای انجام هر كاری در هر كجای دنیا مشكلاتی وجود دارد. اما به اعتقاد من باید با مشكلات مواجه گردید و برای آنها چاره پیدا كرد. فرار از مشكل چاره نیست. شركت پترو امید هم در طول این سال ها با مشكلات فراوانی دست و پنجه نرم كرده است.نخستین چالش بزرگ ما بحث تامین مالی است. برای مثال قرارداد جاسك به صورت كامل ارزی است و برای تامین مالی آن با عنایت به وضعیت تحریمی ایران، مشكلات فراوانی را پیش رو داریم. عدم توانایی در استفاده از فاینانس خارجی به علت تحریم های پولی و بانكی نخستین و بزرگ ترین چالش این پروژه است. پیگیری و تهیه تضامین و گارانتی هایی كه برای انجام پروژه به آنها نیاز داریم، از دیگر مشكلات ناشی از تحریم های پولی و بانكی است.
دیوان سالاری و مشكلات اداری پیچیده، دومین چالش اساسی در اجرای پروژه ها است. متاسفانه در سیستم اداری ایران، گرفتاری های اداری، فراوان، دست و پا گیر و زمان بر است.نكته دیگری كه لازم می دانم به آن اشاره كنم، نگاه به سرمایه گذاران داخلی است. اگر سرمایه گذار خارجی بخواهد روی یك پروژه سرمایه گذاری كند، استقبال فراوانی از وی می شود، اما به سرمایه گذار داخلی همواره به چشم یك پیمانكار نگاه می گردد.معتقدم باید راه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی تسهیل شود چونكه سرمایه گذاری منجر به تولید، اشتغال و بی نیازی از واردات خواهد شد.
* اگر بخواهیم به صورت مشخص درباره مشكلات این پروژه بحث نماییم، مهم ترین چالش هایی كه برای بهره برداری از این پروژه با آن رو به رو هستید، چیست؟
- به جز مواردی كه به آنها اشاره كردم، تامین لوازم، قطعات و تجهیزات برای انجام و اتمام این پروژه، از دشواری های كار است؛ چونكه هم حالا به علت نوسانات نرخ ارز و تحریم های اقتصادی آمریكا ضد ایران، سرمایه گذار نمی تواند نسبت به تامین این تجهیزات به راحتی اقدام نماید.راهكار ما برای رفع این مشكل، تامین نیاز از داخل است. به این صورت كه اگر تجهیزاتی در ایران ایجاد می شود، با متخصصان مربوطه برای تولید آن مذاكره نماییم.
* آیا از خدمات دهی و تسهیلات بانك ها رضایت دارید؟
- هم اكنون بانك ها یا به علت كمبود منابع مشكل می توانند تسهیلات مناسبی به تولیدكنندگان و صنعتگران بپردازند، یا امكان دارد سرمایه گذاران به علت عدم توانایی در عرضه تضامین مناسب، نتوانند از تسهیلات ویژه برخوردار شوند. اما در مجموع بانك های خصوصی استقبال بهتری از تولیدكنندگان و صنعتگران می كنند. اگر بتوان در مورد نرخ تسهیلات دریافتی توافق كرد، می توان راحت تركاركرد. ضمن اینكه بانك ها باید مراحل اداری اعطاء تسهیلات را كوتاه و روان كنند.
* چه انتظاری از وزارت نفت بعنوان متولی این پروژه دارید؟
- از مجموعه وزارت نفت بابت همراهی و پشتیبانی از مجموعه شركت پترو امید آسیا تشكر می نماییم و البته از مدیران وزارت نفت درخواست می كنم به نكاتی كه در مورد سرمایه گذاری گفتم توجه ویژه داشته باشند.

1397/08/20
14:29:48
5.0 / 5
4709
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز