رئیس دوره ای اوپك:

اوپك مسئول خوشحال كردن ترامپ نیست

اوپك مسئول خوشحال كردن ترامپ نیست ام آی جی تی: رئیس دوره ای اوپك اظهار داشت: اوپك به دنبال برقراری توازن در بازار نفت می باشد و مسئولیتش پاسخگویی به خواسته های رئیس جمهوری آمریكا نیست.



به گزارش ام آی جی تی به نقل از پلاتس، سهیل المزروعی امروز در واكنش به پیام توئیتری دونالد ترامپ در خصوص این كه سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) تولید خودرا كاهش نمی دهند، اظهار داشت: اوپك به فشارهای ایالات متحده آمریكا برای پایین آوردن قیمت های نفت خام پاسخ نمی دهد، بلكه به دنبال حفظ ثبات و توازن در بازارهای جهانی است.
وی اضافه كرد: اوپك دنبال پاسخ به نیازهای سیاسی نیست، ما كاری را كه برای برقراری توازن بین عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت خام لازم است انجام می دهیم و كارهای دیگر وظیفه اوپك نیست.
وزیر انرژی امارات اشاره كرد: مسئولیت اوپك بالا بردن یا پایین آوردن قیمت های جهانی نفت خام نیست، وظیفه ما حفظ توازن در بازارهای جهانی است و باید جلوی مازاد عرضه و كمبود عرضه را بگیریم.
اعضای اوپك و تولیدكنندگان غیرعضو این سازمان كه در بیانیه همكاری (Declaration of Cooperation) با هم مشاركت می كنند، اخیرا بحث هایی را برای كاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ مطرح كرده اند.
یازدهمین نشست كمیته مشترك وزارتی نظارت بر توافق كاهش عرضه روزانه یك میلیون و ۸۰۰ هزار بشكه ای اوپك و غیر اوپك (JMMC) روز یكشنبه (۲۰ آبان ماه) سپس بررسی گزارش كمیته فنی مشترك (JTC) درباره تحولات بازارهای جهانی نفت خام، اشاره نمود كه در سال ۲۰۱۹ رشد عرضه بیشتر از تقاضای جهانی سبب احداث تردیدهایی در بازار میگردد.
این كمیته اصرار كرد كه تعدیل چشم انداز رشد اقتصادی جهان در كنار این تردیدها، می تواند سبب كاهش تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۱۹ میلادی شود و سرانجام به افزایش شكاف بین عرضه و تقاضا بینجامد.
دوازدهمین نشست كمیته مشترك وزارتی نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك پنجم دسامبر (چهارشنبه، ۱۴ آذرماه) یك روز قبل از یكصدوهفتادوپنجمین نشست عادی كه آخرین نشست سال ۲۰۱۸ وزیران نفت و انرژی اوپك است، در وین برگزار می گردد.
به تازگی عربستان در حال مذاكره درباره پیشنهادی است كه می تواند سبب شود تولیدكنندگان عضو و غیرعضو سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) روزانه یك میلیون بشكه از عرضه خود بكاهند و این در شرایطی است كه بزرگ ترین صادركننده نفت جهان در حال دست و پنجه نرم كردن با كاهش قیمت های نفت در بازارهای جهانی است.
این در شرایطی است كه برخی اعضای اوپك به رهبری عربستان و كشورهای غیرعضو این سازمان همچون روسیه به دنبال فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا برای پایین آوردن قیمت نفت و جبران كاهش تولید برخی اعضا، در ماه ژوئن تصمیم گرفتند از میزان پایبندی خود به برنامه كاهش عرضه نفت خام (اوپك و غیراوپك در مجموع روزانه یك میلیون و ۸۰۰ هزار بشكه) بكاهند و آنرا به ۱۰۰ درصد برسانند.
در همین حال، خالد الفالح امروز (یكشنبه، ۲۰ آبان ماه) در حاشیه یازدهمین نشست مشترك وزارتی نظارت بر اوپك و غیراوپك در جمع خبرنگاران در ابوظبی اظهار داشت: شركت دولتی نفت سعودی آرامكو عربستان به سبب كاهش تقاضای فصلی، در ماه دسامبر روزانه ۵۰۰ هزار بشكه نفت خام كمتر نسبت به ماه نوامبر به مشتریانش عرضه می كند.
ترامپ در ساعت های پایانی روز دوشنبه (۲۱ آبان ماه) در حساب كاربری توئیتر خود نوشت: امیدواریم عربستان و اوپك تولید نفت خودرا كاهش ندهند و قیمت های نفت باید بر طبق عرضه، بسیار پایین تر باشد.
ترامپ در یك سال اخیر بارها در حساب كاربری خود پیام هایی درباره قیمت و عرضه نفت در بازارهای جهانی منتشر و اوپك را به دستكاری در تولید برای بالا نگه داشتن قیمت ها به صورت مصنوعی متهم كرده است، اما خیلی از مقام های اوپك ازسرگیری تحریم های نفتی مقابل ایران ازسوی آمریكا را دلیل بالا رفتن قیمت نفت و بر هم ریختن نظم بازار برشمرده اند.
المزورعی اظهار داشت: برخی اوقات شرایط ژئوپولیتیك كمك نمی كند، اما ما نمی توانیم به قول های سیاسی دولت ها كه خارج از كنترل ما هستند، پاسخ دهیم.
تازه ترین بررسی ماهانه پلاتس نشان داده است كه ۱۵ عضو اوپك در ماه اكتبر روزانه ۳۳ میلیون و ۴۰ هزار بشكه نفت خام تولید كرده اند.
اعضای اوپك در نشست ۱۷۱ خود در دسامبر ۲۰۱۶ تصمیم گرفته بودند برای كمك به ثبات بازار و بهبود قیمت نفت روزانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه از تولید خود بكاهند و در كنار آنها، كشورهای غیرعضو به رهبری روسیه متعهد شدند در مجموع روزانه ۶۰۰ هزار بشكه كاهش تولید دهند.
وزیر انرژی عربستان در تازه ترین اظهار نظر خود در كنفرانس و نمایشگاه نفت و گاز ابوظبی (ADIPEC) اظهار داشت: بخشی از این افت تولید احتمالی به سبب كاهش تقاضا درانتها سال و بخشی به سبب عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاه هاست.
الفالح اشاره كرد: عربستان خودسرانه تولیدش را كاهش نمی دهد، من فكر می كنم نیاز مشتریان برای ذخیره سازی نفت خام متوقف شده است.
وی اظهار داشت: تقاضای مشتریان برای نفت خام عربستان در ماه دسامبر و در مقایسه با ماه نوامبر روزانه بیشتر از ۵۰۰ هزار بشكه كاسته می شود، ما نمی خواهیم شاهد بالا رفتن سطح ذخیره سازی ها باشیم.
یكصدوهفتادوپنجمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپك ششم دسامبر (پنجشنبه، ۱۵ آذرماه) و پنجمین نشست مشترك وزیران نفت و انرژی اوپك و غیراوپك هفتم دسامبر (جمعه ۱۶ آذرماه) در وین برگزار می گردد.

1397/08/23
13:23:36
5.0 / 5
4812
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , پالایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز