حل مساله خشكسالی چطور ممكن می شود؟

حل مساله خشكسالی چطور ممكن می شود؟ به گزارش ام آی جی تی یك كارشناس حوزه آب اظهار داشت: با عنایت به بهبود وضعیت بارندگی ها در سال آبی جدید، می توانیم نسبت به حل مساله ی خشكسالی در ایران امید داشته باشیم، اما باید به این مساله هم توجه كرد كه راهكارهای مدیریتی نباید مورد غفلت واقع شوند.


ایمان لیاقتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه با بهبود وضعیت بارش ها، وضعیت سدها و منابع آب زیرزمینی افزایش یافته است، اظهار نمود: به شرط كاهش هدررفت آب و تولید استراتژی در مدیریت منابع آب می توان خشكسالی را دور زد.

وی با اشاره به برخی اقدامات كه باعث تشدید آب در كشور می شود، ابراز كرد: عدم صرفه جویی در جمع آوری آب، افزایش هدررفت آب و برخی موارد از این قبیل به این مساله دامن زده است اما تدابیر مدیریتی در سال های اخیر جان گرفته، به گونه ای كه هم اكنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.

لیاقتی با بیان این كه پیش بینی می گردد كه امسال تنش های آبی كمتری را نسبت به سال آبی گذشته احساس نماییم، تصریح كرد: در مناطق برفی، پوشش برفی هم باید افزایش یابد چراكه این مساله یك نكته بسیار مهم برای حل این مساله است.

به گفته وی تولید بازار آب در كشور هم نباید مورد غفلت قرار بگیرد، چراكه این مساله از اتلاف منابع جلوگیری می كند و باعث بهبود وضعیت منابع آبی كشور می گردد.

این در شرایطی است كه چندی قبل هدایت فهمی - معاون دفتر برنامه ریزی كلان آب و آبفای وزارت نیرو - اظهار داشت: علیرغم این كه پاییز امسال شاهد افزایش بارندگی ها در ایران هستیم، اما به علت این كه خشكسالی ایران از ۱۵ سال پیش نهادینه شده، نمی توان به بهبود وضعیت خشكسالی امید داشت.
1397/09/10
22:46:11
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: آب , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز