چرا نشست اوپك امكان دارد به سقوط نفت منجر شود؟

چرا نشست اوپك امكان دارد به سقوط نفت منجر شود؟ به گزارش ام آی جی تی انتظار بازار نفت بر این است كه اوپك در نشست رسمی هفته جاری، كاهش تولید را اعلام نماید اما برخی تحلیلگران پیش بینی می كنند چنین تصمیمی عكس نتیجه موردنظر این تولیدكنندگان را به دنبال داشته باشد و قیمت نفت سقوط بیشتری پیدا كند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، زمانی كه اوپك با روسیه و سایر تولیدكنندگان در سال ۲۰۱۶ برای آخر دادن به افت دو ساله قیمت نفت به توافق رسید، این توافق روشن بود. این تولیدكنندگان در آن زمان اعلام نمودند تولیدشان را كم می كنند و هر كشور با سهمیه تولید مشخصی موافقت نمود و در نتیجه قیمت نفت در بازار جهانی حدود هفت دلار در هر بشكه افزایش پیدا كرد.

اما در آستانه نشست هفته جاری اوپك، تحلیلگران معدودی تصمیم قاطع یا كاهش تولید واضح را انتظار دارند و تصور می كنند مانند نشست ژوئن جزئیات توافق تولیدكنندگان اوپك روشن نخواهد بود.

مطمئنا عربستان سعودی و متحدانش در منطقه خلیج فارس در نشست روز پنج شنبه در وین، كاهش تولید دیگری را هماهنگ خواهند كرد. سیگنال های واضحی وجود دارد: پیش بینی كنندگان تصور می كنند بازار نفت در سال آینده گرفتار اشباع عرضه می شود، قیمت نفت بیشتر از ۳۰ درصد در عرض هشت هفته كاهش پیدا كرده است و اغلب اعضای اوپك در سطح قیمت فعلی نمی توانند بودجه خویش را متوازن كنند.

اما این گروه با چالش های متفاوتی نسبت به سال ۲۰۱۶ دست و پنجه نرم می كند كه شامل مخالفت شدید رییس جمهور آمریكا با كاهش تولید برای تقویت قیمت ها است. تحلیلگران انتظار دارند این دیدار با بیانیه رسمی به كار خود خاتمه دهد و بازار را درباره میزان نفتی كه اوپك می خواهد از بازار حذف كند سردرگم نگه دارد.

نشست هفته جاری اوپك امكان دارد تكرار نشست ژوئن این گروه باشد كه در جریان آن، تولیدكنندگان اوپك در واكنش به افزایش سریع قیمت ها تصمیم گرفتند تولیدشان را بالا برند، اما جزئیات این افزایش را به صورت صریح اعلام نكردند.

اتحاد اوپك دو سال پیش موافقت نمود میزان عرضه به بازار را ۱.۸ میلیون بشكه در روز كم كند اما تا آوریل، تولید این گروه حدود ۲.۷ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كرد. به جای این كه اعلام گردد این گروه حدود یك میلیون بشكه در روز از این كاهش تولید را احیا خواهد كرد، تولیدكنندگان وعده دادند به نرخ پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق بازخواهند گشت. این گروه موفق نشد سهمیه بازنگری شده هر كشوری را اعلام نماید.

بازار هم با بالا بردن قیمت نفت برخلاف آن چه مورد نظر اوپك بود، به این رفتار مبهم پاسخ داد.

در ماه های بعد نفت آمریكا تحت تاثیر دورنمای تحریم های واشنگتن ضد ایران تا مرز ۷۶.۹۰ دلار درهر بشكه كه بالاترین قیمت در چهار سال قبل بود صعود كرد اما قیمت از آن زمان ۳۵ درصد ریزش كرده و تا روز جمعه به ۵۰.۹۳ دلار رسید.

جان كلیداف، شریك موسس در صندوق "اگین كپیتال" پیش بینی نمود اگر بیانیه اوپك دوباره بازار را مایوس كند تبعات آن در قیمت نفت منعكس خواهد شد. وی به شبكه سی ان بی سی اظهار داشت: اگر دیدار اوپك نتیجه نداشته باشد قیمت نفت امكان دارد تا مرز ۴۲ دلار عقب نشینی كند.

تكنوكرات های اوپك اعلام نموده اند این گروه امكان دارد لازم باشد تولیدش را بین یك تا ۱.۴ میلیون بشكه در روز كم كند اما منابع آگاه به تازگی به وال استریت ژورنال گفتند اوپك نگران اعلام این میزان كاهش تولید است. این احتیاط به علت رسوایی عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست و مقیم آمریكا در كنسولگری عربستان در استانبول است. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا از عربستان حمایت كرده اما روشن ساخته كه مایل است در قبال این حمایت، سعودی ها قیمت نفت را پایین نگه دارند. انتقادات علنی و مذاكرات پشت پرده ترامپ نقش مهمی در مجاب كردن اوپك برای افزایش تولید در ژوئن است.

یك استراتژی كه گویا در دست بررسی می باشد اعلام پایبندی اعضا به سهمیه های تولید تعیین شده در سال ۲۰۱۶ است. در واقع چنین اعلامی به معنای آن خواهد بود كه تولیدكنندگان بزرگ، تولیدشان را كم می كنند چونكه آنها حالا بالاتر از سهمیه های مذكور نفت تولید می كنند.

به عنوان نمونه، تولید عربستان در نوامبر از سهمیه سال ۲۰۱۶ یك میلیون بشكه در روز فراتر رفت در حالیكه تولید عراق حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز در اكتبر افزایش داشت.

با این حال خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان هفته گذشته تصریح كرد این كشور به تنهایی به كاهش تولید اقدام نخواهد كرد. ارائه جزئیات اندك به اعضای اوپك امكان می دهد اختلافاتشان را در توافق نهایی پنهان كنند.
1397/09/11
18:36:35
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز