عزم اوپك برای كاهش تولید با وجود شوك قطر

عزم اوپك برای كاهش تولید با وجود شوك قطر به گزارش ام آی جی تی وزیران و نمایندگان اوپك اعلام نمودند اعضای كلیدی این گروه فارغ از تصمیم ناگهانی قطر برای خروج از اوپك، مصمم هستند هفته جاری درباره كاهش تولید نفت به توافق برسند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی و رییس دوره ای اوپك به "اس اند پی پلاتس" اظهار داشت: این اتفاق كاری كه ما انجام می دهیم را پیچیده نمی كند.

اظهارات وی بدنبال اعلام خبر شوكه كننده خروج قطر از اوپك عنوان شد. سعد الكعبی، وزیر انرژی قطر روز دوشنبه اعلام نمود این كشور تا ژانویه سال ۲۰۱۹ از سازمان كشورهای صادركننده نفت اوپك كه حدود یك سوم از عرضه جهانی را در كنترل دارد، خارج شده و به تولید LNG متمركز می گردد تا تولیدش را از ۷۷ میلیون تن در سال به ۱۱۰ میلیون تن در سال افزایش دهد.

تولیدكنندگان اوپك روز پنج شنبه با هدف رسیدن به توافق درباره كاهش احتمالی تولید نفت، در وین اتریش دیدار می كنند. عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر تولیدكنندگان می گویند كاهش تولید برای پیشگیری از اشباع عرضه در نیمه اول سال ۲۰۱۹ ضروری می باشد. روسیه و ۹ تولیدكننده غیرعضو اوپك روز جمعه به مذاكرات خواهند پیوست. "اس اند پی پلاتس آنالیتیكس" پیش بینی كرده است این كشورها برای كاهش تولید بین ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون بشكه در روز نسبت به سطح تولید اكتبر توافق كنند.

تصمیم قطر برای خروج از اوپك در شرایطی گرفته شده كه اختلافات سیاسی گسترده ای میان تولیدكنندگان نفت در منطقه خلیج فارس وجود دارد و امكان دارد سبب شود رقابت آنها شدت بگیرد.

عربستان سعودی كه بزرگترین عضو اوپك است به همراه سه كشور عربی دیگر، با متهم كردن قطر به پشتیبانی از تروریسم و ایران، روابط تجاری و حمل و نقل با این كشور را قطع كرده اند. قطر منكر این اتهامات شده است.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر انرژی عمان كه در كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك حضور دارد از تصمیم اخیر قطر ابراز نارضایتی كرد و با اشاره به این كه قطر میزبانی كشورهای صادركننده گاز را در دوحه برعهده دارد، اخطار داد این كشور امكان دارد با تلافی جویی از جانب سایر اعضای این گروه روبرو شود.

گابریل اوبیانگ، وزیر نفت گینه استوایی كه عضو اوپك است از تولیدكنندگان نفت خواست در آستانه نشست این گروه همبستگی خویش را حفظ كنند.

قطر در مقایسه با سایر اعضای اوپك، تولیدكننده نفت بزرگی نیست و حدود ۶۰۰ هزار بشكه در روز نفت تولید می كند با این وجود این كشور بزرگترین صادركننده گاز طبیعی مایع جهان است و معادل ۵ میلیون بشكه در روز نفت تولید انرژی دارد. باآنكه تولید نفت قطر معادل تنها دو درصد از مجموع تولید اوپك است اما با در نظر گرفتن ۱.۲۴ میلیون بشكه در روز تولید میعانات و NGL، تولید مایعات این كشور معادل ۴ درصد از مایعات نفتی تولید اوپك است.

تحول اوپك

سارا وخشوری، تحلیلگر و مدیر شركت مشاوره "اس وی بی اینترنشنال" به پلاتس اظهار داشت: خروج قطر از اوپك نشان دهنده ضعیف شدن روابط میان اعضای این گروه است چونكه عربستان سعودی و روسیه كنترل سیاست تولید نفت را در دو سال قبل بدست گرفته اند.

ائتلاف تولیدكنندگان نفت اوپك و غیراوپك كه متشكل از ۲۵ كشور است نزدیك به نیمی از تولید نفت جهان را در كنترل دارد.

وخشوری در ادامه اضافه كرد: بعضی از اعضا احساس می كنند منافعشان تامین نمی گردد و از ماندن در اوپك نفع چندانی نمی برند. این مسئله امكان دارد كاركرد و واقعیت اوپك را از آنچه كه سابق بر این مشاهده می كردیم تغییر دهد.

اگرچه مقامات اوپك و متحدانشان از خروج ناگهانی قطر از اوپك غافلگیر شدند اما انتظار نمی رود این اتفاق بر استراتژی آنها برای مدیریت بازار تاثیری بگذارد.

یكی از منابع اوپك با اشاره به این كه این گروه امسال جمهوری كنگو و سال قبل گینه استوایی را بعنوان عضو پذیرفت، اظهار نمود: چرا باید نگران باشیم. قطر تولیدكننده كوچكی است. آنها می خواهند روی تولید LNG متمركز شده و به رهبر بازار گاز تبدیل شوند.

اوپك اعلام نمود برای دستیابی و حفظ توازن و ثبات بازار نفت در چارچوب این سازمان و با اعلامیه همكاری با ۱۰ كشور غیراوپك متعهد مانده است. مقامات انرژی روسیه در این باره اظهارنظر نكردند و گفتند این یك مبحث داخلی اوپك است.

كعبی كه سابق بر این ریاست شركت دولتی قطر پترولیوم را برعهده داشت ماه گذشته در تغییرات كابینه، جایگزین محمد السادا، وزیر انرژی سابق قطر شد. قطر از سال ۱۹۶۱ عضو اوپك بوده است.

مقامات قطری اعلام نمودند كعبی همچنان در مذاكرات هفته جاری اوپك و غیراوپك شركت خواهد نمود اما مشخص نیست كه آیا قطر بعنوان یك تولیدكننده غیراوپك در ائتلاف باقی خواهد ماند یا خیر.
1397/09/13
14:39:49
5.0 / 5
4740
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز