كاهش كم سابقه تولید نفت اوپك

كاهش كم سابقه تولید نفت اوپك ام آی جی تی: بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، تولید نفت اوپك قبل از این كه توافق این گروه برای محدودیت عرضه آغاز شود در دسامبر بیشترین كاهش را در دو پارسال داشت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، نظرسنجی بلومبرگ از مقامات، تحلیلگران و همین طور آمار نفتكشها نشان داد فوریتی كه اوپك به سبب ریزش قیمتهای نفت احساس كرد، موجب شد عربستان سعودی تولیدش را در ماه میلادی گذشته محدود كند. پیمان این گروه برای محدودیت تولید هفته جاری رسما شروع شد.

كاهش تولید داوطلبانه عربستان با تولید كمتر ایران كه هدف تحریم های آمریكا واقع شده و همین طور لیبی كه فعالیت بزرگترین میدان نفتی آن به سبب اعتراضات متوقف شده است، همراه شد.

در نتیجه، تولید نفت اوپك در دسامبر ۵۳۰ هزار بشكه در روز كم شد و به ۳۲.۶ میلیون بشكه در روز رسید كه بزرگترین كاهش از ژانویه سال ۲۰۱۷ بوده است كه این گروه برای اولین بار استراتژی كاهش تولید را برای مقابله با اشباع عرضه در بازار جهانی بكار گرفت.

ائتلافی از تولیدكنندگان جهانی معروف به اوپك پلاس كه شامل تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك همچون روسیه است، در هفتم دسامبر موافقت كردند تولیدشان را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ كاهش دهند. با این وجود قیمت نفت موفق نشد صعود كند و در عوض، به پایینترین حد خود در بیشتر از یك پارسال سقوط كرد.

بهای معاملات نفت برنت روز چهارشنبه كه آمار كشتیرانی نشان داد عربستان سعودی به كاهش تولید اعلام شده عمل كرده است، ۵.۱ درصد صعود كرد با این وجود حدود ۳۵ درصد نسبت به اوج قیمتش در اكتبر كاهش نشان داده است.

سرمایه گذاران نگران هستند كه كاهش تولید اوپك پلاس برای جبران افزایش تولید نفت شیل آمریكا كافی نباشد و از این واهمه دارند كه كندی رشد اقتصاد جهانی و اختلافات تجاری میان آمریكا و چین به تقاضا برای نفت لطمه بزند.

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، عربستان سعودی تولیدش را در ماه میلادی گذشته ۴۲۰ هزار بشكه در روز كم كرد و به ۱۰.۶۵ میلیون بشكه در روز رساند در حالیكه در نوامبر بیشتر از ۱۱ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرده بود. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی وعده داده كه كشورش ماه میلادی جاری كاهش تولید بیشتری را صورت دهد.

با وجود كاهش تولید عربستان سعودی، اوپك همچنان باید اقداماتی را برای عمل به كاهش تولید اعلام شده انجام دهد. یازده عضو این گروه كه در توافق كاهش تولید حضور دارند باید در مجموع تولیدشان را ۸۰۰ هزار بشكه در روز نسبت به سطح تولید اكتبر كاهش دهند. سهم شركای غیراوپك از كاهش تولید، ۴۰۰ هزار بشكه در روز است.

تولید این ۱۱ كشور حالا ۱۴۰ هزار بشكه در روز پایین سطح تولید اكتبر است بدین سبب آنها باید تولیدشان را ۶۶۰ هزار بشكه در روز دیگر كاهش دهند تا به صورت كامل به پیمان جدید عمل كنند.
1397/10/14
14:50:00
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز