افزایش فرونشست ها در سمنان

افزایش فرونشست ها در سمنان به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شركت آب منطقه ای سمنان اظهار داشت: از یك دهه قبل فرونشست ها در استان سمنان شدت گرفته است.


ایرج حیدریان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار كرد:، در جنوب شرقی شهر سمنان و روستای اعلاء، این فرونشست ها در اعماق زیاد زمین وجود دارد و زیر ساخت های استان مانند راه آهن و جاده و همینطور زمین های كشاورزی و... را تهدید می كند.
وی اظهار نمود: یكی از مخاطرات اصلی كه افت سفره های آب زیرزمینی به وجود می آورد، نشست زمین است، این نشست زمین، زیر ساخت های اصلی و توسعه استان را تهدید می كند.
حیدریان عنوان كرد: در نقشه از 28 محدوده مطالعاتی در استان سمنان، 15 محدوده ممنوعه اعلام شده است كه تغذیه آنها بسیار كمتر از برداشت بوده و در اثر برداشت بی رویه، تعادل آنها به هم خورده و جهت پیشگیری از برداشت بی رویه، این دشت ها ممنوعه اعلام شده است.
وی اضافه كرد: در 20 سال گذشته، ما در هیچكدام از دشت های استان سمنان شاهد بالا آمدگی منابع آبی نبودیم؛ به صورت متناوب دشت ها در حال افت كردن است، به صورت متوسط سالانه حدود 70 سانتی متر شاهد افت سطح آب های زیرزمینی در دشت های استان هستیم و این منابع پرارزش را از دست می دهیم.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای سمنان افزود: دشت ایوانكی در شهرستان گرمسار، یكی از دشت های استان است كه خیلی افت پیدا كرده و از سال 47 ممنوعه و از سال 54 هم ممنوعه بحرانی اعلام شده است، كه به صورت متوسط سالانه 1.4 تا 1.5 متر افت آب زیرزمینی در این دشت اتفاق می افتد.
حیدریان افزود: به صورت متوسط سالانه در دشت گرمسار هم حدود 93 سانتی متر، نزدیك به یك متر، در دشت سمنان حدود 70 سانتی متر، و دشت سرخه هم حدود 25 سانتی متر افت منابع آب زیرزمینی اتفاق می افتد.
وی خاطرنشان كرد: در استان سمنان چیزی نزدیك به 150 میلیون متر مكعب كسری مخزن داریم؛ یعنی ما هر سال 150 میلیون متر مكعب اضافه تر از آن چیزی كه مصرف می نماییم، برداشت انجام می دهیم، چیزی حدود 11 برابر حجم مفید سد دامغان به صورت سالانه از منابع آبی استان برداشت می نماییم، به شكلی اضافه تر از سهمیه خودمان برداشت می نماییم و این برداشت بیش از اندازه باعث افت سفره های زیرزمینی می گردد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای سمنان اظهار نمود: افت سفره ها و منابع آب زیرزمینی، خشك شدن چشمه ها، قنوات، رودخانه ها، شور شدن آب و كیفیت آب سالم و از بین رفتن اراضی كشاورزی و هجوم سفره های آب شور به سمت آب شیرین را به دنبال دارد و این نتیجه برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی است.


 

1397/10/23
15:06:18
5.0 / 5
5083
تگهای خبر: آب , شركت , كیفیت , فرونشست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز