نیروگاه های برق آبی جور برق تابستان ۹۸ را می كشند؟

نیروگاه های برق آبی جور برق تابستان ۹۸ را می كشند؟ ام آی جی تی: تابستان امسال، ایران با خاموشی های برنامه ریزی شده ای مواجه گردید. خاموشی هایی كه علت اصلی آن كم بارشی و كم كاری نیروگاه های برق آبی اعلام گردید و همین مساله وزارت نیرو را به تدوین سناریوی بدبینانه برای یك سال آینده مجبور كرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، میزان انرژی تولیدشده در نیروگاه های برق آبی ایران، از شروع سال جاری تا ۲۱ دی ماه، به ۸۷۵۱ گیگاوات ساعت رسیده كه نسبت به سال گذشته، ۳۷ درصد كاهش داشته است؛ البته با عنایت به بارندگی های سه ماه اخیر، پیش بینی میگردد كه انرژی تولیدشده تا آخر سال جاری، به حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ گیگاوات ساعت برسد.

در این باره، فرید استیری - مدیر مركز مدیریت نیروگاه های برق آبی - با اشاره به بارش های مناسب خصوصاً در حوضه كارون بزرگ ابراز امیدواری كرده است كه با عنایت ویژه بخش برق كشور در تزریق بهنگام نقدینگی، واحدهای برق آبی بتوانند با آمادگی كامل در پیك تابستان سال آینده، كمك قابل توجهی به شبكه برق كشور كنند.

از سوی دیگر، طبق آمار شركت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع كل ریزش های جوی از اول مهرماه تا ۲۵ دی سال آبی ۹۸-۹۷، بالغ بر ۱۱۸.۹ میلیمتر است كه این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه طولانی مدت ( ۹۱.۲ میلیمتر)، ۳۰.۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ( ۳۶.۱ میلیمتر)، معادل ۲۲۹.۴ درصد افزایش نشان داده است.

البته به سبب این كه وزارت نیرو در تامین برق امسال غافلگیر شد، سناریوهای سال آینده را در بدبینانه ترین چارچوب استوار كرده و از این رو پایه و اساس تامین برق سال آینده را بر نیروگاه های حرارتی گذاشته است، تاجایی كه برمبنای گفته های محمودرضا حقی فام - سخنگوی صنعت برق - نمی توان دید خوش بینانه ای نسبت به بهبود وضعیت خاموشی ها به دنبال توسعه نیروگاه های برق آبی داشت و بنا بر این تمام برنامه های خودرا بر پایه خشكسالی قرار داده ایم.

وی معتقد می باشد كه برای تاثیر بارندگی ها در میزان بهره برداری از نیروگاه های برق آبی، باید منتظر زمستان و اختتام سال باشیم و اگر میزان ذخیره سدهای كشور افزایش یابد، اساسا می توانیم از این ظرفیت استفاده بیش تری داشته باشیم.

ورود ۲۵ واحد نیروگاهی جدید به مدار

این در حالی است كه بتازگی از طرف مسئولان وزارت نیرو صراحتا اعلام گردید كه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۱۵۰ مگاوات واحد آبی تا آخر سال آینده وارد مدار خواهد شد و این وزارتخانه به دنبال توسعه برق آبی ها است.

چندی پیش نیز، رضا اردكانیان - وزیر نیرو - اعلام نمود كه از الان برای پیك سال آینده، تدابیر لازم را در نظر گرفته ایم و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار شده تا ۲۵ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار شود و تمام تلاش خودرا خواهیم كرد تا سال آینده با خاموشی مواجه نشویم.

با این تفاسیر باید اظهار داشت كه شاید افزایش بارندگی ها در كشور بتواند تا حد زیادی پاسخگو نیاز برقی مشتركان باشد اما به اعتقاد كارشناسان برای جبران ۸۰۰۰ مگاوات كمبود تولید برق در سال آینده، لازم است تا وزارت نیرو تمام برنامه های خودرا عملیاتی كند.خبرنگار: سحر بابایی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/10/27
22:08:53
5.0 / 5
4996
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز