چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟ به گزارش ام آی جی تی حدود یك میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمكعب آب، برای جمعیت حدود ۱۴ میلیون نفری استان تهران، تولید می گردد كه از این میزان، بیشتر از ۷۰ درصد از منابع سطحی و سدها و بقیه از منابع زیرزمینی به دست می آید.



به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، افزایش تقاضا برای آب، مساله كمبود این ماده حیاتی را بعنوان یكی از مهم ترین چالش ها و بحران های پیش روی دولت ها در قرن بیست ویكم تبدیل نموده است؛ صرف نظر از ابعاد جهانی این مساله، در ایران هم كمبود آب به یكی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان و از مهم ترین معضلات اجتماعی جامعه ایرانی تبدیل گشته و این مورد در تهران، بعنوان پایتخت ایران بسیار جدی تر است.

بر اساس گفته های مسئولان آبی، میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی تخمین زده شده است، به عبارت دیگر، مصرف متوسط یك خانوار تهرانی حدود ۲۰ متر مكعب در ماه است كه با كاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمكعب كه مصرف سالانه دو استان است، صرفه جویی خواهد شد.

از سوی دیگر، تهران كمتر از ۱.۱ درصد از سطح كشور را داراست، اما ۲۰ درصد جمعیت و ۴۵ درصد صنعت كشور را در خود جای داده كه همین مساله باعث افزایش مصرف آب در پایتخت شده است و این در شرایطی است كه در مجاورت تهران، هیچ رودخانه ای نیست و آب مورد نیاز پایتخت از حوضه های آبی مناطق دیگر تامین می گردد.
هم چنین باید به این مساله هم توجه كرد كه از ۴۰۰ میلیارد مترمكعب منابع آبی در سال، ۳۰۰ میلیارد متر مكعب تبخیر و از ۱۰۰ میلیارد متر مكعب باقیمانده، ۹۰ میلیارد در حوزه كشاورزی و ۱۰ میلیارد متر مكعب در حوزه آب آشامیدنی مصرف می گردد.
این در شرایطی است كه در ایام گرم سال و در اوج مصرف، چهارونیم میلیون مترمكعب آب در استان تهران مصرف می گردد كه این رقم، معادل ۵۲ هزار لیتر بر ثانیه، یعنی معادل ۵۲ هزار بطری یك لیتری در هر ثانیه است كه از این میزان، مصرف شهر تهران، سه میلیون و ۳۰۰ هزار مترمكعب بر ثانیه تخمین زده شده است؛ به عبارتی، معادل ۳۸ هزار بطری یك لیتری در ثانیه در شهر تهران آب مصرف می گردد.

علاوه بر این، آب بدون درآمد شهر تهران، ۲۴ درصد اعلام شده كه ۱۱ درصد آنرا هدررفت ظاهری تشكیل داده است كه شامل خطای اندازه گیری، انشعاب های غیرمجاز و موارد دیگر می شود، هم چنین دو درصد از آب بدون درآمد، در مصارف مجاز تصفیه خانه ها صرف می گردد كه جزو هدررفت آب محسوب نمی گردد.

از سوی دیگر، حدود ۱۸ هزار كیلومتر شبكه توزیع و خطوط انتقال آب در شهر تهران وجود دارد و سالانه بودجه ای حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی شبكه آب رسانی پیش بینی و برنامه ریزی شده است كه طی پنج سال آینده، حدود ۱۴۰۰ كیلومتر بازسازی شبكه در سطح استان تهران صورت بگیرد.

اما طی سه سال گذشته، با انجام اصلاحات شبكه، رقم هدررفت واقعی آب یك درصد كاهش یافته كه به قول كارشناسان، باید گفت كاهش هدررفت واقعی آب با اصلاح خطوط انتقال و تعویض شیرآلات فرسوده امكان پذیر می گردد و این موارد در دستور كار قرار گرفته است.
اخیرا هم محمدرضا احمدنسب - قائم مقام شركت آب و فاضلاب استان تهران - درباره وضعیت منابع آبی پایتخت به ایسنا اظهار داشت: سال قبل و در فصل زمستان، با بارش برف كمی روبرو بودیم كه همین مساله باعث شد ذخایر منابع آبی تهران كم باشد؛ هرچه ذخیره برف داشتیم، سال قبل مصرف شده و بارش های باران نمی تواند این كمبود را جبران كند.
وی با تاكید بر این كه تنها بارش برف می تواند تنش آبی در فصل تابستان را برای تهران برطرف كند، خاطرنشان كرد: بر مبنای آخرین آمار، حالا حجم ذخیره آب سد كرج، ۱۱۴ میلیون مترمكعب، حجم ذخیره سد طالقان، ۲۶۰ میلیون مترمكعب، حجم ذخیره سد لتیان، ۲۹ میلیون مترمكعب، حجم ذخیره سد لار، ۱۹ مترمكعب و حجم ذخیره سد ماملو، ۱۲۵ میلیون مترمكعب است. هم چنین ورودی سد كرج (امیركبیر) ۵.۹ متر مكعب بر ثانیه، طالقان ۴.۹ متر مكعب بر ثانیه، لتیان ۴.۶ متر مكعب بر ثانیه، لار ۶.۱ متر مكعب بر ثانیه و ماملو ۳.۹ متر مكعب بر ثانیه برآورد شده است.
احمدنسب هم چنین درباره میزان بارندگی ها از آغاز سال آبی تابحال بادآور شده كه در حوضه آبریز كرج، میزان بارندگی ۲۲۱.۹ میلیمتر، طالقان ۱۱۰ میلیمتر، لتیان ۲۴۰.۸ میلیمتر، لار ۲۷۷.۳ میلیمتر و ماملو ۱۲۹ میلیمتر بوده است.
به قول او میزان بارش ها نسبت به سال قبل افزایش داشته است اما اگر برف در تهران نبارد، بطور قطع با مشكلاتی مواجه خواهیم شد. چراكه استان تهران شرایط خشك و نیمه خشك را تجربه می كنند و لازم است با عنایت به جمعیت زیاد در این استان، به مبحث صرفه جویی توجه بیش تری شود.
چندی قبل هم داریوش مختاری - كارشناس حوزه آب - در این باره به ایسنا اظهار داشته بود: لازم است تدابیری برای مدیریت مصرف آب اندیشیده شود، چراكه بحران آب تمام استان ها را دربرگرفته و باید نگاه ویژه ای به این مورد وجود داشته باشد.
وی با بیان این كه مصرف متوسط یك خانوار تهرانی، حدود ۲۰ مترمكعب در ماه است كه با كاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمكعب كه مصرف سالانه ی دو استان است، صرفه جویی خواهد شد، اظهار نمود: می توان با انجام اقداماتی ساده از هدررفت آب جلوگیری كرد.

باتوجه به بحرانی بودن شرایط منابع آبی در تهران و كاهش ذخایر برف، لازم است تمام سازمان ها و حتی مشتركان، به مبحث صرفه جویی و مدیریت مصرف آب توجه ویژه ای داشته باشند كه در آینده، شاهد خالی شدن كلان شهری هم چون تهران به علت نبود منابع آبی نباشیم.



خبرنگار: سحر بابایی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/10/29
14:48:48
5.0 / 5
4842
تگهای خبر: آب , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز