در سال ۹۸ صورت می گیرد

راه اندازی یك پروژه پس از ۱۵ سال

راه اندازی یك پروژه پس از ۱۵ سال ام آی جی تی: مدیر عامل شركت پالایش گاز بیدبلند از طریق اندازی این شركت پس از ۱۵ سال، در سال ۱۳۹۸ آگاهی داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، محمود امین نژاد در نشست خبری كه امروز برگزار شد، با بیان این كه پروژه پالایشگاه بیدبلند ۱۵ سال است كه در وزارت نفت تعریف شده است، اظهار داشت: این پروژه كارفرماهای مختلفی داشت اما اجرای آن به سبب محدودیت های گوناگون همچون منابع مالی، فقط ۱۸درصد پیشرفت داشت.
وی افزود: آقای زنگنه، سال۱۳۹۴، تصمیم گرفت مدیریت این پروژه را یكپارچه كند. در امتداد این یكپارچگی هم درحال ستاندن تصمیماتی هستیم كه با واحدهای NGL، 1200، 1300، ۹۰۰و ۱۰۰۰ یك واحد شده و پیمانكار این واحدها شویم.
مدیرعامل شركت پالایش گاز بیدبلند با بیان این كه پروژه سال ۱۳۹۴ واگذار شد، توضیح داد: نقل و انتقال مالكیت این پروژه یك سال زمان برد و از اوایل تیرماه سال ۱۳۹۵، كارهای خرید و مهندسی آغاز شد، اما نحوه ی تأمین منابع مالی مشخص نبود. تسهیلات صندوق توسعه ملی متوقف شده بود و شركت هایی كه پیش پرداخت داده بودند، مانند شركت زیمنس مشاركت خودرا قطع كرد.
امین نژاد افزود: سوم آذرماه سال ۱۳۹۵، ۲.۲ میلیارد دلار با مشاركت پنج بانك از صندوق توسعه ملی ابلاغ گردید اما پیش از آن كه این ابلاغی صورت بگیرد، طی ۲۲ روز كاری یك میلیارد دلار آن گشایش اعتبار یافت و در عرض ۱۵ روز سپس گشایش اعتبار، توانستیم ۲۵ میلیون یورو پول از ال سی برداشت نماییم.
بگفته وی، سال قبل ۱.۵ میلیارد دلار در هلدینگ خلیج فارس سرمایه گذاری شده بود كه ۱.۲ آن متعلق به بیدبلند بود.
مدیرعامل شركت پالایش گاز بیدبلند درباره سهم سازندگان و پیمانكاران ایرانی در این پروژه توضیح داد: باید ۵۸.۳ درصد از ال سی صرف پیمانكاران و سازندگان ایرانی شود. هم اكنون سهم پیمانكار و سازندگان ایرانی حدود ۶۵ درصد است.

جزئیات پروژه جمع آوری گازهای همراه در بیدبلند
ایشان سپس درباره جمع آوری گازهای فلر اظهار نمود: ما گاز اسیدی را با بخشی از گاز شیرین مخلوط می نماییم و به ایستگاه آغاجاری برای تزریق به چاه نفت تحویل می دهیم و از سوزاندن این گازها در فلز جلوگیری می نماییم. روزانه ۹ میلیون مترمكعب حجم این گازهاست.

برگزاری مناقصه جهت استفاده از آب های دورریز
امین نژاد در ادامه هم چنین درباره تأمین آب پالایشگاه بیدبلند اظهار داشت: تأمین آب این پالایشگاه از رودخانه مارون و تسویه خانه بهبهان صورت می گیرد. هم اكنون، پسابی از پالایشگاه بیرون نمی رود. هم چنین مناقصه ای برگزار خواهیم كرد كه آب های دورریز را به مجموعه خودمان بازگردانیم. این پالایشگاه ۱۷ هزار مترمكعب آب در شبانه روز مصرف می كند.

جزئیات تولید كاندنسیت گاز در بیدبلند
وی با بیان این كه این پالایشگاه به اندازه دو فاز پارس جنوبی و پتروشیمی پارس گاز تولید می كند، اظهار داشت: از نظر تولید كاندنسیت باز به اندازه چهار فاز پارس جنوبی است.
بگفته مدیرعامل شركت پالایش گاز بیدبلند این پروژه سال ۱۳۹۸ افتتاح می گردد. او هم چنین از تأسیس یك خط لوله اتان آگاهی داد و اظهار داشت: یك طرف این خط لوله به بندر امام و طرف دیگر به سمت گچساران است.
بر طبق این گزارش، طرح شركت پالایش گاز بیدبلند برای تولید سالیانه ۱۰.۴ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون اكتان، یك میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن كاندنسیت و ۰.۹ میلیون تن گاز اسیدی به خوراكی معادل ۱۳.۵ میلیون تن در سال، گاز ترش از ان جی ال های ۹۰۰ هزار و هم چنین ۲.۲۵ میلیون تن در سال گاز شیرین از ان جی ال های ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ نیاز دارد.1397/11/09
18:20:37
5.0 / 5
4778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز