چالش اصلی صنعت برق ایران چیست؟

چالش اصلی صنعت برق ایران چیست؟ به گزارش ام آی جی تی معاون سابق وزیر نیرو اظهار داشت: آنچه كه بعنوان چالش اصلی در صنعت برق ایران همواره مطرح شده، این است كه برق از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی، بعنوان یك كالا شناخته شود و این محصول گران بها یك خدمت نباشد.


هوشنگ فلاحتیان در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه وزارت نیرو در بخش آب و برق در حال فعالیت شبانه روزی است، خاطرنشان كرد: آنچه كه هم اكنون در صنعت آب و برق وجود دارد، ماحصل رنج ها و زحمات شبانه روزی نسل های مختلف مدیریت و كاركنان صنعت آب و برق ایران است.
وی افزود: بخصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، فعالیت در این دو صنعت اوج گرفت و كار ارزشمند ای در این عرصه در دولت های مختلف انجام شد؛ به گونه ای كه مجموعه نیروگاهی نسبت به قبل انقلاب اسلامی، حداقل ۱۳ برابر افزایش یافته و هر سال تعداد مشتركان برق هم افزایش می یابد. بر این اساس، تعداد مشتركان از مرز ۳۵ میلیون گذشته است و باید اظهار داشت كه دسترسی مردم به برق به هیچ عنوان با گذشته قابل مقایسه نیست.
به قول معاون سابق وزیر نیرو، این تغییر نگاه علیرغم تلاش های بسیار صورت گرفته تابحال شكل نگرفته است و متأسفانه در اثر عدم تغییر مدل ذهنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و یا دولت، حالا شاهدیم این تفكر در دل جامعه هم نهادینه شده است.
فلاحتیان با بیان این كه صنعت برق در هر سه بخش تولید، انتقال و توزیع، هم چون یك بنگاه اقتصادی مشغول به فعالیت است، اظهار نمود: اگر قیمت ارز تغییر كرده، اساساً قیمت راه اندازی یك نیروگاه هم تغییر كرده است، ازاین رو به صورت طبیعی نمی توان انتظار داشت بنگاه ها در حالیكه قیمت هایشان ثابت مانده، بتوانند یك فعالیت طبیعی داشته باشند و وظایف شان را آنطور كه شایسته است انجام دهند.
وی خاطرنشان كرد: اگر این بنگاه ها مورد حمایت قرار نگیرند، به تدریج خدمات شان گرفتار مشكل می شود و طبیعتاً تیم مدیریت جدید كه در وزارت نیرو با هر نگاهی آغاز به فعالیت كرده، چه نگاه دولتی و چه نگاه واگذاری تصدی ها، باید وضعیت اقتصاد آن سروسامان یابد.
معاون سابق وزیر نیرو افزود: اگر دولت به راه اندازی نیروگاه مبادرت كند، به صورت طبیعی خودش باید نیروگاه را بسازد و برق را بعنوان یك كالای یارانه ای كه خودش هزینه زیرساخت ها را پرداخته، توزیع كند، در این صورت می توان گمان كرد كه برق به صورت یارانه ای در اختیار مشتركان قرار می گیرد كه این مساله با قوانین و مقررات موجود مغایرت دارد.
فلاحتیان اظهار نمود: قانون گذار، بخش تولید برق را یك تصدی و بخش توزیع برق را هم یك بخش تصدی قابل واگذاری به مردم تلقی كرده است كه بر مبنای همین مساله هم در دو دهه گذشته، نیروگاه های جدیدالاحداث عمدتاً توسط بخش خصوصی افتتاح شده اند. از این به بعد هم مقرر است به صورت مناقصه، سرمایه گذار به پروژه های صنعت برق جذب شود.
معاون سابق وزیر نیرو، با تاكید بر این كه راه اندازی نیروگاه ها عمدتاً با سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت می گیرد، اظهار داشت: صرف نظر از این كه شركت توزیع، غیردولتی و یا دولتی اداره شود، طبیعتاً اگر مناقصه ای شكل بگیرد و توسط ارز نیما گشایش اعتبار صورت گیرد و یا فاینانس خارجی و یا حتی از راه صندوق توسعه ملی برق تولید شود، قیمت برق تولیدی چند برابر خواهد بود كه به علت قیمت ارز، این اتفاق در گذشته صورت نمی گرفت.
اما رضا اردكانیان - وزیر نیرو - درباره این مورد با تاكید بر این مساله كه برای حل مشكلات موجود در صنعت برق باید یك تفكر بخشی بین تمام سازمان ها صورت گیرد، اظهار داشت: اگر وزارت نیرو بتواند با وزارت جهاد كشاورزی و دیگر سازمان های غیرمرتبط به یك تابع هدف مشترك برسد، می تواند نسبت به حل مشكلات امید داشته باشد و تا زمانی كه این مساله به رسمیت شناخته نشود، نمی توان مشكلات را حل و فصل كرد. وی هم چنین تاكید كرده كه به دنبال ایجاد كارگروهی با اعضای انجمن های فعال بخش انتقال و توزیع، انرژی های تجدیدپذیر هستیم كه بتوانیم از این طریق، مشكلات موجود در صنعت برق را برطرف نماییم.1397/12/07
19:27:16
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز