وزیر نیرو اعلام كرد:

امكان تأمین آب كشاورزی، ۳۰ درصد بیشتر از میزان متوسط

امكان تأمین آب كشاورزی، ۳۰ درصد بیشتر از میزان متوسط به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: سال جاری تا ۳۰ درصد بیشتر از میزان متوسط می توانیم برای كشاورزی آب تأمین نماییم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از صدا و سیما، رضا اردکانیان در مراسم آغاز بهره برداری از طرح های ملی در استان سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: امروز قطار پویش هر هفته الف ب ایران، پس از استان های تهران، ایلام و مرکزی، در سال ۹۹ در استان سیستان توقف دارد.
وی با اعلان اینکه ما به شکرانه نعمت الهی و بارش رحمت، جهش تولید را به معنای واقعی کلمه با استفاده صحیح و بهینه از این نعمت محقق خواهیم کرد اظهار داشت: در نخستین روز از سومین ماه بهار، شاهد این هستیم که بیشتر از ۳۰۰ میلیمتر بارش در سال آبی داشتیم و در مقایسه با ۵۰ سال اخیر، سال آبی ۹۸ و ۹۹، چهارمین سال پربارش کشور است.
اردکانیان با اشاره به اینکه سدها به میزان چشمگیری پر شده اند و حجم خالی آنها برای کنترل و تسکین سیلاب های محتمل است ابراز امیدواری کرد: در خرداد هم این بارش ها در نقاط مختلف کشور ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به وضعیت بهتر سفره های زیرزمینی با وجود بارش های اخیر اظهار داشت: متاسفانه به سبب سال های خشک متمادی و البته در بعضی نقاط استفاده بی رویه ای که از منابع زیرزمینی شد، ما حدودا به صورت متوسط پنج و هشت دهم میلیارد متر مکعب کسری در سفره های زیرزمینی داشتیم و در دو سال گذشته در وضعیتی هستیم که یک میلیارد متر مکعب از این کسری جبران شده، علاوه بر این از ۱۵۰ تالاب کشور، ۵۰ تالاب اصلی و مهم از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آب گیری شد.
وزیر نیرو با اعلان اینکه آب نقش مهمی بعنوان محرک اصلی و عامل اصلی در کشاورزی دارد اضافه کرد: امروز به صورت متوسط ۷۰ درصد آب مصرفی در دنیا در بخش کشاورزی مصرف می شود و البته کشورهایی دردنیا هستند که مصرف آب آنها در بخش کشاورزی به سبب استفاده صحیح نکردن از این منبع، از میزان متوسط خیلی بیشتر است و متاسفانه ما هم جزو همین گروه هستیم و امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته بتوانیم به میزان متوسط جهانی نزدیک شویم.
اردکانیان اظهار داشت: از ۱۷۰۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی، فقط حدود ۳۰۰ میلیون هکتار در دنیا اراضی آبی است، اما همین ۳۰۰ میلیون هکتار غذای بیشتر از ۴۰ درصد را تأمین می کند، مواد غذایی از این طریق بطور قطع به شکل مناسب تری تأمین می شود. کشور ما هم جزو کشورهایی است که اراضی آبی چشمگیری دارد و ما پنجمین کشور در دنیا از این نظر هستیم.
وی اضافه کرد: پس از چین، هند، ایالات متحده و پاکستان، ایران با هشت میلیون و ۴۶۰ هزار هکتار اراضی آبی، در این فهرست در رتبه پنجم قرار دارد، این به آن معناست که ما در صورتیکه در دنیا برای هر هزار نفر، ۴۰ هکتار اراضی آبی به صورت متوسط هست، اما در کشور ما برای هر هزار نفر میزان اراضی آبی حدود ۱۰۰ هکتار است یعنی دو و نیم برابر متوسط جهانی و این حکایت از آن دارد که ظرفیت های بالقوه آب و خاک در کشور ما و موقعیت کنترل و مهار آب ها در وضعیت خوبی است.
اردکانیان اظهار داشت: ما نه تنها برای جمعیت فعلی بلکه برای جمعیت بیشتر از این هم می توانیم با اتخاذ روش های صحیح در آب یاری و الگوهای مناسب در کشت، غذا ویا محصول خشک بیشتری را تدارک نماییم.
وی در مورد روش شبکه های آبیاری زه کشی که روش صحیح استفاده در اراضی آبی است اشاره کرد: مجموع ظرفیتی که ما در کشور داریم دو میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار است یعنی اگر ما همه شبکه های اصلی و فرعی را اجرا نماییم، این سطح از اراضی آبی ما می تواند دارای شبکه های اصلی باشند به لحاظ نزدیکی به آب سدها و موقعیتشان در رودخانه ها.
اردکانیان اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون از این دو میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار ظرفیت، حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای شبکه هستند.
وی اضافه کرد: برای نمونه در دولت یازدهم و از نیمه سال ۹۲ تا کنون ۳۰۱ هزار هکتار شبکه اصلی اجرا شده و این مسیر ادامه خواهد داشت که تا آخر دولت دوازدهم به بیشتر از ۳۳۰ هزار هکتار خواهیم رسید.
وزیر نیرو به استان سیستان و بلوچستان اشاره نمود و اظهار داشت: این استان، حدود ۱۱ درصد از وسعت خاک ایران را به خود اختصاص داده، اما مسئله اصلی ما بحث نحوه کشاورزی و انتخاب الگوی کشت در این استان نیست.
اردکانیان اضافه کرد: به سبب شرایط طبیعی این منطقه، بادهای ۱۲۰ روزه و سیلاب های وسیع، مبحث لایروبی و مهندسی رودخانه هاو البته همکاری نزدیک با کشورهای همسایه و دریافت حق آبه های قانونی از رودخانه هیرمند در سرفصل برنامه های ماست.
وی اظهار داشت: خوشبختانه با توجهی که دولت داشته و منابع چشمگیری که بخصوص از سال قبل پس از سیلاب بهار ۹۸ برای وزارت نیرو فراهم شده، در این استان، بیشتر از ۳ میلیون متر مکعب رسوب برداری از رودخانه های اصلی داشتیم، این سبب شده که ما ظرفیت آب گذری رودخانه سیستان را از ۳۱۰۰ مترمکعب در ثان