وزیر نیرو:

خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی سابقه است

خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی سابقه است وزیر نیرو اظهار داشت: خشکسالی که در یک ماه اخیر از سال آبی جاری رخ داده در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است.



به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، علی اکبر محرابیان ظهر جمعه در مسافرت به اردبیل و بازدید از طرح های نیمه تمام سدسازی در منطقه مغان اظهار نمود: نسبت به ۵۰ سال قبل کاهش بارندگی ها در کشور محسوس بوده و در بعضی از استان ها تا ۴۰ درصد رقم خورده است.
وی با اشاره به اینکه ذخایر آب پشت سدها در کشور به حداقل رسیده است، خاطرنشان کرد: در کنار صرفه جویی مردم، باید در تأمین منابع آب به نحوی عمل نماییم تا چالش و دغدغه ای جدی گریبانگیر شهرها و مناطق مختلف کشور نشود.
وزیر نیرو به کم آبی مناطق روستایی و شهرهای متوسط اشاره نمود و اظهار داشت: حتی در کلانشهرها هم با کمبود منابع آب روبه رو هستیم بگونه ای که الان آب جمع شده در پشت سدهای کشور به کمتر از ۱۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.
محرابیان به وضعیت آبی استان اردبیل هم اشاره نمود و اضافه کرد: این استان به رغم آنکه در پر آبی شهره بوده در سال زراعی گذشته با چالش های جدی روبه رو بوده و همچنان این فرایند در شهرها و روستاها کاملاً محسوس است و به نظر می آید ادامه این فرایند خسارت های بیشتری را رقم خواهد زد.
وزیر کابینه رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: باید در مصارف آب در بخش شرب و کشاورزی الگوها و معیارهای صحیح مورد توجه قرار گیرد تا ما بتوانیم این شرایط خشکسالی را به نحوی سپری نماییم.
محرابیان به تکمیل سد عمارت و همینطور پایاب بعضی از سدها در استان اردبیل اشاره نمود و افزود: جهت کمک به توسعه کشاورزی پایاب سد گیوی و سبلان با مشارکت بانکهای عامل درحال اجراست.
وزیر دولت سیزدهم بیان نمود: با برنامه ریزی که در حال انجام می باشد، برای استانهای با تنش آبی بیشتر و همینطور متوسط الگوهای تعریف شده و تلاش بر این است تا این فرایند همچنان در تقویت نظام جامع تأمین منابع آب شهرها و روستاها به انجام برسد.

1400/08/01
21:18:31
0.0 / 5
327
تگهای خبر: آب , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز