پتروشیمی خلیج فارس:

ارز صادراتی را با نرخ نیما برمیگردانیم

ارز صادراتی را با نرخ نیما برمیگردانیم ام آی جی تی: امروز در بورس تهران پذیره نویسی ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق اجاره به منظور تأمین مال صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد معاملاتی صفارس۴۱۲ شروع شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، پذیره نویسی اوراق اجازه ۱۰ هزار میلیارد ریالی خلیج فارس از امروز (۲۵ اسفند) تا فردا (۲۶ اسفند) بوسیله بورس اوراق بهادار تهران انجام می شود و سپس معاملات ثانویه آن آغاز خواهد شد.
برمبنای مصوبه بورس اوراق بهادار تهران، اوراق اجاره شركت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به مبلغ ۱۰، ۰۰۰ میلیارد ریال با نرخ اجاره بهای سالانه ۱۶ درصد درج شده است.
مدیر عامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در پاسخ به ایسنا در خصوص اینكه در سال ۱۳۹۷ چقدر ارز از صادرات محصولات به داخل كشور آوردید و این ارز با چه نرخی به فروش رسید؟ اظهار داشت: با عنایت به اینكه هنوز سال تمام نشده این مبلغ را دقیق نمی دانم اما پیش بینی می شود كه چهار میلیارد دلار در سال ۱۳۹۷ كل صادرات مان باشد و تمام این مبلغ را با نرخ نیما به اقتصاد كشور می آوریم.
جعفر ربیعی در ادامه اظهار داشت: محاسبات صادرات یك تا دو ماه پس از اختتام سال بسته می شود، چون پول حاصل از صادرات دو - سه ماه پس از صادرات بر می گردد. همه مبلغ چهار میلیارد دلار بی كم و كاست وارد چرخه اقتصادی كشور خواهد شد. البته قسمتی از این رقم را با هماهنگی هایی كه با بانك مركزی و وزارت نفت كردیم، صرف هزینه های شركت های صادركننده و خرید مواد اولیه كرده ایم و باقی را در بازار نیما عرضه می نماییم.
وی ادامه داد: یك ماه و نیم از شروع امسال بود كه سامانه نیما راه اندازی شد؛ بدین سبب ما همه پول را در نیما عرضه نكرده ایم. مقداری را پیش از اینكه سامانه نیما راه اندازی شود در بازار رسمی عرضه نموده ایم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در پاسخ به این سوال ایسنا در خصوص اینكه حدود مقدار ارزی كه از كل چهار میلیارد دلار به كشور بازگشته را نمی دانید؟ اظهار داشت: خیر، چون این اعداد با دو - سه ماه تأخیر در حساب می نشیند. پس پیش فرض این است كه هر چه بوده تابحال واریز شده است.
ربیعی در پاسخ به ایسنا در خصوص اینكه آیا در عرضه شركت های زیر مجموعه هلدینگ در بورس تصمیم جدی دارید؟ اظهار داشت: فرض ما این بود كه پتروشیمی نوری تا پیش از سال در بورس ارائه شود كه این اتفاق نیفتاد. ولی سال آینده برنامه داریم كه پتروشیمی نوری، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی بوعلی را وارد بورس نماییم. امیدواریم تمام سهامداران همچون سهامداران اقلیت به این روند كمك كنند.
وی در پاسخ به این سوال كه منابع حاصل از پذیره نویسی را در كجا صرف خواهید كرد؟ اظهار داشت: پتروشیمی خلیج فارس حدود ۸.۵ میلیارد پروژه در دست اجرا دارد. برای این پروژه ها باید تأمین مالی نماییم و نمی توان فقط به آورده سهامداران اكتفا كرد. ما از ابزارهایی مثل صندوق توسعه ملی، دریافت فاینانس خارجی و وام های بانكی تأمین مالی می نماییم در كنار همه اینها به تأمین مالی بوسیله بورس همچون اوراق اجاره نگاه جدی داریم.

دارایی ثابت شركت ها پشتوانه تأمین مالی آنها شود
در ادامه این نشست محمودرضا خواجه نصیری - متعهد پذیره نویس این اوراق - اظهار داشت: تأمین مالی بوسیله ساختار اوراق اجاره سهام، یك قدم بزرگ در حوزه بازار سرمایه است. چون با تمركز روی اوراق اجاره سهام، عملاً ثروت و دارایی سهمی شركت ها را بعنوان یك پشتوانه برای تأمین مالی در نظر می گیریم.
وی ادامه داد: سیستم بانكی ما همواره از اینكه سهام را مبنای وثیقه برای تأمین مالی قرار دهد طفره می رفت و این موجب می شد شركت هایی را داشته باشیم كه باوجود داشتن دارایی های مالی فراوان نتوانند تأمین مالی كنند، اما اوراق اجاره سهام این مشكل را حل كرد و یك راه خوب در اختیار هلدینگ ها گذاشت تا در آینده از دارایی های خود بعنوان پشتوانه استفاده كنند و نیازهای مالی خودرا حل كنند.
خواجه نصیری اضافه كرد: هلدینگ خلیج فارس بعنوان یك هلدینگ بزرگ، بزرگترین تأمین مالی را در میان شركت های پذیرفته شده در بورس از محل اوراق اجاره سهام انجام داد. الزامات كمیته فقهی سازمان بورس سابقا ارزش دفتری را مبنی قرار می داد ولی با همكاریهای كمیته فقهی موجب شد كه ارزش روز دارایی ها ملاك قرار گیرد.
وی ادامه داد: این كار شكل گرفت كه امیدوارم راه تأمین مالی را برای شركت های بورسی باز كند. امیدوارم روش های تأمین مالی به پشتوانه دارایی های ثابت رخ دهد و سازمان بورس این مساله را تسهیل كند و جایزه بورسی شدن و تأمین مالی بوسیله بورس هزینه تأمین مالی ارزان تر باشد.1397/12/26
14:24:55
5.0 / 5
4513
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز