مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران مطرح كرد؛

15 و هفت دهم هزار گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی در سال 97

15 و هفت دهم هزار گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی در سال 97 به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: بر مبنای آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیشتر از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی كشور داشته ایم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، محمد حاج رسولی ها در بیست و نهمین نشست كمیته فنی تخصصی نیروگاه های برق آبی كشور كه با حضور مدیران عامل سازمان آب و برق خوزستان، شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران، معاونان شركت مدیریت شبكه برق كشور، مدیران ارشد نیروگاه های برق آبی سراسر كشور و برخی از شركت های خصوصی فعال در این زمینه، به ریاست فربد استیری مدیر كل مركز مدیریت نیروگاه های برق آبی كشور برگزار شد، از راه ارسال پیام تصویری تصریح كرد: درسال آبی جاری به علت نزولات خوبی كه داشتیم، حجم مخازن عمده سدها، خصوصاً سدهای نیروگاهی كشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
وی افزود: بر مبنای آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیشتر از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی كشور داشته ایم كه ۵۰ درصد از این عدد در ۳ ماهه زمستان سال ۹۷ تولید شده است.
حاج رسولی ها اضافه كرد: این میزان از تولید در فصل زمستان كه كشور با محدودیت تأمین سوخت برای نیروگاه های حرارتی و گازی مواجه می باشد، عدد قابل توجهی است و توانسته بیشتر از ۲ میلیارد متر مكعب صرفه جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه ها را به همراه داشته باشد.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با تاكید بر بهره گیری از تجارب وقایع روی داده در سال های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مركز نیروگاه های برق آبی شركت مدیریت منابع آب ایران اشاره نمود و اظهار داشت: باید تلاش نماییم انسجام مناسب تری در این بخش داشته باشیم.
وی تصریح كرد: با استفاده از همین تجارب، در سیلاب های اخیر، مركز مدیریت نیروگاه های برق آبی نقش مؤثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شركت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و به هیمن دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته ایم.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیك تابستان سال جاری است، افزود: چون ظرفیت نیروگاه های منصوب شده در كشور از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدوداً بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را بعنوان شاخص مد نظر قرار می دهیم و می بایست نسبت به سال ۹۶ توان لحظه ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش داده و بالای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات توان لحظه ای را در اختیار شبكه قرار دهیم.
حاج رسولی ها افزود: باید بتوانیم با مدیریتی كه انجام می دهیم و با عنایت به شرایطی كه در چند سال گذشته شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیك مصرف را برای تولید نیروگاه های برق آبی مد نظر داشته باشیم. بعلاوه، با عنایت به پتانسیل منابع آبی موجود حتما بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید نماییم و توان تولید را هم حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم.
وی همینطور تصریح كرد: هماهنگی كامل با دیسپاچینگ ملی برق در روزهای پیك و تنظیم خروجی ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده بعنوان یك اصل باید مد نظر همه شركت ها و نیروگاه ها باشد.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای راه اندازی نیروگاه های جدید را بسیار مهم برشمرد و اظهار داشت: متوقف ماندن این ظرفیت ها شایسته نیست و استان ها حتما این گونه موارد، همچون طرح های معرفی شده برای واگذاری در چارچوب تبصره ۱۹ را جدی گرفته و پیگیری بیشتری داشته باشند.
حاج رسولی ها نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه های برق آبی را بسیار مهم دانست و تصریح كرد: با اینكه در نیروگاه های برق آبی نسبت به سایر تأسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد می باشیم، اما حفظ این شرایط باید استمرار یابد.
وی تشكیل كارگروه هایی برای مدیریت عبور از پیك سال جاری در شركت های تابعه و شركت مادر را هم ضروری دانست و تاكید كرد: با رعایت این موارد باید بگونه ای پیش برویم كه در تابستان سال جاری ركورد بی نظیری را از نظر تولید برق آبی ثبت نماییم.

1398/03/24
13:12:13
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: آب , انرژی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز