در پارس جنوبی و غرب كارون از سوی مقابل عقب نیستیم، آمریكا نمی تواند صادرات نفت ما را صفر كند

در پارس جنوبی و غرب كارون از سوی مقابل عقب نیستیم، آمریكا نمی تواند صادرات نفت ما را صفر كند به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت اظهار داشت: ما نگرانی مردم در میدان های مشترك را درك كرده ایم و باوجود شدیدترین تحریم ها، هم در پارس جنوبی و هم در غرب كارون از جانب مقابل عقب تر نیستیم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، با بیان این كه طرح توسعه میدان های غرب كارون خوب پیش می رود، اظهار نمود: نمی خواهیم رجزخوانی نماییم، اما آمریكا نمی تواند صادرات نفت ما را صفر كند.
به قول وی هرچه همكاری بین المللی بیشتر شود، كارها بهتر پیش می رند اما حالا هم متوقف نشده ایم و طرح های ابتكاری و بی نظیری را در حوزه های مختلف در دستور كار داریم.
وی ادامه داد: یكی از اهداف امضای قرارداد فاز ۱۱، پیشگیری از افت تولید با یادگیری فشارافزایی در دریا بود و الان از دوستان می خواهم خودشان كار را آغاز كنند.
وی خاطرنشان كرد: ما متوقف شدنی نیستیم و قدرت خلاقه خویش را به كار می گیریم تا مشكلات را حل نماییم.
وزیر نفت تصریح كرد: تا اواخر سال، تمام سكوها و پالایشگاه های پارس جنوبی به جز پالایشگاه فاز ۱۴ به بهره برداری و ظرفیت نهایی می رسد، بگونه ای كه همه ظرفیت های دریا در ۲۷ فاز نهایی می شود.
وی با اشاره به قرارداد توسعه میدان گازی بلال اظهار نمود: توسعه این میدان در دستور كار قرار گرفته و امروز قرارداد این مهم را با شركت پتروپارس كه یكی از بهترین شركت های ایرانی است به امضاء رساندیم و باید بگویم كه شركت پتروپارس در تمام این سال ها و در تمام قراردادهایی كه به آن واگذار شده است، از نظر زمانبندی و قیمت به خوبی عمل كرده است كه این مسئله در ارزیابی شركت ها برای ما بسیار مهم و قابل توجه است.
زنگنه با بیان این كه شركت پتروپارس در واقع یك شركت دانش بنیان است، افزود: مبلغ سرمایه گذاری قرارداد متبوع ۴۴۰ میلیون دلار بوده البته این قیمت نهایی نشده و پیمانكار عمومی به مناقصه می رود و قیمت ها با نظارت شركت نفت به دست می آید.
وزیر نفت مدت اجرای این قرارداد را ۳۴ ماه دانست و اضافه كرد: امیدواریم در این مدت بتوانیم شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم.
تعیین تكلیف میادین مشترك تا آخر سال
وی در بخش دیگری از صحبت های خود افزود: یكی از تعهدهای بنده كه به مجلس شورای اسلامی عرضه دادم، این بوده كه تا آخر دولت تكلیف تمام میدان های مشترك مشخص شود، یعنی هیچ میدانی نخواهد ماند كه پیمانكار و فرایند انجام كار آن مشخص نشده باشد.
زنگنه با بیان این كه میدان بلال هم جزو همین تعهدات است، اظهار نمود: تكلیف فرزاد B امسال مشخص خواهد شد و همینطور فاز ۱۱ پارس جنوبی هم كه به علت تحریم ها گرفتار وقفه شده بود، نهایتا تا آخر امسال تعیین تكلیف خواهد شد.
وی با بیان این كه توسعه میدان فروزان هم در دستور كار قرار گرفته است، اظهار داشت: تا آخر سال میدان مهمی نخواهیم داشت كه تكلیف آن مشخص نشده باشد. همینطور باید بگویم كه توسعه میادین مشترك غرب كارون به خوبی پیش می رود و قرارداد ایلام پایدار غرب بسته شده است.
به قول وزیر نفت در این دولت عمده توسعه پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ به اتمام می رسد و همینطور تلاش خواهیم كرد كه مرحله ی اول فاز ۱۱ هم نیمه اول ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
هر دو هفته یك قرارداد و افتتاح در شرایط تحریم
زنگنه با بیان این كه هر دو هفته یك قرارداد و افتتاح در شرایط تحریم خواهیم داشت، اظهار داشت: تحریم ها ما را متوقف نخواهد كرد و ما زنده ایم برای توسعه صنعت نفت و ایجاد اشتغال چون كه اگر صنعت نفت حركت نماید، پیمانكاران و سازندگان هم فعال خواهند شد؛ با عنایت به این كه سفارش از درون قرارداد به وجود می آید، برای توسعه كار پیمانكاران تلاش خواهیم كرد كه این مسئله هم نشان دهنده تحرك و فعالیت ما در این حوزه می باشد.
وزیر نفت با بیان این كه در ماه ها و هفته های آینده شاهد توسعه این امر خواهیم بود، اظهار نمود: تحریم ها نتوانسته كاروان توسعه نفت را متوقف نماید، بگونه ای كه عملكرد وزارت نفت از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.
امسال ۳۰۰۰ روستا گازرسانی خواهند شد
وی با بیان این كه برپایه برنامه ریزی های صورت گرفته امسال ۳۰۰۰ روستا گازرسانی خواهند شد، اضافه كرد: هیچ كشوری در دنیا وجود ندارد كه ۹۵ درصد كل جمعیت آن تحت پوشش گاز باشند كه این مسئله یك ركورد قابل توجه در حوزه گازرسانی كشور است.
زنگنه با اشاره به عملكرد وزارت نفت در بخش های مختلف اظهار داشت: حالا در بخش پالایش و نفت توانسته ایم به رتبه های بالایی دست یابیم، علاوه بر این در بخش صادرات هم نشان دادیم كه آمریكا نمی تواند صادرات ما را صفر كند. البته نمی خواهیم رجزخوانی نماییم كه آنها هوشیار شوند.
وزیر نفت همینطور در حوزه اقدامات صورت گرفته در بخش پتروشیمی، اظهار داشت: امسال به بیشتر از ۱۰۰ میلیون تن تولید خواهیم رسید و می خواهیم كه این عدد را به بیشتر از ۱۴۰ میلیون تن افزایش دهیم.
وی با تاكید بر این مسئله یكی از اهداف فاز ۱۱ پیشگیری از افت تولید است، خاطرنشان كرد: برنامه ایستگاه تقویت فشار برنامه ای بود كه در منطقه هم اجرا نشده بود، اما متاسفانه تحریم ها اجازه ادامه كار را به ما نداد اما می خواهیم كه این اقدام را شروع نماییم كه برای آن لازم است برای ساخت تجهیزات اقداماتی صورت گیرد.
زنگنه افزود: ما هیچگاه متوقف نشده ایم و با جهان همكاری خواهیم داشت و تمام تلاشمان را برای حل مشكلات مان خواهیم كرد.
وزیر نفت خاطرنشان كرد: برای افزایش فشار طراحی و تامین تجهیزات را انجام خواهیم داد و در سطح عالی بین المللی برای سكوهای تقویت فشار كار خواهیم كرد.
منبع:

1398/06/23
21:24:12
5.0 / 5
4730
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز