در گزارش ام آی جی تی مطرح شد:

فروش كاغذی، مقدمه توسعه تجارت طلای سیاه

فروش كاغذی، مقدمه توسعه تجارت طلای سیاه به گزارش ام آی جی تی یك كارشناس حوزه بورس نفت اظهار داشت: اگر بخواهیم در حوزه تجارت نفت فعال شویم، باید كانونی با هدف پیوست بخش صنعت و بازارهای مالی فعال شود؛ همین طور باید فروش كاغذی نفت را در نظر داشته باشیم.صادق مردانی، كارشناس حوزه بورس نفت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه بنظر می رسد وزارت نفت، استراتژی منسجمی در تجارت نفت ندارد، اظهار داشت: با وجود اینكه قدمت تجارت نفت در ایران، حدود ۵۰ سال است، اما همواره در ادوار مختلف در پایین ترین سطح تجارت نفت فعالیت نموده است، به عبارتی دیگر همواره به خام فروشی نفت كشور پرداختیم و توسعه چندانی مطابق با شرایط بین المللی در این بخش نداشته ایم.
وی اضافه كرد: ما برمبنای نیازهای بین المللی در بخش تجارت نفت عمل نكردیم و همیشه توان داخلی ما مستقل از دنیا نبوده است؛ به این معنا كه در راه ایجاد زنجیره ارزش گام جدی برداشته نشده و این موضوع، مربوط به دوران كنونی نیست و دامنه آن متوجه كل دوران شكل گیری تجارت نفت در ایران است.
این كارشناس بورس نفت با اشاره به اینكه در بحث بازاریابی برای فروش كالاهای خود نیز گرفتار مشكل هستیم، افزود: در شناسایی بازارهای آینده خود به شدت ضعف داریم؛ به خصوص اینكه با عنایت به محدودیت های وزارت نفت در حوزه تجارت طلای سیاه، بنظر می رسد این وزارتخانه بیشتر مایل به خام فروشی نفت به مشتریان خارجی است تا اینكه نسبت به فراوری آن در داخل كشور تمركز یابد.
به گفته مردانی، در حوزه تجارت نفت آنچه سبب انسجام استراتژیك می شود، حركت در راه زنجیره ارزش است. امروز در كشور محور مطالعات برمبنای استراتژیك بودن نفت می باشد در حالی كه به جرات می توان گفت نفت، یك كالای ژئوپلتیك است؛ بنا بر این است كه بیشتر تاثیرپذیر است تا اینكه موثر باشد.
وی گفت: اگر بخواهیم در حوزه تجارت نفت فعال شویم، باید كانونی با هدف پیوست بخش صنعت و بازارهای مالی فعال شود كه مقدمه آن بورس نفت می باشد. باید علاوه بر فروش فیزیكی نفت در بورس، فروش كاغذی نیز داشته باشیم؛ به عبارتی دیگر باید بتوانیم عموامل موثر بر قیمت نفت را در درون كشور تعریف نماییم.
این كارشناس حوزه بورس نفت، خرید و فروش نفت كشورهای دیگر در بورس نفت را یكی از گام های موثر در امتداد كارآمدتر شدن بورس نفت و تجارت نفت عنوان نمود و اظهار داشت: درجه باز بودن تجارت، گشایش شرایط واردات و صادرات آن است. البته توان داخلی در این عرصه بسیار مهم می باشد، اینكه بتوانیم جذابیت ایجاد نماییم در صنعت نفت به انجام فعالیت دقیق ما باز می گردد.
وی معتقد می باشد كه ایران هنوز در نقاط استرتژیك صنعت نفت خود یا وابسته بوده یا توانایی ندارد؛ ضمن اینكه تمایلی به استفاده از توان داخلی وجود نداشته است؛ به این معنا كه می توان گفت یكی از مهم ترین دلیلهای راه اندازی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، را می توان راهكاری برای مدیریت مصرف میعانات گازی تولیدی كشور دانست كه صادرات در دوران تحریم با چالش روبه رو شده بود.


منبع:

1398/07/12
13:57:44
5.0 / 5
4421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز