نخستین پالایشگاه تولید نفت كوره كم گوگرد ایران آماده بهره برداری شد

نخستین پالایشگاه تولید نفت كوره كم گوگرد ایران آماده بهره برداری شد به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل یك هلدینگ دانش بنیان ایرانی از ساخت و بهره برداری نخستین پالایشگاه تولید نفت كوره كم گوگرد ایران در آینده ای نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت: با بهره برداری از این پالایشگاه در فاز اول ۵۰۰ هزار تن سوخت كم گوگرد كشتی ها و نفتكش های ایرانی تأمین خواهد شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، جلیل سبحانی در جمع خبرنگاران با اشاره به بهره برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با هدف تولید محصول «پلی بوتادین رابر» و تأمین نیاز صنایع پایین دستی تولیدكننده لاستیك و تایر در كشور، اظهار نمود: با بهره برداری از این طرح پتروشیمی كشور از واردات محصول «پلی بوتادین رابر» بی نیاز شد و حتی امكان صادرات این محصول خاص پلیمری فراهم گشته است.
وی با اشاره به اینكه فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید از ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن ماده اولیه لاستیك و تایر (پلی بوتادین رابر)، ۲۰ هزار تن لاتكس، ۵ هزار تن اس. تی. پی و ۱۸ هزار تن وی. بی.آر گرید اچ. آی. پی. اس برخوردار است، اظهار داشت: این طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی بدون برداشت یك ریال از اعتبارات و تسهیلات دولتی با دانش فنی كاملا ایرانی و بومی طراحی، ساخت و بهره برداری رسیده است.
مدیرعامل شركت مهندسی، تأمین قطعات، تجهیزات و مواد شیمیایی ایران با اشاره به اینكه محصولات این طرح برای سه ماه آینده پیش فروش شده است، اضافه كرد: همه كارخانه های لاستیك سازی كشور با آغاز به كار این طرح به صورت كامل با محصول باكیفیت و بهترین قیمت پوشش داده می شوند.
سبحانی با اشاره به اینكه فعالیتهای این شركت دانش بنیان صرفا طراحی و تولید انواع كاتالیست های پرمصرف و یا دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری در كشور نیست، افزود: تابحال ۹ قرارداد كاتالیستی با شركت پژوهش و فناوری پتروشیمی به تولید رسیده و آماده تحویل به مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی كشور بوده و كاتالیست های اتیلن اكساید، پلیمری، بنزین سازی و گازوئیل سازی همچون آنهاست.
وی از تولیدی شدن واحد ۱۰ هزارتنی كك سوزنی به منظور رفع مشكل اصلی صنعت فولاد تا آخر تابستان با همكاری صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه كاركنان صنعت نفت اطلاع داد و خاطرنشان كرد: سال آینده واحد ۴۰ هزار تنی هگزان، ۱۰ هزار تنی پنتان و ۷ هزار تنی هپتان برای واحدهای پلیمری به بهره برداری می رسد كه تمامی این امور با دانش ایرانی انجام می شود.
رئیس هیات مدیره هلدینگ دانش بنیان ایرانی HNT با اشاره به اینكه این مجموعه از دو سال پیش كار روی سوخت كم گوگرد برای كشتی ها را با همكاری صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه كاركنان صنعت نفت شروع كرده و به دانش فنی آن دست یافته است، خاطرنشان كرد: این واحد با ظرفیت سالانه ۵۰۰ هزار تن در بوشهر برقرار شده است كه امیدواریم سال جاری به پایان برسد. این واحد قابلیت افزایش تولید تا یك میلیون تن در سال را هم دارد و نیاز كامل كشور را پوشش خواهد داد.
وی همینطور از طریق اندازی واحد ۴۰ هزار تنی هگزان، ۱۰ هزار تنی پنتان و ۷ هزار تنی هپتان برای پتروشیمی های كشور با دانش ایرانی در سال آینده اطلاع داد و تصریح كرد: بزودی كشور از واردات این سه محصول كمیاب و پرارزش پتروشیمی هم خودكفا خواهد شد.
منبع:

1398/10/25
16:44:49
5.0 / 5
4191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز