صنعت نفت در سال ۹۸،

صنعت نفت ایران به آرزوی خود رسید

صنعت نفت ایران به آرزوی خود رسید ام آی جی تی: ساخت دكل در ایران یكی از آرزوهای صنعت نفت بود كه در سال قبل با همت سازندگان داخلی محقق شد. علاوه بر این صنعت پالایش نفت كشور در راه توسعه و خودكفایی گام های مهمی برداشت؛ تا جایی كه در سال 1398 در صنعت نفت با نام شكوفایی بخش داخل درخشید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، ۶۵ درصد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای فناوری و تكنولوژی بومی بوده و ۲۰ درصد نیازهای این سه حوزه توسط سازندگان داخلی با انجام مهندسی معكوس و تكنولوژی بومی تامین شده است. در مجموع ظرفیت آن وجود دارد كه ۸۵ درصد از نیازهای نفت و گاز و پتروشیمی در داخل كشور تولید شود.
۱۵ درصد باقی مانده به این علت است كه احیانا قسمتی از تكنولوژی فنی و قسمتی از مواد اولیه را در اختیار نداریم. البته هیچ كشوری وجود ندارد كه صفر تا ۱۰۰ تجهیزات خودرا در داخل تولید كند؛ چونكه تولید كنندگان به صورت یك زنجیره به یكدیگر متصل هستند و معنای خودكفایی نیز این نیست كه تمام بخش ها در داخل كشور تولید شود.
بطور میانگین نیازمندی ها به مواد اولیه خارجی در میان سازندگان زیر ۳۰ درصد است؛ یعنی ۷۰ درصد از تولید كنندگان مواد اولیه خودرا بوسیله منابع داخلی تامین می كنند و باید اظهار داشت كه در حوزه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یك انقلاب صنعتی رخ داده است.
ظرفیت صادرات پنج میلیارد دلاری تجهیزات صنعت نفت در سال
در این زمینه سیروس تالاری، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران اظهار داشت: باتوجه به این كه پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در كشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است كه روی این مساله سرمایه گذاری كند.
وی با اشاره به ظرفیت صادرات تولید كنندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل كشور با بیان این كه در شرایط فعلی كشور نیازمند تعاملات سازنده بین بخش خصوصی، اقتصاد كلان ملی و دولت هستیم، اظهار نمود: اكنون سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران به مرحله ای رسیده اند كه در دهه ۷۰ رسیدن به این نقطه تنها یك رویا بود.
تالاری با اشاره به اینكه جلوی واردات ۱۲۲ كالایی كه در داخل كشور تولید می شود گرفته شده است، اظهار داشت: كیفیت محصولات ما در حد محصولات اروپایی است اما به سبب این كه استانداردهای جهانی را نداریم تابحال نتوانسته ایم در حوزه صادرات ورود پیدا نماییم.
ساخت دكل در ایران آرزوی صنعت نفت بود
در سال ۱۳۹۸ اتفاقات بسیار خوبی در حوزه صنعت داخل رخ داد؛ تا جایی كه طبق گفته وزیر نفت، باتوجه به ظرفیت های كشور برای سال های طولانی به تجهیزات حفاری و جنبی آن نیازمند هستیم و ساخت دكل در ایران یكی از آرزوهای صنعت نفت بود كه امروز محقق شده است.
بیژن زنگنه با اعلان اینكه دكل، یك كارخانه سیار است كه می توان آنرا از جایی بجای دیگر انتقال داد اظهار داشت: هزینه ساخت خیلی از كارخانه ها كمتر از هزینه ساخت یك دكل است. وقتی بتوانیم دكل با استانداردهای بین المللی بسازیم، در ادامه خواهیم توانست دكل و خدمات در رابطه با آنرا صادر نماییم و باید از این فرصت ها بهره ببریم.
دستاوردهای دیگر
از دیگر دستاوردهای صنعت پالایش نفت كشور در سال ۱۳۹۸ می توان به بهره برداری كامل از فازهای ۱، ۲ و ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره نمود كه ۷۰ درصد تجهیزات آن با همت و توان نیروهای داخلی ساخته شده است. در ادامه به بعضی از كارهای پالایش نفت كشور در یك سال قبل پرداخته می شود.
تولید نرمال هگزان برای اولین بار در كشور
پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از زمان تأسیس تابحال برنامه های گوناگونی برای توسعه داشته كه یكی از آنها دستیابی به دانش بومی نرمال هگزان برای اولین بار در كشور است. آنچه در نرمال هگزان باید بدانیم این است كه محصول مورد استفاده، صنایع پتروشیمی و غذایی است و پتروشیمی ها را از واردات این محصول خودكفا می كند. پالایشگاه شازند همین طور با استفاده از تجهیزات مستهلك و بهره مندی از امكانات موجود شركت، برای اولین بار موفق به ساخت دستگاه پایلوت ارزیابی عملكرد كاتالیست شده است. سیر تكامل این پالایشگاه تابحال ادامه دارد، به شكلی كه سال ۱۳۹۸ بارگیری و ارسال اولین محموله بنزین یورو ۵ شركت پالایش نفت لاوان از پالایشگاه انجام شد. از دیگر دستاوردهای این پالایشگاه می توان به ساخت دستگاه پایلوت كاتالیست برای اولین بار در كشور با استفاده از تجهیزات مستهلك و بهره مندی از امكانات موجود اشاره نمود.
ایجاد ۱۸ سكوی بارگیری
شركت پالایش نفت اصفهان نیز همانند دیگر پالایشگاه های كشور طرح های مختلفی در راه توسعه داشته است، به شكلی كه بمنظور پیشبرد اهداف خود اجرای پروژه خط انتقال ۲۳۰ كیلوولت و پست فشار قوی ۳۳/۲۳۰ كیلوولت اختصاصی شركت پالایش نفت اصفهان، راه اندازی خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه پساب شهری و راه اندازی سكوهای بارگیری فرآورده های سبك را در پنج ماه نخست امسال در دستور كار داشته و به سرانجام رسانده است، ضمن آنكه خط انتقال ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه پساب شهری برای اولین بار در كشور از طرف این پالایشگاه افتتاح و به صورت رسمی به بهره برداری رسید. این طرح پروژه ملی زیست محیطی تصفیه و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری در شركت پالایش نفت اصفهان با رویكرد كاهش مصرف منابع آب آشامیدنی با ظرفیت ۷۵۰ مترمكعب است. این شركت بمنظور بارگیری فرآورده های ویژه خود، ۱۸ سكوی بارگیری با هدف بارگیری محصولاتی همچون لوب كات، آیزوریسایكل، انواع حلال ها و وكیوم باتوم (ته مانده برج خلأ) طراحی و در مساحت ۱.۵ هكتار با هزینه ای افزون بر ۶۰ میلیارد تومان راه اندازی كرده است. این سكوها به صورت دونازله در ۹ ردیف در نظر گرفته شده است، بطوریكه سكوی بارگیری وظیفه ارائه فرآورده های سبك (مانند انواع حلال ها) و ۶ سكو نیز وظیفه بارگیری فرآورده های سنگین (مانند لوب كات، وكیوم باتوم و آیزوریسایكل) را به عهده دارد.
اولین برندینگ پالایشگاهی در كشور
شركت پالایش نفت تبریز از دیگر پالایشگاه های كشور است كه در راه توسعه گام های بلندی برداشته است، مصداق این امر بهره برداری از سه طرح كلی پالایشی و پروژه وابسته به آن با ارزشی معادل ۵۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال در مردادماه ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهوری و وزیر نفت می باشد. این پالایشگاه بعنوان اولین پالایشگاه در كشور بشمار می رود كه در زمینه برندینگ فعالیت خودرا شروع كرد. پالایشگاه تبریز همسو با اهداف مسئولیت اجتماعی خدمات گوناگونی را در اختیار بومیان منطقه قرار داده كه از آن جمله می توان به جاده شهدای پالایشگاه تبریز اشاره نمود، ضمن آنكه در زمینه كاهش آلاینده ها طرح كاشت ۲ هزار اصله نهال در حاشیه جنوبی پالایشگاه تبریز و همجوار با منطقه كجوار را در برنامه دارد. از دیگر اقدام های این شركت می توان به انعقاد قرارداد پروژه راه اندازی واحد گوگردسازی جدید شركت پالایش نفت تبریز با هدف كاهش آلاینده های زیست محیطی پالایشگاه با همكاری شركت طراحی و ساختمان نفت اشاره نمود.
دستیابی به بنزین یورو ۵
شركت پالایش نفت لاوان در سال ۱۳۵۵ با عنوان مجتمع تقطیر لاوان، زیر نظر پالایشگاه شیراز با ظرفیت ۲۰ هزار بشكه نفت خام در روز از طرف شركت اینگرا از كشور یوگسلاوی پیشین و با نظارت شركت ملی نفت ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت. سیر تكامل این پالایشگاه تابحال ادامه دارد بطوریكه در سال ۱۳۹۸ بارگیری و ارسال اولین محموله بنزین یورو ۵ شركت پالایش نفت لاوان انجام شد. در توضیح این طرح باید گفت، پالایشگاه لاوان با اعمال تغییرات فرآیندی در واحدهای تقطیر و بنزین سازی و راه اندازی قسمتی از واحد ایزومریزاسیون نفتای سبك، موفق به ارتقای استاندارد بنزین تولیدی از یورو ۲ به یورو ۵ شده است؛ بدون تردید بهبود كیفیت سوخت خودرو ها شامل بنزین و نفت گاز در بهبود شرایط كیفی هوای كلانشهرها و در نتیجه سلامت ساكنان این شهرها نقش بسیار مهمی دارد.
بهره مندی ۷۰ درصدی از تجهیزات داخلی
پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایرانی ترین پالایشگاه كشور به شمار می آید. بیش از ۷۰ درصد تجهیزات این پالایشگاه از صنایع داخلی كشور تامین شده و نزدیك به ۱۰۰ درصد این پروژه از طرف نیروهای داخلی انجام شده و ۹۵ درصد راه اندازی این طرح نیز داخلی بوده است. طراحی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای پالایش میعانات گازی در سه فاز ۱۲۰ هزار بشكه ای انجام شد. سرمایه موردنیاز برای راه اندازی فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۹۸۰ میلیون یورو برآورد شده بود كه با اجرای طرح بهینه سازی و رفع تنگناهای فازهای موجود با هزینه ای معادل ۹۰ میلیون یورو، ۹۰۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی محقق شد. این پالایشگاه بعد از افتتاح فاز سوم و تثبیت تولید بنزین، پروسه افزایش ظرفیت در آن شروع شد و الان سهم این پالایشگاه در تامین بنزین كشور به حدود ۵۰ درصد می رسد. همین طور شرایطی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس فراهم شده تا بنزین تولیدی این پالایشگاه در رینگ بین المللی بورس انرژی سال ۱۳۹۸ قرار گیرد. این شركت در زمینه مسئولیت های اجتماعی خود، به صورت داوطلبانه با امضای تفاهم نامه ای حفاظت از ذخیره گاه زیست كره «گنو» را به عهده گرفته است. برنامه ریزی برای تأسیس بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی در هرمزگان و صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری از دیگر اقدام های در دست انجام برای خدمات رسانی به بومیان منطقه همسو با مسئولیت اجتماعی محسوب می شود. اجرا و راه اندازی كمپرسور زیمنس ۵۲۵۱ بعنوان قلب تپنده واحد بنزین سازی با كنار گذاشتن وندور مربوطه از پروژه، نوشتن logic كوره ها و كمپرسورها از طرف گروه كنترل پالایشگاه بدون وندور خارجی، نصب تابلوهای كنترل در ساختمان SRR باتوجه به حجم بالای كانكشن كابل ها به تابلوهای كنترل، پایپینگ پروژه شامل ساخت و نصب اسپول ها، هایدروتست، فلاشینگ و... در مدت پنج ماه (استاندارد جهانی ۳۰ ماه است)، لودینگ كاتالیست راكتورها در كوتاه ترین زمان ممكن و... از شاهكارهای ثبت شده در اجرای این پروژه بوده است.
تولید كك اسفنجی و سوزنی
هم زمان با دهه فجر سال ۱۳۹۸ تفاهم نامه تولید كك اسفنجی در پالایشگاه نفت بندرعباس با حضور وزیر نفت و وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید. كك اسفنجی و سوزنی نقش اساسی در تولید فولاد و صنایع آلومینیوم دارد كه قبل از این از خارج كشور تامین می شد. خوراك موردنیاز برای تولید این دو مدل كك، نفت كوره است كه در شركت پالایش نفت بندرعباس كه یكی از فرآورده های اصلی این پالایشگاه محسوب می شود، تولید می شود. این شركت همین طور در زمینه خودكفایی گام های مؤثری برداشته و همسو با هدف پشتیبانی از توان تولیدكنندگان داخلی و همین طور استفاده از امكانات داخلی شركت بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ قلم انواع كالای موردنیاز پالایشگاه با همت و توان متخصصان داخلی ساخته است. از دیگر موفقیت های این پالایشگاه می توان به دریافت گواهینامه بنیاد جهانی انرژی سال ۲۰۱۹، كسب رتبه دوم صادرات و رتبه سوم فروش و عنوان شركت پیشرو در بیست و دومین همایش ملی معرفی شركت های برتر اقتصاد ایران موسوم به IMI-۱۰۰ اشاره نمود. همین طور این شركت در سومین دوره جایزه مسئولیت های اجتماعی و توسعه پایدار بنگاه های اقتصادی كشور، موفق به كسب جایزه سه ستاره در سال ۱۳۹۸ شد. سامانه پایش لحظه ای (آنلاین) پساب پالایشگاه نفت بندرعباس نیز با هدف صیانت از محیط زیست، امسال نصب و افتتاح شد.
پیشروی پالایشگاه آبادان
پالایشگاه آبادان، اولین پالایشگاه در كشور بشمار می رود كه سال ۱۲۹۱ (۱۹۱۲ میلادی) با تولید ۲۵۰۰ بشكه در روز بعنوان اولین تصفیه خانه نفت كشور شروع به كار كرد. از آن زمان تابحال این پالایشگاه افت وخیزهای زیادی داشته، به شكلی كه سال ۱۳۹۸ بعنوان یكی از اولین شركت های پالایش نفت كشور مبادرت به راه اندازی سامانه IPCMMS كرده است. این سامانه مكانیزه نگهداری و تعمیرات است كه متعلق به شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شامل ۲۲ ماژول در سه كلاس متعلق می باشد و الان در بیش از ۴۰ شركت زیرمجموعه وزارت نفت در حال استفاده است.
منبع:

1399/01/12
21:28:30
5.0 / 5
3500
تگهای خبر: آب , انرژی , ایستگاه , بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز