بررسی بازار نفت جهانی

بررسی بازار نفت جهانی ام آی جی تی: در پی كاهش قیمت جهانی نفت در چند هفته ی اخیر بعضی از كارشناسان معتقدند كه ممكن است این وضعیت ادامه یابد و نفت شیل آمریكا به عنوان رقیب اوپك در بازارهای جهانی حضور دائمی داشته باشد. به این خاطر این پیشنهاد از سوی آنها ارائه می گردد كه ایران وابستگی اقتصاد خود را به نفت كاهش داده و از اقتصاد نفت به سمت اقتصاد گاز برود.


جواد نوفرستی با تاكید بر اینكه بازار نفت یك بازار غیرقابل پیش‌بینی است، ممكن اتفاقات سیاسی منطقه ممكن است اتحاد اوپك را متزلزل كند. از سوی دیگر ذخیره نفت آمریكا با افزایش تولید شیل افزایش پیدا كرده است و سیاست دولت جدید آمریكا به طور كلی افزایش تولید نفت است و این افزایش تولید باعث كاهش قیمت نفت می‌شود.
 
وی با بیان اینكه وضعیت قیمت نفت باید بین ۵۰ تا ۵۵ دلار تثبیت شود، گفت: امیدوارم روند كاهش قیمت نفت موقتی باشد اما ممكن است این روند همچنان ادامه داشته باشد. مگر اینكه اتفاق سیاسی خاصی رخ دهد. در حال حاضر شاهد تقابل سیاسی بین ایران و عربستان هستیم و هر چه این بحران شدیدتر شود، قیمت نفت در بازارهای جهانی بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 
این كارشناس انرژی با اشاره به اهمیت جایگاه عربستان در اوپك گفت: باید دید اعضای تعیین‌كننده اوپك مانند عربستان آماده توافق برای كاهش تولید هستند و البته شانس موفقیت اوپك با كاهش تولید بعید به نظر می‌رسد.
 
نوفرستی با اشاره به وابستگی اقتصاد ایران به نفت گفت: ایران در سال‌های اخیر این فرصت طلایی را داشت تا وابستگی خود را به نفت كمتر كند و از اقتصاد نفتی به اقتصاد گازی گام بردارد اما به منابع هیدروكربنی خود مغرور شدیم و این موضوع باعث شد نه تنها برای رهایی از اقتصاد نفتی تلاش كنیم بلكه برای عدم وابستگی به نفت اقدامی انجام ندهیم.
 
وی تاكید كرد: باید گمان كنیم همچنان در زمان تحریم هستیم و بیش از یك میلیون بشكه نفت نمی توانیم صادر كنیم تا با كاهش قیمت‌های جهانی نفت اقتصاد كشور تحت تاثیر قرار نگیرد. اقتصاد ما در حال حاضر بسیار ضررپذیر است.
1396/04/15
14:10:35
5.0 / 5
4909
تگهای خبر: نفت , تولید نفت , قیمت نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز