آغاز ساخت داخل ۳۵ كالای پرمصرف صنعت گاز

آغاز ساخت داخل ۳۵ كالای پرمصرف صنعت گاز به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شركت ملی گاز ایران از آغاز ساخت ۳۵ قلم كالاهای پرمصرف و راهبردی صنعت گاز كشور با مشاركت شركت های دانش بنیان ایرانی اطلاع داد و اعلام نمود: هم زمان با افزایش ظرفیت تولید و فرآورش پالایشگاه، بزودی صنعت گاز خودكفایی از واردات كالاهای خارجی را جشن می گیرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حسن منتظرتربتی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز ایران و ثبت رکوردهای مختلف در زنجیره تولید، انتقال، توزیع، توسعه و صادرات گاز کشور اظهار داشت: هم زمان با برنامه ریزی گسترده برای حفظ و نگهداشت تولید گاز، برنامه های توسعه ای صنعت گاز هم در شرایط تحریم های غیرقانونی و کرونا ادامه دارد و متوقف نشده است.
وی با اشاره به اینکه در سال جهش تولید برنامه ریزی گسترده ای به منظور استفاده حداکثری از توان و ظرفیت سازندگان، پیمانکاران و صنعتگران ایرانی در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته، خاطرنشان کرد: در جهت بی نیازی شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز کشور تابحال یک برنامه راهبردی چهار مرحله ای برای بومی سازی دانش و تکنولوژی کالاهای پرمصرف در صنعت گاز تعریف و اجرای آن شروع شده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به شناسایی نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام بیست گانه مورد نیاز شرکت ملی گاز در بخش های پالایش، انتقال و توزیع، اظهار نمود: الان ۳۵ قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصا شده اند.
تربتی با اشاره به نگاه ویژه شرکت ملی گاز به فعالیت شرکت های دانش بنیان برای کاهش وابستگی صنعت گاز به خرید کالاهای خارجی، تاکید کرد: در این راستا، با مشارکت شرکت های دانش بنیان و سازندگان داخلی ساخت تجاری ۳۵ قلم کالای پرمصرف صنعت گاز در چارچوب تعریف یک بانک جامع و نیازسنجی هوشمندانه شروع شده است.
او همینطور از برنامه ریزی برای تولید داخلی انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت گاز کشور توسط شرکت های دانش بنیان داخلی اطلاع داد و اضافه کرد: عمده این مواد شیمیایی مورد نیاز پالایشگاه های گاز بوده که بزودی شاهد آغاز تولید بومی و ملی این محصولات خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همینطور به پشتیبانی از ساخت و بهره برداری اولین مجتمع تولیدکننده مواد شیمیایی مورد نیاز شیرین سازی گاز در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: پیشبینی می شود این مجتمع صنعتی تا آخر سال آینده در مدار بهره برداری قرار بگیرد و در مجموع صنعت گاز از خرید خارجی چهار قلم مواد شیمیایی مصرفی بی نیاز شود.
به قول تربتی، بزودی با پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در حوزه طراحی و ساخت قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه های برق و ابزار دقیق و کنترل، توربواکسپندر، نشت یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز، صنعت گاز کشور خودکفا خواهد شد تا زمینه تولید پایدار و مستمر گاز و سایر محصولات گازی حتی در شرایط تحریم های غیرقانونی فراهم گردد.1399/05/06
15:21:42
5.0 / 5
2195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز