بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپك و غیر اوپك

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپك و غیر اوپك ام آی جی تی: دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک شامگاه پنجشنبه (13 آذرماه) با صدور اطلاعیه ای پایان یافت.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه پنجشنبه (۱۳ آذرماه) بوسیله ویدیوکنفرانس با حضور ۲۳ کشور عضو با انتشار اطلاعیه ای پایان یافت.
ابتدای نشست به نیکولای شولگینوف، وزیر جدید انرژی روسیه خوشامد گفته شد همین طور بر حقوق ملت ها و دولت ها و حاکمیت دائمی بر ثروت و منابع طبیعی شان تاکید گردید. در ادامه به تعهد کشورهای تولیدکننده حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) بر منافع مشترک کشورهای تولیدکننده، عرضه کارآمد، مقرون به صرفه و مطمئن برای مصرف کنندگان و بازگشت منصفانه سرمایه گذاری و بازار پایدار تاکید شد؛ توافق دهمین نشست فوق العاده اوپک و غیر اوپک در ۱۲ آوریل سال ۲۰۲۰ برای کاهش تدریجی تولید نفت خام و اجماع یازدهمین نشست اوپک و غیر اوپک در ششم ژوئن نیز مورد توجه قرار گرفت.
در این جلسه از عملکرد مثبت اعضا در پایبندی به توافق کاهش تولید از زمان نشست وزیران اوپک و غیر اوپک در ماه ژوئن و از اقدام سازنده خیلی از کشورها برای جبران تخلف های خود در ماه های گذشته برمبنای توافق نشست وزارتی در ماه ژوئن و ماه سپتامبر ۲۰۲۰ استقبال شد و با نگاهی به آینده، بر اهمیت تلاش همه شرکت کنندگان در توافقنامه همکاری (DOC) و تولیدکنندگان عمده نفت برای برقراری توازن و تثبیت بازار تاکید شد.
همین طور گفته شد که قرنطینه و محدویت های باردیگر و اقدام های سختگیرانه تر برای مهار ویروس کرونا با تردیدهای بسیار در فصل زمستان، همچنان بر اقتصاد جهانی و بهبود تقاضای نفت تأثیر می گذارد.
بر اساس توافقنامه همکاری اوپک و غیراوپک (DOC)، باتوجه به بنیان های کنونی بازار نفت و چشم انداز سال ۲۰۲۱، در این جلسه بر پایبندی به توافق کاهش عرضه در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ که در ماه های ژوئن و سپتامبر هم اصلاح شده بود، تاکید شد تا به تدریج و باتوجه به شرایط بازار تسهیل کاهش (افزایش تولید) به روزانه دو میلیون بشکه برسد.
بنا بر اعلام وزارت نفت، کشورهای شرکت کننده در توافقنامه همکاری نیز تصمیم گرفتند در ماه ژانویه ۲۰۲۱، به صورت داوطلبانه تولید را ۵۰۰ هزار بشکه در روز تسهیل کنند و این رقم را از روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.
افزون بر این، کشورهای شرکت کننده در توافقنامه همکاری مشترک توافق کردند که از ماه ژانویه نشست وزیران اوپک و غیر اوپک را - برای ارزیابی شرایط بازار و تصمیم گیری درباره تعدیل بیشتر تولید در ماه پس از آن - به صورت ماهانه برگزار کنند و تسهیل تولید ماهانه بیشتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نباشد.
در این جلسه همین طور توافق شد که دوره جبران تخلف تعیین شده در یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک و بعد از آن در سپتامبر ۲۰۲۰ برای دوره ژانویه تا اختتام مارس ۲۰۲۱ تمدید شود، تا این اطمینان حاصل شود که همه کشورهای شرکت کننده در توافقنامه همکاری تخطی در پایبندی را جبران می کنند.
کشورهای عضو و غیر اوپک، از عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی خواستند که به نقش خود بعنوان رئیس نشست اوپک و غیر اوپک ادامه دهد. همه کشورهای شرکت کننده از استقامت، تلاش و پشتکار فوق العاده وی در کمک به مقابله با آثار منفی همه گیری ویروس کرونا و ایجاد ثبات در بازار نفت بوسیله اجرای موفقیت آمیز اهداف توافقنامه همکاری قدردانی کردند. عبدالعزیز بن سلمان نیز ادامه فعالیت بعنوان رئیس نشست را پذیرفت و متعهد شد که با قدرت برقراری ثبات پایدار بازار نفت مورد نظر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را پیگیری کند.
در دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک همین طور از الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، برای همکاری در ریاست این جلسه قدردانی و از وی خواسته شد تا به نقش خود در اداره این جلسه ادامه دهد و از وی به سبب کوشش های خستگی ناپذیر و حمایت قاطعانه اش از توافقنامه همکاری در دوران بسیار دشوار، قدردانی گردید.
سرانجام به چهار سالگی امضای توافقنامه همکاری از ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ اشاره و از کشورهای شرکت کننده برای تعهد مداوم خود به اصول بنیادی این توافقنامه قدردانی گردید.
منبع:

1399/09/14
12:38:30
5.0 / 5
933
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز