افزایش احتمال مصرف مازوت در تهران

افزایش احتمال مصرف مازوت در تهران درحالی مصرف سوخت مازوت در نیروگاه و صنایع استان تهران تکذیب شده است که داده های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد - که ارتباط مستقیمی با مصرف مازوت در نیروگاه ها و صنایع دارد - طی دو ماه اخیر در در ایستگاه های واقع در جنوب غرب و جنوب تهران افزایش یافته است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، هوای تهران طی ۱۱ روز اخیر به صورت پی در پی آلوده بوده است علاوه بر این کیفیت هوای پایتخت در آذر ماه هم کم و بیش به صورت مداوم آلوده بود و تهرانی ها طی این ماه تنها ۱۰ روز هوای قابل قبول تنفس کردند. این شرایط سبب شد که چند روز پیش زهرا نژادبهرام - عضو هیات رییسه شورای شهر تهران - و سید آرش حسینی میلانی - رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران - از وضعیت آلودگی هوای تهران با وجود محدودیت های رفت و آمد و تعطیلی برخی مشاغل گلایه کنند.

زهرا نژادبهرام در جلسه شورای شهر تهران ضمن اشاره به صحبت های عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - درباره تأثیر تحریم های بین المللی بر سوزاندن سوخت مازوت در نیروگاه ها، یکی از علل آلودگی هوای تهران را استفاده از این سوخت در صنایع و نیروگاه ها ذکر و تاکید کرده بود که با چه تدبیری به جای ساخت و ایجاد انبارهای جدید برای نگهداری مازوت، از ریه های شهروندان بعنوان انبار مازوت استفاده می شود؟

این اظهارات در حالی مطرح می شود که سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه ناظر این مورد را تایید نکرده است. محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران- پیش از این در گفت و گویی با ایسنا توضیح داده بود که تابحال هیچ یک از واحدهای صنعتی و نیروگاه هایی که روی آلودگی شهر تهران تأثیر می گذارند سوخت مازوت مصرف نکرده اند.

علاوه بر محیط زیست، شرکت ملی گاز ایران تاکید کرده بود که هنوز از «مازوت» در اطراف تهران و اصفهان و کلان شهرهای دیگر استفاده نمی گردد و نمی توان آلودگی هوا طی روزهای اخیر را به این مسئله ارتباط داد.

درحالی محیط زیست و سایر دستگاههای مسئول مصرف مازوت در نیروگاه ها را رد کرده اند که اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است که طی آبان و آذر سال جاری غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در ایستگاه های واقع در جنوب غرب و جنوب تهران افزایش یافته است. افزایش غلظت این آلاینده ارتباط مستقیمی با مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها و صنایع دارد. بر مبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می توان نتیجه گرفت که یکی از علت های مهم آلودگی هوای تهران طی روزهای اخیر می تواند سوزاندن سوخت مازوت در نیروگاه ها و صنایع استان تهران و حتی اطراف آن است.

آلاینده دی اکسید گوگرد یکی از آلاینده های معیاری است که توسط ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در شهر تهران اندازه گیری می شود. حد مجاز این آلاینده در میانگین ساعتی معادل ۷۵ppb است اما خوشبختانه در اغلب روزها و ساعات سال، میانگین غلظت این آلاینده در شهر تهران فاصله بسیاری با حد مجاز دارد و تقریباً بیشتر روزهای سال از نظر این آلاینده کیفیت هوا در شرایط پاک قرار دارد.

برای مثال در سال ۱۳۹۸ میانگین غلظت این آلاینده در شهر تهران ۵.۴ppb بود و در شرایط پاک قرار داشت. نمودار زیر روند تغییرات تجمعی این آلاینده را در ساعات مختلف شبانه روز طی دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نمایش می دهد. بر طبق این نمودارها بیشینه غلظت میانگین این آلاینده طی این دو سال از ۷ppb کمتر است.بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران طی چند ماه اخیر و بخصوص طی آذر ماه غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در بعضی از ایستگاه های شهر تهران افزایش قابل توجهی داشته و حتی در بعضی موارد بسیار بالاتر از حد مجاز قرار گرفته است. ایستگاه هایی که موارد عبور از حد مجاز را داشته اند بیشتر ایستگاه های واقع در جنوب غرب و جنوب تهران بوده اند.

جدول زیر موارد عبور از حد مجاز در این ایستگاه ها را طی آذر ماه سالجاری نمایش داده است. افزایش غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در بعضی دستگاه ها طی دو روز ۸ و ۲۳ آذر ماه به ترتیب ۱۷۰ و ۱۱۶ppb گزارش شده است.نمودار زیر هم تغییرات تجمعی آلاینده دی اکسید گوگرد را در ساعات مختلف شبانه روز طی دو ماه آبان و آذر سال نشان داده است. همانطور که آورده شده غلظت میانگین این آلاینده نسبت به دو سال گذشته افزایش یافته است. این میانگین در آذر ماه سال جاری هم بیشتر از از آبان ماه بود و این یعنی طی دو ماه اخیر با افزایش غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در شهر تهران مواجه بودیم.بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نمودار زیر هم روند تغییرات غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد را طی روز ۸ آذر ماه در ایستگاه های مختلف شهر در کنار سرعت باد نمایش می دهد. همانطور که مشخص است طی ساعات ۸ تا ۹ بامداد افزایش شدیدی در غلظت آلاینده مذکور در ایستگاه های غرب و جنوب غرب اتفاق افتاده است.نمودارهای زیر نمودار گلباد ایستگاه مهرآباد در ایام ۸ و ۲۳ آذر ماه است و همان گونه که ملاحظه می شود جهت و سرعت باد غالب از غرب تا جنوب شهر بوده است. بررسی داده های هواشناسی ایستگاه مهرآباد نشان داده است که عموما پیک های غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد همزمان با وزش باد از جانب جنوب غرب و جنوب شهر تهران رخ داده ازاین رو به نظر می آید که افزایش غلظت این آلاینده در ایستگاه های واقع در نواحی غرب تا جنوب شهر تهران با وزش باد از این سو در ارتباط می باشد.

از این رو می توان حدس زد که منابع افزایش آلاینده دی اکسید گوگرد (SO۲) در این ماه ها در نواحی غرب تا جنوب شهر تهران بوده اند.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارش داده است که یکی از عوامل افزایش غلظت دی اکسید گوگرد در ماه های سرد سال می تواند استفاده از سوخت های سنگین به جای سوخت گاز در صنایع بزرگ و نیروگاه ها باشد. از سویی دیگر باتوجه به تجربه شرایط مشابه در سالهای گذشته، در کارگروه کاهش آلودگی هوا در تاریخ ۱۳ مهر ماه سال جاری بر این مورد تاکید و مقرر شد که مکاتبات لازم برای تأمین سوخت گاز طبیعی برای صنایع بزرگ و نیروگاه ها در شش ماه دوم سال صورت پذیرد.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات کیفیت هوای تهران طی دو ماه اخیر، لازم است که سازمان حفاظت محیط زیست و محیط زیست استان تهران بعنوان دستگاه ناظر توضیح دهند که بر چه اساس تاکید کرده اند که تابحال هیچ یک از واحدهای صنعتی و نیروگاه هایی که روی آلودگی شهر تهران تأثیر می گذارند، از سوخت مازوت استفاده نکرده اند. از سویی دیگر لازم است که دستگاههای ناظر راهکارهای کاهش مصرف مازوت و یا کنترل آلایندگی آن در صنایع و نیروگاه ها را مشخص تر و نسبت به اجرایی کردن راهکارها اقدام نمایند چون درحالی تهران طی هفته های اخیر به صورت پی در پی روزهای آلوده را پشت سر گذاشته است که آلودگی هوا علاوه بر مخاطرات خود برای سلامت انسان سبب شیوع بیشتر ویروس کرونا و افزایش مرگ و میرها می شود.
1399/10/03
22:34:49
5.0 / 5
919
تگهای خبر: آب , ایستگاه , تحریم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز