آخرین وضعیت سدهای بزرگ كشور تا ۴ بهمن ماه؛

۵۳ درصد مخازن سدهای كشور پر است

۵۳ درصد مخازن سدهای كشور پر است ام آی جی تی: در سال آبی جاری مجموع ظرفیت مخازن سدها 50 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب بوده که نشان دهنده 53 درصد پرشدگی مخازن است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، برمبنای آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۴ بهمن ماه در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مجموع ظرفیت مخازن سدها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان دهنده ۵۳ درصد پرشدگی مخازن است. به تبع روند طبیعی بارش ها، حجم ورودی آب از شروع سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ تا حالا برابر با ۱۰ میلیارد و ۶۱۰ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به زمان مشابه سال آبی پیش از آن (۱۱ میلیارد و ۷۸۰ میلیون مترمکعب)، بیان کننده کاهش ۱۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور است. آخرین وضعیت سدهای کشور نشان میدهد که تا ۴ بهمن سال آبی جاری میزان ذخایر آب در مخزن سدها به ۲۶ میلیارد و ۶۳۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی ۹۹-۹۸ نشانگر یک درصد کاهش است. بر طبق این آمار، به تبع میزان ورودی به سدهای کشور، خروجی آب از سدها با کاهش مواجه بوده و تا این مدت ۱۱ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب خروجی آب از سدهای کشور را شاهد بوده ایم، به شکلی که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی قبل، از کاهش ۱۷ درصدی برخوردار بوده است. طبق گزارش آخرین وضعیت سدهای مهم در بخش شرب و کشاورزی تا ۴ بهمن ماه امسال، آب موجود در مخازن پنج گانه سدهای استان تهران ۵۶۳ میلیون مترمکعب است که نشان دهنده ۳۰ درصد پرشدگی مخازن بوده و نسبت به سال قبل نیز دارای ۹ درصد کاهش است. همین طور سد یامچی در استان اردبیل نیز با ۲۱ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان ۲۶ درصد پرشدگی را نشان می دهد، دارای ۳ درصد کاهش آب در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است.

افزایش ۵۰ درصدی آب موجود در سد رئیسعلی دلواری این گزارش حاکی می باشد، در استان بوشهر سد رئیسعلی دلواری با ۴۳۲ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن، نشان از پرشدگی ۶۲ درصدی بوده که نسبت به سال قبل ۵۰ درصد افزایش دارد. سد کمال صالح در استان مرکزی برمبنای آخرین هیدروگرافی دارای ۷۴ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن است که خبر از پر شدگی ۷۸ درصدی و کاهش ۸ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل را می دهد. بر طبق این آمار، در سدها و چاه نیمه های منطقه زابل استان سیستان و بلوچستان بعنوان سدهای طبیعی در این منطقه، چاه نیمه (۱ و ۲) با ۱۱۳ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۳۸ درصدی و چاه نیمه ۳ با ۲۳۰ میلیون مترمکعب بیان کننده ۷۲ درصد پرشدگی، کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل نشان می دهند. چاه نیمه ۴ نیز با ۴۱۴ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر ۵۴ درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش یک درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل دارد. این گزارش می افزاید، آب موجود در مخزن سد استقلال استان هرمزگان با ۱۳۱ میلیون مترمکعب، پرشدگی ۵۵ درصدی را نشان داده و از کاهش ۲۲ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل خبر می دهد. همین طور سد شمیل و نیان با ۳۳ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۳۴ درصد بوده و کاهش ۶۴ درصدی را نشان میدهد. سد سفیدرود در استان گیلان با ۶۷۷ میلیون مترمکعب موجودی مخزن از کاهش ۷ درصدی آب در مخزن این سد نسبت به ۴ بهمن ماه سال قبل خبر می دهد که نشانگر ۶۴ درصد پرشدگی این مخزن امسال است.
سد سلمان فارسی در استان فارس نیز با ۷۶۵ میلیون مترمکعب بیان کننده پرشدگی ۸۰ درصدی بوده و ۶ درصد کاهش را نشان میدهد. بر طبق این آمار، آب موجود در مخزن مجموع ۱۳ سد حوضه دریاچه ارومیه ۶۳۳ میلیون مترمکعب است که نشان دهنده ۳۸ درصد پرشدگی مخازن بوده و نسبت به سال قبل نیز دارای ۸ درصد کاهش است. همین طور سد زاینده رود در استان اصفهان با ۱۸۴ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان ۱۵ درصد پرشدگی را نشان می دهد، دارای ۴۰ درصد کاهش آب در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است. در استان خراسان رضوی سد دوستی با ۶۰۴ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن، نشان از پرشدگی ۴۹ درصدی بوده که نسبت به سال قبل ۱۴ درصد افزایش دارد. سد شیرین دره در استان خراسان شمالی برمبنای آخرین هیدروگرافی دارای ۵۱ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن است که خبر از پر شدگی ۸۴ درصدی و افزایش ۴ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل می دهد. بر طبق این آمار، در سدهای حوضه قمرود، سد گلپایگان با ۵ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۱۴ درصدی و کاهش ۶۷ درصدی نسبت به سال گذشته، سد پانزده خرداد با ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب دارای افزایش ۳ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل و سد کوچری نیز با ۱۴۷ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر ۷۱ درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش ۸ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل دارد. آب موجود در مخازن مجموع ۱۰ سد استان خوزستان شامل ۱۴ میلیارد و ۳۹۶ میلیون مترمکعب است که پرشدگی ۵۹ درصدی را نشان داده و از افزایش یک درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل خبر می دهد. همچنین، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد با ۴۷۳ میلیون مترمکعب موجودی مخزن از افزایش ۲ درصدی آب در مخزن این سد نسبت به ۴ بهمن سال قبل خبر می دهد که نشانگر ۸۶ درصد پرشدگی این مخزن امسال است.

کاهش ۴۰ درصدی ارتفاع ریزش های جوی کشور نسبت سال آبی گذشته
بر طبق این گزارش مقایسه ای تا ۴ بهمن ماه سال آبی جاری مجموع ارتفاع ریزش های جوی کشور معادل ۸۵.۵ میلی متر است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه بلندمدت (۱۰۳.۵ میلی متر) ۱۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۴۶.۶ میلی متر) ۴۰ درصد کاهش را نشان میدهد.


منبع:

1399/11/09
12:21:06
0.0 / 5
490
تگهای خبر: آب , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز