عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد:

آیا چین در نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می كند؟

آیا چین در نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می كند؟ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، جهت استفاده از ظرفیت بالقوه موجود در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، جذب سرمایه گذاران خارجی برای ایران اهمیت فراوانی خواهد داشت.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هرچند در سالهای گذشته کارشناسان داخلی کوشیده اند که با استفاده از ظرفیت های داخلی کشور، نیازها را تأمین کرده و امکان استفاده از زیرساخت های نفت و گاز را گسترش دهند اما در این تردیدی نیست که جهت استفاده حداکثری از این توان، بطور قطع حضور خارجی ها و سرمایه گذاری ها آنها، می تواند مانند دیگر کشورها، برای ایران هم اهمیت فراوانی داشته باشد و سرعت رشد را گسترش دهد.
وی ضمن اشاره به تحریم های اقتصادی که در سالهای گذشته ضد ایران اجرایی شده، بیان نمود: این تحریم ها از سویی سبب شده ریسک سرمایه گذاری در کشور افزایش یابد و از طرفی خیلی از شرکتهای خارجی همچون چینی ها را از حضور در ایران منصرف کرده است. این در شرایطی است که بخش مهمی از ظرفیت اقتصاد ایران در حوزه نفت و فراورده های نفتی تعریف می شود و عدم استفاده اصولی از آن، می تواند در این بازار رقابتی فرصت سوزی محسوب شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که آیا شایعات مطرح شده در ارتباط با توافق ۲۵ ساله اقتصادی ایران و چین در حوزه نفت و گاز صحت دارد، اظهار داشت: فعالان بخش خصوصی هم تابحال در جریان جزئیات این توافق قرار نگرفته اند و خواسته ما این است که با هدف روشن شدن مسیر و هدف گذاری های صورت گرفته، جزئیات این توافق منتشر شود. آنچه که درباره حضور چین در صنایع نفتی ایران مطرح شده هم فعلاً در حد همین گمانه زنی هاست و خبر قطعی درباره آن منتشر نشده است.
صالحی افزود: در یکی از گمانه زنی ها آمده بود که در صورت تأمین نفت مورد نیاز چین از جانب ایران، شرکتهای چینی در صنایع زیرساختی ما سرمایه گذاری می کنند که البته در صورت اجرایی شدن چنین موضوعی دیگر سرمایه گذاری در کار نیست و یک توافق دو جانبه برد – برد با عنایت به شرایط دو کشور است اما با عنایت به این که ما ریسک سرمایه گذاری بالایی داریم و چین بعنوان یک قدرت اقتصادی جهانی، امروز در منطقه ما با کشورهایی مانند عربستان سعودی و پاکستان مراودات جدی دارد، در صورتیکه ما بتوانیم منافع ملی خویش را به درستی تأمین نماییم، میتوان انتظار داشت که این توافق برای ما جنبه های مثبتی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در جریان این توافق باید دو مبحث مهم در دستور کار باشد، بیان نمود: مبحث نخست این است که ما نباید تمام تخم مرغ هایمان در بازار نفت را در سبد چین قرار دهیم. همانطور که آنها نیاز خود به نفت را از کشورهای مختلف تهیه می کنند، ما هم باید در کنار چین، تلاش نماییم در بازار دیگر مشتریان سنتی خویش را حفظ نماییم. مبحث دوم این است که چه بحث سرمایه گذاری باشد و چه همکاری اقتصادی، فعال شدن کسب و کارهای ایرانی و کمک به فعالان اقتصادی و در نهایت معیشت مردم باید بعنوان یک اولویت جدی دنبال شود.
به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روز گذشته و بعد از حدود پنج سال پیگیری، ایران و چین توافق همکاریهای ۲۵ ساله خویش را نهایی کردند. این توافق در جریان سفر وزیر امور خارجه چین به ایران و در دیدار با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به امضا رسید.
منبع:

1400/01/10
00:32:02
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز