چرا روسیه حاضر نیست گاز بیشتری به اروپا صادر كند؟

چرا روسیه حاضر نیست گاز بیشتری به اروپا صادر كند؟ ام آی جی تی: با توجه به این که گازپروم روسیه صادرکننده مهم گاز طبیعی به اروپاست اما با وجود تقاضای بالاتر مشتریان اروپایی، حجم کمتری به این منطقه صادر کرده که نشانه تغییر استراتژی این شرکت است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، افزایش قیمت کالا دورنمای اقتصادی کشورهای غنی از منابع را تحکیم کرده و روسیه هم از این وضعیت نهایت استفاده را می کند و تمرکز خاصی روی نفت خام و گاز طبیعی داشته است با این وجود گازپروم تمایلی برای عرضه بیشتر به مشتریان اروپایی نشان نمی دهد.

صادرات گازپروم از ۱۹۹ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۱۹ به ۱۷۰ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۰ کم شد. عمده این گاز بوسیله خطوط لوله ترانزیت روسیه از بلاروس و اوکراین می گذرد. حدود ۵۵ میلیارد متر مکعب دیگر ظرفیت در سال ۲۰۱۱ با تکمیل خط لوله نورد استریم افزوده شد و هنگامی که فعالیت نورد استریم ۲ شروع شود، این ظرفیت دو برابر شده و تا دو سال آینده به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب می رسد.

احیای اقتصاد اروپا تقاضا برای کالاها را افزایش داده و به بالا رفتن شایان توجه قیمتها منجر گردیده است. بااینکه واردات LNG طی سال های اخیر بالا رفته اما عمده گاز طبیعی مورد نیاز اروپا بوسیله خطوط لوله تامین می شود. در صادرات خط لوله ای، روسیه بزرگترین صادرکننده و تاثیرگذارترین کشور به سبب بزرگی صنعت انرژی و ظرفیت بالا مانده است. بااینکه قیمتها مناسب می باشد اما به نظر نمی رسد گازپروم عجله ای برای فرستادن حجم بیشتر علاوه بر قراردادی که با مشتریان اروپایی دارد، داشته باشد.

پس از یک فصل سرد کم سابقه، ذخایر اروپایی در رکورد پایینی قرار دارد که تقاضا بمنظور آماده بودن برای زمستان بعدی را بیشتر می کند. همین طور بخشهایی از اروپا گرمای غیرمعمولی را در تابستان تجربه می کنند که به تقاضای بالاتر برای برق منجر گردیده است. تحت شرایط عادی نیروگاههای زغال سوز شکاف موجود را پر می کردند اما قیمت دی اکسید کربن در سیستم تجارت آلایندگی اروپا از نوامبر دو برابر شده است و به ۵۲ یورو رسیده است. بدین سبب نیروگاههای گازسوز که حدودا ۵۰ درصد آلایندگی کمتری تولید می کنند، تقاضای بالاتری دارند.

در گذشته گازپروم به سرعت صادرات گاز را افزایش می داد تا نیازهای بیشتر مشتریانش را تامین کند و به هدف خود برای افزایش سهم بازارش نائل شود. با این وجود این شرکت روسی از ارسال حجم بیشتر گاز بوسیله سیستم خط لوله اوکراین خودداری کرده است. نیک کمپل، مدیر شرکت مشاوره اینسپایرد انرژی در این زمینه اظهار داشت: در تابستان امسال تا حالا گازپروم از خرید ظرفیت در مناقصه های ماهانه اوکراین خودداری کرده است. بدین سبب می توان این اقدام را یک استراتژی برای پیشبردن تکمیل خط لوله نورد استریم ۲ ارزیابی کرد.

النا بورمیسترووا، مدیرکل صادرات گازپروم تغییر در استراتژی این شرکت را تکذیب کرده است با این وجود درخواست مشتریان برای دریافت حجم بیشتر گاز را مورد تایید قرار داده است. اظهارات وی که گفته است با تکمیل نورد استریم ۲ گاز بیشتری جریان پیدا خواهد کرد، نیت مسکو درباب تحت فشار گذاشتن اروپا برای تکمیل ساخت این خط لوله را تایید می کند.

این پروژه به سبب تحریمهای آمریکا به تاخیر افتاده است. با این وجود گازپروم متعهد مانده است ساخت نورد استریم ۲ را تکمیل کند. دو کشتی روسی راه اندازی لوله در بستر دریا بدون وقفه کار می کنند. بگفته ماتیاس وارنیگ، مدیرعامل شرکت نورد استریم ۲، راه اندازی یکی از دو خط لوله به انتها رسیده و دومی هم در اوت تکمیل خواهد شد.

یک نظریه دیگر درباب عدم تمایل گازپروم برای ارسال حجم بیشتر گاز، استراتژی استوار بر سود است. در گذشته افزایش سهم بازار هدف اصلی گازپروم بود و گاهی به بهای سودآوری تمام می شد. بدین سبب گاز طبیعی بعنوان یک سلاح سیاسی در بحرانهای معدد در اروپای شرقی که وابستگی زیادی به گاز دارد، مورد استفاده قرار گرفت. از این نظر نقش گازپروم بیشتر شبیه اوپک است با این تفاوت که نفوذش به اروپا محدود است که در آنجا ارتباط خوبی با مشتریان دارد. توجه اتحادیه اروپا به مسئله پایداری و کربن زدایی ممکنست روسیه را به این سمت بکشاند که ارزش گاز طبیعی خودرا در صورتیکه بازار قابل توجهی وجود دارد، حداکثر کند.

با این حال می تواند یک فرصت طلبی کوتاه مدت هم باشد. قیمت گاز طبیعی در بازار اروپایی از ۱۳۰ دلار به ازای هر هزار متر مکعب در سال ۲۰۲۰ به ۴۰۰ دلار هم اکنون بالا رفته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بازار اروپا در چند ماه آتی مطمئنا کمبود عرضه خواهد داشت که به قیمتهای بالاتر پایدار منتهی می شود در صورتیکه اروپا گزینه های چندانی ندارد.

منبع:

1400/04/26
21:25:45
0.0 / 5
205
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز