300 شهر در تنش آبی

300 شهر در تنش آبی به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: هم اکنون حدود ۳۰۰ شهر میزان تولید و مصرف آنها برابر است و مشکل جدی برای تأمین آب آشامیدنی نداریم اما اگر احیانا مشکلی به وجود آید در این شهرها خویش را نشان خواهد داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حمیدرضا جانباز امروز در حاشیه بازدید از مرکز کنترل آب تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته با افزایش درجه حرارت در اغلب نقاط کشور مواجه بودیم، اظهار نمود: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفت حالا در اغلب شهرها مشکل جدی نداریم. در روستاهای کشور هم حدود ۸۰۰۰ روستا با تانکر آب رسانی می شوند و سال جاری به لحاظ بارش سال سختی داشته ایم. بگونه ای که طی ۵۲ سال قبل خشک ترین و گرمترین سال را سپری می نماییم.
وی با تکیه بر این که تلاش ما این است که با کمترین مشکل تأمین آب آشامیدنی را انجام دهیم، اظهار داشت: طی روزهای گذشته اعتباراتی از خزانه دریافت شده و درحال دریافت است که این مساله کمک زیادی برای سرعت بخشیدن به خدمات رسانی در کشور به ما می کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور ضمن اشاره به وضعیت آب رسانی به خوزستان اظهار داشت: پس از کم آبی که در اثر مدیریت مخازن آب سدها در خوزستان حادث شد شاهد بودیم که در پایین دست دبی رودها کاهش پیدا کرد. البته عمده مشکل در دست تأمین آب کشاورزی و دام بود اما هر روستا هم در انتهای کرخه گرفتار مشکل شدند.
جانباز اضافه کرد: با برنامه ریزی که صورت گرفت دو اتفاق خوب بدست آمد. اول این که دبی خروجی آب سدها بگونه ای تنظیم شد که ضمن خروج آب در این مرحله از تأمین آب در پاییز و زمستان اطمینان داشته باشیم.
وی افزود: اتفاق دومی که افتاد این بود که همه دست اندرکاران برای تأمین آب ۷۰۲ روستا کمک کردند و برنامه ریزی شد که تا آخر سال مشکل آب ۵۰۰ روستا حل شود. طبق مصوبه هفته گذشته دولت که اعتبارات آن هم تأمین شده است قرار بر این شد که ۷۰۲ روستا از آب پایدار برخوردار شوند.
وی در مورد اجرای چهار طرح بزرگ آب رسانی در خوزستان اظهار داشت: بزرگترین این طرح ها سامانه غدیر است که ۲۵ متر بر ثانیه ظرفیت دارد. همینطور طرح های دیگر آب رسانی به شهرهای مرکزی، شمال شرق و جنوب شرق استان در نظر گرفته شده که با اختصاص اعتبار اجرایی می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه بخشی از این اعتبارها از فاینانس داخلی و بعضی از فاینانس خارجی تأمین خواهد شد، اظهار داشت: درحال حال حاضر ۷۵ درصد جمعیت استان خوزستان از آب سطحی استفاده می نمایند که این عدد به صورت متوسط در کشور ۵۰ درصد است.
جانباز در مورد تأمین آب استان اصفهان هم اظهار داشت: در این استان سامانه پنج میلیون نفری داریم که اغلب شهرها و روستاها را آبرسانی می کنند اما به علت محدودیت منابع آبی و کمبود بارش میزان تأمین آب افزایش نیافته و برنامه ریزی می نماییم که با مدیریت فشار آب، آب مورد نیاز مردم تامین گردد و امیدواریم که طی دو تا سه روز آینده با کاهش دما بخش زیادی از شهرها دارای آب پایدار شوند.
وی ضمن اشاره به آخرین وضعیت تأمین آب در تهران اظهار داشت: طی یک سال قبل ۲.۵ درصد تعداد مشترکان تهران افزایش پیدا کرده اما میزان مصرف آب تنها یک درصد افزایش داشته و این بدین معناست که مشترکان تهرانی آب کمتری را مصرف کرده اند و ما با برنامه ریزی و مدیریت مخازن تلاش داریم که حتی در پاییز کم بارش هم کوچک ترین مشکلی برای تأمین آب نداشته باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که آیا آب مشترکان پر مصرف در تهران قطع خواهد شد اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۷۰ درصد مشترکان طبق الگو مصرف آب دارند و در تلاشند که در شرایط سخت گرما و کرونا بدون دغدغه آب مورد نیاز مردم تامین گردد. در سالهای گذشته با استفاده از ابزارهایی آب مشترکان پر مصرف قطع می شد اما به علت این که برخی انشعابات مشترک است تلاش می نماییم قطعی نداشته باشیم.
جانباز با اشاره به اینکه طی ۱۵ سال قبل تلاش شده برای منازل جدید انشعابات مجزا در نظر گرفته شود، اظهار داشت: از آغاز سال جاری هماهنگی هایی با توانیر داشته ایم و تا کنون قطعی برق روی فیدرهای اصلی تاسیسات آب و فاضلاب اعمال نشده است. در این بین حدود ۲۷ درصد هم دیزل ژنراتور داریم و برخی چاه ها هم که فاقد ژنراتور هستند هماهنگ شده که در زمان قطع برق کمترین قطعی در آنها اعمال شود.
وی ضمن اشاره به مصرف آب در تهران اظهار داشت: میزان مصرف آب ۳۸ هزار متر بر ثانیه است که اگر این میزان مصرف با بطری های آب معدنی محاسبه شود یعنی در هر ثانیه ۳۸ هزار بطری آب معدنی در تهران مصرف می شود که این عدد بسیار بزرگ است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه با هر یک درجه افزایش دما ۵۰ تا ۷۰ هزار متر مکعب میزان مصرف آب افزایش می یابد اظهار داشت: در استان تهران میزان بارندگی از ۴۳۵ میلی متر به ۲۸۰ میلی متر رسیده و حجم مخازن هم ۳۸ درصد کاهش یافته است.
منبع:

1400/05/05
23:36:47
0.0 / 5
169
تگهای خبر: آب , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز