با فرار اشرف غنی

افغانستان از ایران درخواست سوخت کرد

افغانستان از ایران درخواست سوخت کرد به گزارش ام آی جی تی وضعیت بازار مبین افزایش صادرات فراورده های نفتی ایران به کشورهای همسایه است؛ هرچند که آمار رسمی از میزان صادرات بنزین و سایر فراورده ها منتشر نشده اما طبق گفته های سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران آغاز صادرات به افغانستان می تواند تحول خوبی در این عرصه باشد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اواخر سال ۱۳۹۷ با آغاز به کار فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران در تولید بنزین خودکفا شد و توانست دروازه های واردات این فرآورده استراتژیک به کشور را ببندد. خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال گذشته بوده است و بر این اساس میزان تولید بنزین در کشور به مرور زمان افزایش یافت؛ به صورتی که در فاصله سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ به صورت میانگین روزانه ۱۴ میلیون لیتر بنزین در کشور ساخته شده که این مقدار در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماه ابتدای سال ۹۷) با افزایش ۵.۹ برابری به میانگین روزانه ۸۳ میلیون لیتر افزایش یافت.
این در شرایطی است که مصرف روزانه بنزین در کشور هم رقمی در همین حدود را تعقیب کرده است؛ به نحوی که در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ به صورت میانگین روزانه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد. واردات این فرآورده به کشور اما در فاصله سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ صفر بوده و به تدریج با افزایش تعداد خودرو ها و رشد زندگی شهرنشینی به ۳.۷ میلیون لیتر در روز در فاصله سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ رسید و در فاصله سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به بالاترین حد خود (۱۶.۸ میلیون لیتر در روز) و بعد از آن با روندی کاملاً کاهشی به ۷.۶ میلیون لیتر در روز در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ (دولت یازدهم) رسید.
رقم واردات بنزین در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماهه ابتدای سال) ۵.۹ میلیون لیتر ثبت شده است که این رقم به قول مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از محل راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و دستیابی به خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور، ابتدای مهرماه ۱۳۹۷ به صفر رسید و دیگر بنزینی وارد کشور نشده است.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در مورد آخرین وضعیت صادرات بنزین و دیگر فراورده های نفتی به ایسنا اظهار داشت: تابحال جزئیات رسمی از آمار صادرات فرآورده منتشر نشده اما سال قبل بالاترین آمار صادراتی در ارتباط با بنزین ثبت شد؛ به صورتی که حدود ۳ میلیارد دلار در کل سال و در چهارماه نخست سال قبل ۷۰۰ میلیون دلار صادرات بنزین صورت گرفت.
وی ضمن اشاره به علل کاهش صادرات اظهار نمود: در زمستان سال قبل به علت کمبود سوخت مجبور به استفاده از گازوئیل برای خیلی از نیروگاه ها شدیم و همین مسئله باعث شد نتوانیم به تعهدات صادراتی خود پایبند باشیم. در این راستابخشی از این تعهدات به سال جاری موکول و همینطور افزایش مصرف بنزین در داخل و همینطور ضرورت انجام اورهال پالایشگاه ها باعث کاهش صادرات شد.
به قول سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی، هم اکنون قیمت بنزین در کشورهای همسایه افزایش پیدا کرده که علت این مورد هم کاهش وجود این فراورده در کشورهای همسایه بخصوص افغانستان است.
وی ضمن اشاره به صادرات فرآورده های نفتی صادراتی دیگر همچون قیر، روغن، حلال ها و فرآورده های پتروشیمی نفتی اظهار داشت: در این بخشها موفق عمل کردیم و آمار و ارقام خوبی را بدست آوردیم اما صادرات بنزین پالایشکاهی به حداقل رسید.
وی با اشاره به اینکه به تازگی به پیام افغانستان برای آغاز صادرات فراورده های نفتی پاسخ مثبت دادیم، اظهار داشت: به نظر می آید که از این طریق ایران می تواند تجارت با افغانستان را دو برابر نماید و این در شرایطی است که دولت اشرف غنی به علت تحریمهای آمریکا به دنبال کاهش همکاری با ایران بود.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران اظهار داشت: باتوجه به اتفاقات اخیر بازار مناسبی را برای صادرات نسبت به گذشته پیشبینی میکنیم.1400/06/05
16:11:57
0.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز