مدیركل دفتر امور مشتركان توانیر عنوان كرد؛

14 درصد مصرف برق متعلق به مشترکان پرمصرف

14 درصد مصرف برق متعلق به مشترکان پرمصرف به گزارش ام آی جی تی مدیرکل فروش و خدمات مشترکان توانیر اظهار داشت: برنامه پاداش ۵ برابر تعرفه که به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف اجرا شد، ابتکار خوبی بود که باتوجه به آمارها حدود ۴۰ درصد از مشترکان مشمول پاداش شدند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، عبدالامیر یاقوتی گفت: عملکرد صنعت برق امسال برای مدیریت بار شبکه بسیار بهتر از سالهای قبل بود و باتوجه به تجربه سال قبل تلاش شد قبل از پیک مصرف و در اردیبهشت ماه، تمامی ظرفیت های موجود برای تامین برق تابستان مهیا شود.
مدیرکل فروش و خدمات مشترکان توانیر اضافه کرد: با وجود رشد تقاضای مصرف برق خانگی، مصرف برق کشور در این بخش ۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کم شده است که بطور یقین تغییر تعرفه و نیز مشوق های وزارت نیرو برای مشترکان خانگی از فاکتورهای مهم در این کاهش مصرف بوده اند.
این مدیر صنعت برق اشاره کرد: موضوع قیمت همیشه یکی از عوامل مؤثر در کاهش و کنترل مصرف بوده است و با توجه به این که تعرفه برق در پله های آخر ۳.۵ برابر تعرفه عادی است، طبیعی است که مشترکان برای کاهش مصرف و رساندن آن به الگوی تعیین شده انگیزه لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به مشوق های پیش بینی شده برای صرفه جویی در بخش خانگی تاکید کرد: کاهش مصرف برق خانگی در مناطق گرمسیری بمراتب بیش از مناطق عادی بوده و این نشان میدهد مشترکان این مناطق که به سبب الگوی مصرف خاص مناطق گرمسیر (الگوی تا ۳۰۰۰ کیلووات ساعت در ماه) از ظرفیت بیشتری برای کاهش مصرف برخوردار بوده و از مشوق های وزارت نیرو بیش از دیگر مشترکان برخوردار شده اند، به شکلی که میانگین پاداش مشترکان مناطق گرمسیری حدود ۶۰ هزار تومان و مشترکان عادی حدود ۲۲ هزار تومان بوده است.
وی میانگین کاهش مصرف برق در مناطق گرمسیر را تا ۱۰ درصد نیز عنوان نمود و خاطرنشان ساخت: آمارها نشان میدهد در شهر اهواز متوسط ماهانه مصرف برق از ۹۲۲ کیلووات ساعت در سال قبل به ۷۰۲ کیلووات ساعت امسال رسیده است.
مدیرکل فروش و خدمات مشترکان توانیر افزود: این رقم در خوزستان از ۸۶۸ کیلووات ساعت به ۸۱۱ کیلووات ساعت کم شده است، در هرمزگان از ۹۰۲ کیلووات ساعت به ۸۳۹ کیلووات ساعت و در بوشهر از ۸۴۵ کیلووات ساعت به ۷۳۹ کیلووات رسیده است.
یاقوتی اضافه کرد: باوجوداینکه مشترکان بسیار پرمصرف حدود ۴ درصد از مشترکان برق خانگی را می سازند، اما حدود ۱۴ درصد مصرف برق این بخش را به خود اختصاص داده اند.
وی با اشاره به اقدام های توانیر برای کاهش مصرف مشترکان پرمصرف اشاره کرد: در زمان های پیک بار شبکه به مشترکان هشدار افزایش هزینه قبض باتوجه به افزایش تعرفه و حتی هشدار محدود کردن برق ارسال شده و در مواردی که امکان فنی قطع برق هم وجود داشته است، برق این مشترکان ازراه دور قطع شده است.
این مقام مسئول افزود: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مشترک بسیار پرمصرف در بخش خانگی شناسایی شده اند که حتی بیش از ۱۰ برابر الگوی تعیین شده مصرف برق داشته اند و تلاش شده است با ابزارهای مختلف در زمان اوج بار شبکه، مصرف این دسته از مشترکان هم کم شود.
مدیرکل دفتر امور مشترکان توانیر در ادامه عملکرد صنعت برق امسال برای مدیریت شبکه در زمان پیک را بسیار بهتر از سالهای قبل توصیف کرد و اضافه کرد: باتوجه به تجربه سالهای قبل تلاش شده است پیش از شروع فصل پیک و در اردیبهشت ماه تمامی ظرفیت های موجود برای تولید برق آماده شود.
یاقوتی اظهار داشت: این در حالیست که تامین برق صنایع نیز از وضعیت بهتری به نسبت سال قبل برخوردار بود و البته در این خصوص نباید همکاری خوب دستگاه های ذی ربط و مشترکان خصوصاً در بخش های خانگی، صنعتی، عمومی و کشاورزی را نادیده گرفت.
وی افزود: حدود یک میلیون مشترک صنعت برق تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند که در صورت صرفه جویی و مدیریت مصرف برق تا ۵۰ درصد سقف الگو، از برق رایگان بهره مند خواهند شد.


منبع:

1401/05/19
22:46:35
0.0 / 5
223
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز