نیروگاه های زباله سوز جان می گیرند

نیروگاه های زباله سوز جان می گیرند ام آی جی تی: در ایران هفت نیروگاه زیست توده با تکنولوژی های متفاوت و با ظرفیت حدود 14 مگاوات فعالیت می نمایند، اما تا حالا آنطور که باید از ظرفیت آنها استفاده نشده و این در حالیست که بتازگی معاون وزیر نیرو اعلام نموده که این نیروگاه ها از سال آینده برای تمامی شهرهای شمالی و کلان شهرها اجرا می شوند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در ایران روزانه بیش از ۵۸ هزار تن پسماند عادی تولید می شود که فقط ۲۰ درصد آن بازیافت شده و حجم بسیار زیادی از آن در اطراف شهرها و روستاها یا حتی دریاها و جنگلها دفن می شوند؛ بی توجهی به این مساله معضلاتی جدی همچون آلودگی هوا، خاک و آب های سطحی و زیرزمینی را در کشور ایجاد کرده است.
در کلانشهرهای کشور، ۶۵ درصد از پسماندها تر هستند که ۶۰ درصد آن قابل تبدیل به کمپوست یا انرژی هستند. پسماندهای خشک نیز ۳۵ درصد از پسماندهای عادی را می سازند و بازیافت آنها توجیه اقتصادی بالایی دارد که اکنون حدود ۱۰ درصد آن نیز بازیافت می شود.
سازمان ساتبا امسال برنامه ای را بمنظور شناسایی و حل مشکلات نیروگاه های موجود و همین طور راه اندازی نیروگاه های جدید به ظرفیت حداقل ۴۰۰ مگاوات ساعت در دستور کار قرار داده است و آن طور که محمود کمانی - معاون وزیر نیرو بتازگی درباره ی اقدامات انجام شده برای توسعه نیروگاه های زیست توده در کشور، به ایسنا اظهار داشت: این نیروگاه ها به امحای زباله کمک می نماید که در فاز اول برای شهرهای شمالی و کلان شهرها اجرا خواهد شد.
بگفته وی مراحل اجرای کار بدین سان است که شرکت های سرمایه گذار با کمک شهرداری ها نسبت به راه اندازی اقدام می کنند و ساتبا برق تولید شده را خریداری می کند. روند سرمایه گذاری نیز به این شکل است که ۶۰ درصد از طرف شهرداری و ۴۰ رصد نیز سرمایه گذاری خواهد بود و قرارداد ها بصورت BOT منعقد می شود.
معاون وزیر نیرو با اعلان اینکه این پروژه ها کمک زیادی به حفظ آب و خاک خواهدنمود اشاره کرد: هم اکنون سه نیروگاه در شهرهای ساری رشت و فسا درحال راه اندازی است و برنامه ما این است که راه اندازی نیروگاه های زیست توده از سال آینده برای تمامی شهرهای شمالی و کلان شهرها اجرا شود.
از آنجا که تولید برق از پسماند بدون در نظر گرفتن مزایای زیست محیطی و فقط با دید اقتصادی مقرون به صرفه نیست، بدین سبب راه اندازی، تامین خوراک نیروگاهی، خرید برق و رعایت ملاحظات زیست محیطی یک نیروگاه زیست توده با همکاری تنگاتنگ وزارتخانه های نیرو، کشور و سازمان حفاظت محیط زیست میسر می شود.
در همین راستا وزارت نیرو تفاهم نامه ای سه جانبه با وزارت کشور و سازمان محیط زیست را در دستور کار قرار دارد که امضای آن ارتقای ظرفیت نیروگاه های زیست توده کشور را با سرعت بیشتری جلو خواهد برد. در صورت محقق شدن اهداف این پویش و رسیدن به ظرفیت جدید نیروگاهی زیست توده حداقل به میزان ۴۰۰ مگاوات و تولید خالص سالیانه انرژی الکتریکی بعد از اتمام طرح به میزان ۳ میلیارد کیلووات ساعت می توان راندمان انرژی و کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع به میزان ۲۵۰ میلیون کیلووات ساعت، صرفه جویی سالیانه سوخت «گاز طبیعی» به میزان ۸۵۰ میلیون مترمکعب را پیش بینی نمود.1401/06/30
12:11:08
0.0 / 5
370
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز