توافق طالبان برای خرید نفت و گاز ارزان از روسیه

توافق طالبان برای خرید نفت و گاز ارزان از روسیه ام آی جی تی: حکومت طالبان توافقی را با روسیه برای واردات سوخت و گندم با قیمت ارزان تر امضا کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از بلومبرگ، عبدالسلام جواد آخوندزاده - سخنگوی وزارت تجاری و صنعت افغانستان - در تماس تلفنی از کابل اعلام نمود: افغانستان اقلامی مانند بنزین، دیزل، گاز و گندم را به روبل روسیه و با تخفیف ویژه، خریداری خواهدنمود. آمادگی های لازم برای شروع واردات این اقلام طی روزها یا هفته های آتی، در دست انجام است.

این قرارداد، بزرگترین توافقنامه ای است که طالبان از زمان بازگشت به قدرت، امضا کرده و بگفته این سخنگو، شامل واردات سالانه یک میلیون تن بنزین، یک میلیون تن دیزل، نیم میلیون تن ال پی جی و دو میلیون تن گندم، به مدت نامعلوم است. انتظار می رود قراردادهای بلندمدت بیشتری در آینده با مسکو منعقد شود.

این توافق بعد از سفر ماه گذشته نورالدین عزیزی، وزیر تجاری و صنعت افغانستان به روسیه، بدست آمد. طالبان در ژوئن، توافقی با ایران برای خرید ۳۵۰ هزار تن فرآورده های نفتی منعقد کرده بود.

هیچ دولت خارجی همچون روسیه، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و بانکهای افغانستان به سبب تحریم هایی که سبب شده است بیشتر بانکهای بین المللی علاقه ای به همکاری با آنها نداشته باشند، با مشکل روبرو شده اند. با اینحال روسیه سفارت خود در کابل را فعال نگه داشته است. مسکو همین طور همزمان با تلاش مقامات آمریکایی برای اجرای مکانیزم سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه، با کشورهای آسیایی مختلفی درباره ی قراردادهای نفتی بلندمدت با تخفیف چشم گیر، مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار وزارت تجاری و صنعت افغانستان، این کشور سالانه ۱.۳ میلیون تن سوخت مصرف می کند که عمدتاً از ازبکستان، ترکمنستان و ایران وارد می شود.

منبع:

1401/07/08
09:23:01
0.0 / 5
139
تگهای خبر: بنزین , تحریم , خرید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز