سلاجقه خبر داد

انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به ۳استان

انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به ۳استان به گزارش ام آی جی تی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از انتقال آب از خلیج فارس و عمان به سه استان آگاهی داد و اظهار داشت: کشور به لحاظ آبی در حالی است که باید انتقال آب صورت گیرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا علی سلاجقه در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی محیط زیست که امروز در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش ایسنا که آبا انتقال آب خلیج فارس مورد تایید سازمان محیط زیست است یا نه؟ اظهار داشت: مسئله ای که همیشه مورد انتقاد ما بود، «انتقال آب» درون حوضه کشوری بود که دولت سیزدهم هم پای این مسئله ایستاده است و صورت نمی گیرد اما مسئله مهم انتقال آب از منابع اقیانوسی و دریایی است و کشور ما در شرایطی قرار دارد که این کار باید صورت گیرد.

وی ضمن بیان این که کشورهای حاشیه خلیج فارس بصورت مطلوب از این منابع استفاده می نمایند، اظهارکرد: متاسفانه پسماندهایی وارد آب می شود و هم خلیج فارس و هم عمان را گرفتار مشکل می کند. ما بحث انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به داخل کشور به ویژه به سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و تا حدودی خراسان جنوبی را داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر این که انتقال آب، بیش از دریای عمان صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: کیفیت آب عمان نسبت به خلیج فارس تقریباً شرایط مناسب تری دارد و هزینه ها کاهش پیدا می کند البته از جنبه های فاکتورهای محیط زیستی نیز موضوع را بررسی می نماییم تا برای بوم زیست اتفاقی نیفتد.

سلاجقه در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: خوشبختانه انتظار داشتیم در کشور از نظر علمی، فنی و اقتصادی برای حفظ محیط زیست اقدامات خوبی صورت گیرد. صنایع مختلف در زمینه مسئولیت های اجتماعی جهت حفظ محیط زیست برنامه های خوبی را اجرا کرده اند.

وی اضافه کرد: هم اکنون همت بلندی در مجموعه صنایع پتروپالایشی و … شکل گرفته و بازسازی و نوسازی بخش های مختلف این صنایع جهت کاهش آلایندگی های محیط زیستی شروع شده است همین طور کارهای خوبی در امتداد بازچرخانی پساب ها انجام شده تا از آب به نحو مطلوبی استفاده گردد و فشار روی آب های سطحی و زیرزمینی کم شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: نمایشگاه امروز اولین نمایشگاه محیط زیست پس از شیوع ویروس کرونا است که شرکت های داخلی حضور شایان توجهی داشته اند و برای حضور شرکت های خارجی نیز فراخوانی ارسال شده تا یک رویداد بین المللی هم در اردیبهشت ماه اجرا شود.

وی در پاسخ به پرسشی در حوزه سرانجام اسقاط خودرو های فرسوده اظهار داشت: بر طبق قانون هوای پاک اسقاط خودرو باید صورت گیرد و در همین راستا مجلس بحث ساماندهی خودرو را بیان نمود. زمانی که قانون ابلاغ گردید وزارت صمت یک اصلاحیه به این قانون اضافه کرد که این اصلاحیه در کمیسیون صنایع و معادن، کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به مجلس رفت ولی به دولت برگشت داده شد.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: ما از این پروسه خرسند هستیم و نمایندگان مجلس به نفع محیط زیست کشور کار کردند. پس از آنها تشکر می نماییم. امیدواریم این قانون همان روند خودرا که به ازای هر یک تولید چهار خودرو اسقاط شود، طی نماید.

سلاجقه در پاسخ به پرسش دیگری درباره ی موضوع واگذاری ۵۰۰۰ معدن متروکه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با وزیر صمت مکاتباتی کرده ایم و با معادنی که در مناطق حفاظت شده هستند کاملا طبق قانون برخورد می نماییم و معادنی را نیز که خارج از مناطق حفاظت شده هستند و آلایندگی تولید می کنند را نیز پیگیری می نماییم البته ما هم در تولید ملی و هم ارتقای فاکتورهای زیست محیطی از هیچ کمکی دریغ نمی نماییم و اغماضی هم در برخورد با نقصها نداریم.

وی افزود: قرار شده بصورت دقیق اسامی ۵۰۰۰ معدنی که مقرر است واگذار شود به سازمان محیط زیست اعلام گردد تا تمهیدات لازم در حوزه حفظ محیط زیست صورت گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی نشست اخیر تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ مصر اظهار داشت: بحث اساسی که در این جلسه عنوان شد موضوعات مالی، فناوری و ظرفیت سازی در راستای در نظر گرفتن تمهیدات مقابله با اقلیم و حفظ محیط زیست بود که در بخش فناوری و ظرفیت سازی کارها به خوبی پیش رفت اما در حوزه موضوعات مالی کشورهای توسعه یافته به تعهدات خود به خوبی عمل نکرده اند.

وی اشاره کرد: قرار بوده فقط در شش تا هفت سال اخیر ۱۰۰ میلیارد دلار از طرف کشورهای توسعه یافته به صندوق اقلیم سبز سرمایه و بودجه آورده شود، در صورتیکه این کشورها تنها ۴۰ میلیارد دلار حمایت کرده اند و آن هم فقط به کشورهای خاص ارائه شده است و ما استفاده نکردیم.

سلاجقه درباره ی بودجه محیط بانان اظهار داشت: بطور کلی مجموعه سازمان محیط زیست هم مزایا و هم حقوق محیط بانان را مورد توجه قرار داده و قدمهای مثبتی برداشته شده بطوریکه ۵۰ درصد فوق العاده برای کارکنان و محیط بانان اختصاص داده شده است. در حوزه مزایا هم وضعیت خوبی را برای کارکنان داریم.

وی ضمن اشاره به اختصاص ۲۱ میلیارد تومان جهت تامین تجهیزات برای استانهای مختلف اظهار داشت: این تجهیزات در قالب بسته هایی خریداری شده و طی یک تا دو روز آینده تحویل استانها داده می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی وضعیت تالاب انزلی اظهار داشت: در این تالاب قرارگاه جهادی به فرماندهی حفاظت محیط زیست استان تشکیل شده و یکی از مباحثی که در بازدیدهای میدانی مشخص شده، این بوده که آب ورودی تالاب برگشت داشته و به عبارتی خفگی تالاب به سبب ساخت دیواره به وجود آمده است.

سلاجقه در آخر اشاره کرد: فرمان داده ایم این دیواره تخریب شود تا تالاب زنده ای را شاهد باشیم و از دادستانی هم درخواست پیگیری این مساله را داشته ایم.

منبع:

1401/08/29
14:45:36
0.0 / 5
272
تگهای خبر: آب , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز