افزایش تعرفه گاز پرمصرف ها از ۱۶ آذر

افزایش تعرفه گاز پرمصرف ها از ۱۶ آذر به گزارش ام آی جی تی، معاون وزیر نفت در امور گاز ضمن اعلام خبر آئین نامه اجرایی بند «ک» تبصره ۱۵ بودجه ۱۴۰۱ در رابطه با افزایش تعرفه گازبها و طرح های تشویقی آن به وزارت نفت، اظهار داشت: مشترکان خانگی که مصرف گاز آنها در ماه های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه جویی می شوند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، مجید چگنی ضمن اعلام خبر ابلاغ آیین نامه اجرائی تعرفه گازبها و طرح های تشویقی ازسوی دولت به وزارت نفت، در تشریح آن عنوان کرد: مشترکان خانگی که مصرف گاز آنها در ماه های سرد سال نسبت به دوره مشابه پارینه کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه جویی معادل سه واحد درصد در گازبهای صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازبها در صورتحساب آنها اعمال خواهد شد.
وی تصریح کرد: مشترکانی که در ماه های بسیار سرد سال، مصارف آنها حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله ۳ جدول پلکانی) باشد، گازبهای آنها صد در صد مجانی خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: تعرفه مشترکانی با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به پاسال افزایشی نداشته و صورتحساب آنها مشابه سنوات گذشته است؛ تنها تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان ۴ به بعد افزوده شده است، این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب های مشترکان محترم اعمال می شود.
چگنی اضافه کرد: بر همین اساس، گازبهای مشترکانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آنها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله ۳ در هر اقلیم)، مجانی خواهد بود، اما در عین حال، مشترکان عادی و حتی مشترکان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آنها، مشمول پرداخت تعرفه های پلکانی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ضمن اشاره به اینکه حالا ۶۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال ازسوی مشترکان پرمصرف (پلکان ۴ تا ۱۲) مصرف می شود و در عین حال، بیشترین مقدار یارانه پنهان انرژی را مشترکان پرمصرف دریافت می کنند، تصریح کرد: این در شرایطیست که بیشتر از ۶۴ درصد از مشترکان که در پلکان نخست تا سوم قرار دارند، تنها ۳۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال را مصرف می کنند که تعرفه آنها افزایشی نداشته است.
وی افزود: بر این اساس، برای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیئت وزیران، برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز، جریمه هایی در نظر گرفته شده که از ۱۶ آذرماه، قابلیت اجرا دارد.
بگفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، بر اساس این آیین نامه، اماکن مذهبی، هتل ها، مساجد و... اگر بیشتر از ۱۰ درصد نسبت به بازه مشابه پارسال، صرفه جویی در مصرف داشته باشند، به ازای هر یک درصد صرفه جویی، ۱۰ درصد بخشودگی در گازها و تا سقف ۴۰ درصد خواهند داشت.
چگنی در رابطه با ی واحدهای صنعتی هم توضیح داد: مشترکان صنعتی هم، درصورتیکه بتوانند اورهال (تعمیرات اساسی) خودرا به دوره سرد سال موکول کنند و حداقل ۵ روز پیاپی، ۳۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، گازبهای آنها متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده، پنج درصد بخشودگی خواهد داشت.
شایان ذکر است، برمبنای مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم ۳ (بیش از ۵۰ درصد مشترکان در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، ۱۷۵، ۲۵۰ و ۳۲۵ مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه و محاسبه گازبهای پلکان نخست تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته است، اما محاسبه تعرفه گازبهای پله های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به پارینه و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، مترمکعبی ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد؛ اما این افزایش تعرفه گازبها به صورت پلکانی و تعرفه هر پله به ازای مازاد مصرف پله های قبلی محاسبه می شود، ضمن آن که این محاسبات از ۱۶ آذرماه سال جاری به بعد، اجرائی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب پیشین محاسبه می گردد.


 


منبع:

1401/09/17
23:29:09
0.0 / 5
292
تگهای خبر: انرژی , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز