آب و انرژی در هفته ای كه گذشت؛

قطعی گاز 1600 مشترک بد مصرف در تهران

قطعی گاز 1600 مشترک بد مصرف در تهران ام آی جی تی: ذخیره 8 هزار تنی سوخت مایع در نکا، قطعی گاز 1600 مشترک بد مصرف در تهران و کمک بزرگ تعطیلی تهران به تامین گاز کشور از با اهمیت ترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، استفاده از پساب در صنایع برای ذخیره آب خام، ذخیره ۸ هزار تنی سوخت مایع در نکا، قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران، تعطیلی تهران کمک بزرگی به تامین گاز کشور کرد و کاهش ۴۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز از با اهمیت ترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.
افت شدید گاز در استانهای شمالی
سخنگوی شرکت ملی گاز اظهار داشت: صنعت گاز از گستردگی فراوانی برخوردار می باشد و امکان دارد در بعضی از استان ها افت فشار گاز را شاهد باشیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در استان ها و شهرهای شمالی قطعی گاز اتفاق افتاده است اظهار داشت: تا کنون (۲۴ دی) در هیچیک از استانهای ایران قطعی گاز وجود نداشته است و آنچه که مردم تجربه کرده اند افت شدید گاز یا مشکلات فنی بوده است، بعنوان مثال در خواف مشکلات فنی بوجود آمده بود که بعد از برسی های لازم برطرف و گاز مجدداً وارد مدار شد.
سخنگوی شرکت ملی گاز افزود: استانهای خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی و همین طور شرق مازندران بیشترین افت فشار گاز را دارند، بنابراین از هموطنان خواهشمندیم با کاهش حداقلی دمای گاز و مصرف بهینه به همشهریان و هموطنان خودرا یاری کرده تا بتوان بدون هیچ قطعی گاز از روزهای سرد سال عبور نماییم.
تولید پایدار روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز در ۱۳ پالایشگاه
احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار داشت: پالایشگاه های سیزده گانه مجتمع پارس جنوبی با حداکثر ظرفیت و با شرایط ایمن و پایدار، در سخت ترین شرایط عملیاتی درحال تولید پایدار گاز هستند.
وی اضافه کرد: تمام یگان ها و واحدهای عملیاتی مستقر در پارس جنوبی در دریا و خشکی و در یکی از بزرگ ترین مراکز استخراج و فرآورش گاز (مجتمع گاز پارس جنوبی) خالصانه و جهاد گونه برای تامین رفاه، عزت و سربلندی مردم کشورمان بی وقفه و بصورت شبانه روزی در تلاش اند.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی خاطرنشان کرد: با تاکید بر توان و دانش بومی فرزندان ایران اسلامی، روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز از سراسر پالایشگاه های این مجموعه فرآورش می شود و الان پالایشگاه های سیزده گانه مجتمع برای تامین گاز مورد نیاز کشور در شرایط بسیار مطلوب قرار دارد.
قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران
هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران اظهار داشت: میزان مصرف گاز در تهران ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف در روز گذشته بوده است، بنابراین گاز ۱۶۰۰ مشترک بدمصرف را در تهران قطع کردیم.
وی با اشاره به اینکه این دسته از مشترکان تعهد می دهند که میزان مصرف خودرا اصلاح کنند و یا ایراداتی که در ساختمان شأن وجود دارد رفع کنند و پس از این تعهد گاز آنها راوصل می نماییم، اضافه کرد: کنتور آنها مجدداً ۱۰ روز دیگر قرائت می شوداگر این روند مصرف رو به کاهش نباشد مجدداً قطع می شود. یعنی این دوره تکرار خواهد شد.
مراقب یخ زدگی و ترکیدگی کنتورهای آب باشید
با توجه به روند کاهش دمای هوا در بعضی ساعات شب خصوصاً در مناطق شمالی شهر تهران و مناطق سردسیر استان، شرکت آب و فاضلاب استان تهران از شهروندان خواست تا تمهیدات لازم را برای پیشگیری از یخ زدگی کنتور و ترکیدگی کنتور و انشعاب آب منازل خود به کار ببندند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.️
در این اطلاعیه آمده است: عایق بندی کنتور و لوله های آبرسانی در جلوگیری از یخ زدگی مؤثر است و سفارش می شود با قراردادن پشم شیشه، گونی کنفی و پوشال در محفظه کنتور و عایق کردن لوله های سطحی از یخ زدگی انشعاب و کنتور جلوگیری کرد.️
سوخت مورد نیاز مناطق سردسیر ذخیره سازی شده است
جلیل سالاری از تلاش شبانه روزی زنجیره تامین و توزیع سوخت کشور در نقاط سردسیر اطلاع داد و اظهار داشت: سوخت موردنیاز در تمامی مناطق کشور، به مقدار کافی ذخیره سازی شده و در اختیار هموطنان قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: هم زمان با ورود جبهه هوای سرد به کشور و با عنایت به شرایط کاهش دمای پایدار و لزوم مدیریت مصرف گاز طبیعی، ستاد مدیریت بحران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز به موازات شرکت ملی گاز ایران و وزارت نیرو شکل گرفت و الان همکاران ما در ستاد و مناطق بصورت ۲۴ ساعته و در شیفت های پیوسته برای تامین مناسب سوخت فعال می باشند.
تعطیلی تهران کمک بزرگی به تامین گاز کشور کرد
جواد اوجی وزیر نفت اظهار داشت: دستور رییس جمهور برای تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات شهر تهران کمک بزرگی به تامین گاز کشور کرد و در این زمان نزدیک ۲ و نیم میلیون متر مکعب کاهش مصرف صورت گرفت.
هموطنان در مصرف برق و گاز صرفه جویی کنند
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: با عنایت به استمرار برودت کم سابقه هوا و ادامه بارش های جوی و یخبندان در بعضی مناطق و محدودیت های سوخت رسانی به نیروگاه های مناطق شمالی کشور صرفه جویی در مصرف گاز و برق در کشور ضروری می باشد.
سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: میزان مصرف برق، به دلیل سرمای هوا هنوز از سقف های تعیین شده مصرف هر استان بالاتر است و اگر مصرف به همین منوال ادامه داشته باشد، تامین انرژی مناطق سردسیر شمالی را گرفتار محدودیت خواهد نمود.
کاهش ۴۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز
سخنگوی شرکت ملی گاز در ارتباط با این مورد به مهر اظهار داشت: در روز جاری ۲۶ دی ماه مصرف گاز به ۶۶۰ متر مکعب رسید و تولید گاز همچنان ۸۴۰ متر مکعب است.
وی افزود: در روز گذشته قطعی ها بصورت موردی وجود داشته و خوشبختانه به جز تربت جام شاهد قطعی گسترده نبوده ایم.
اعظمی افزود: خطوط سراسری گاز کشور پایدار می باشد، اما شرایط گازی کشور همچنان در مرز هشدار قرار دارد، برای اینکه با تغییر برودت این میزان مصرف تغییر می کند.
افزایش ۵ درصدی تولید گاز در پالایشگاه های پارس جنوبی
احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار داشت: در ۲۳ روز سپری شده از زمستان امسال بیش از ۱۵ میلیارد مترمکعب گاز از طرف این مجموعه به شبکه سراسری تزریق شده که این مقدار نسبت به مدت پارینه افزایش پنج درصدی داشته است
مردم نگران تامین آب و برق پایدار نباشند
علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در ارتباط با برودت هوا و مشکلات مرتبط به خدمت رسانی در صنعت آب و برق کشور اظهار داشت: وقتی دمای هوا کاسته می شود، خدمات رسانی در حوزه آب و برق نیز با مشکلاتی همراه می شود که همچون آنها می توان به پدیده یخ زدگی آب و نیمه جامد شدن سوخت های مایع اشاره نمود که فعالیت نیروگاه ها را دشوار می کند.
وزیر نیرو ضمن اشاره به این که مردم بابت تامین آب و برق پایدار نگرانی نداشته باشند، اضافه کرد: از مردم عزیز کشورمان می خواهیم برای حفظ پایداری شبکه با صرفه جویی و مصرف صحیح انرژی به ما در تحقق این امر مهم یاری برسانند.
ذخیره ۸ هزار تنی سوخت مایع در نکا
جلیل سالاری مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: توزیع گاز LPG مشکلی ندارد و در مناطقی که پیشبینی شده بود همکارن درحال توزیع گاز مایع هستند برای اینکه ما در مناطق شمالی دارای ظرفیت مناسبی هستیم بعنوان مثال در نکا ۸ هزار تن سوخت ذخیره وجود دارد.
وی افزود: با عنایت به شرایط پیش آمده به مناطقی که گرفتار افت فشار گاز شده اند ظرفیت مازادی تحویل داده ایم تا هموطنان گرفتار مشکل نشوند.
سالاری در پاسخ به این سؤال مهر که با وجود شرایط پیش آمده سوخت نیروگاه ها تامین می شود، اظهار داشت: سوخت نیرو گاه ها هم با تدابیری که در نظر گرفته شده بود درحال تامین است. ضمن آنکه نیروگاه هایی که ایجاد می شود مخزن هایی برای سوخت دوم در نظر گرفته می شود تا در شرایط بحرانی از آن استفاده گردد.
وی افزود: ما از آغاز سال سوخت دوم را به نیروگاه ها برای ذخیره سازی تحویل می دادیم و تا به امروز مشکلی در این حوزه وجود نداشته است.
انتقال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه های کشور
ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ضمن اشاره به روند سوخت رسانی به نیروگاه های کشور اظهار داشت: در حال حاضر نیروگاه های متصل به شبکه خطوط لوله مطابق برنامه تعریف شده سوخت مورد نیاز خودرا دریافت می کنند.
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ضمن اشاره به سهم ۶۰ درصدی شبکه خطوط لوله در روند انتقال سوخت و فرآورده های نفتی اظهار داشت: از آغاز سالجاری تا پایان آذرماه، دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه های کشور از راه خطوط لوله انتقال نفت تحویل داده شده است.
تا پایان دی ماه تمامی در خواست های کارت سوخت صادر می شود
علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: حالا مشکل تامین کارت های خام رفع شده و روند تولید کارت هوشمند سوخت، به روند عادی خود بازگشته است، اظهار داشت: از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار درخواست ثبت شده، تولید ۹۰۰ هزار کارت سوخت باقی مانده است که امیدواریم تا پایان دی ماه، تولید آنها نیز صورت گیرد.
مصرف ۱۱۸ میلیون لیتری بنزین فقط در یک روز / افزایش عجیب مصرف
علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: هرساله مصرف بنزین در فصل زمستان کاسته می شود در حالیکه در دی ماه مصرف عجیب ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین را در یک روز شاهد بودیم، در حالیکه هرساله در ایام سرد زمستان شاهد کاهش مصرف بنزین بودیم اما نمی دانم امسال چه اتفاقی افتاده است که شاهد رشد عجیب مصرف بنزین در دی ماه هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی افزود: تعطیلی برخی از جایگاه های عرضه CNG سبب شد در ایام اخیر ۷ میلیون لیتر به میزان مصرف روزانه بنزین کشور افزوده شود.
وی افزود: روزانه بطور متوسط ۲۳.۵ میلیون مترمکعب گاز CNG جایگزین مصرف بنزین می شود که با عنایت به این که مصرف بنزین در ایام اخیر به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده است، اگر CNG را نداشتیم، در تامین بنزین با چالش مواجه می شدیم و مصرف به بیشتر از ۱۳۰ میلیون لیتر در روز می رسد.
استعفای چگنی تکدیب شد
اعظمی سخنگوی شرکت ملی گاز اظهار داشت: با کاهش برودت هوا مصرف بخش خانگی به ۶۳۶ میلیون متر مکعب در روز رسیده است که به ترتیب تهران با ۱۲۹ میلیون متر مکعب، خراسان رضوی ۵۷ میلیون مترمکعب، اصفهان ۴۴ میلیون متر مکعب و آذر بایجان شرقی با ۴۱ میلیون متر مکعب پر مصرف ترین استانهای کشور بوده اند.
سخنگوی شرکت ملی گاز در پاسخ به این سؤال که آیا خبر استعفای مدیرعامل شرکت ملی گاز صحت دارد، اظهار داشت: خیر چنین خبری حقیقت ندارد و مدیر عامل شرکت ملی گازدر شرایط فعلی و گذر از چنین شرایط بحرانی استعفا نداده است.
گاز همه مشترکان در تربت جام وصل شد / پایداری شبکه سراسری گاز کشور
جواد اوجی، وزیر نفت بعدازظهر سه شنبه (۲۷ دی ماه) در گفت و گو با بخش خبری ساعت ۱۴ ضمن اشاره به سرمای بی سابقه هوا در سرتاسر کشور و قرار گرفتن دمای ۲۰ استان کشور زیر منفی ۱۰ درجه اظهار داشت: در برخی از روزهای دی ماه ۱۴۰۱ مصرف روزانه بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به علت سرمای شدید و پایداری هوا نسبت به مدت مشابه پارینه تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرده که معادل ۴ تا ۵ فاز پارس جنوبی است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه الان تعداد ۳۶ هزار و ۶۱۴ روستا با پوشش ۸۶ درصدی و بیش از هزار و ۲۲۶ شهر با پوشش ۹۸ درصدی در ایران از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند، خاطرنشان کرد: ۱۷ هزار از ۹۷ هزار مشترک گاز در شهرستان تربت جام با مشکل افت فشار گاز روبه رو بودند که خوشبختانه از امروز ظهر گاز مشترکان در این منطقه بصورت کامل وصل شده است.
برق رسانی پایدار به مناطق سردسیر نیازمند همراهی مردم است
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی برق اظهار داشت: از مردم عزیزمان درخواست می نماییم با تنظیم دمای محیط کار و منزل روی دمای رفاه که ۱۸ تا ۲۱ درجه است و خاموش کردن حتی یک لامپ روشنایی و صرفه جویی در مصرف برق و گاز به عبور از شرایط سخت تامین سوخت نیروگاه ها کمک کنند.
رجبی مشهدی اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت نیروگاهی ما ۹۰ هزار مگاوات است که از این میزان، تولید نیروگاه های برقابی بیش از ۱۲ هزار مگاوات است. در واقع حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد ظرفیت منصوبه نیروگاهی ما به نیروگاه های غیرحرارتی متعلق می باشد و نیروگاه های حرارتی بطور عمده بر پایه گاز هستند.
افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین با قطع سی ان جی
جعفر سالاری نسب، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: در چند استان سی ان جی قطع شد و فشار مضاعفی روی دوش شرکت پخش آورد و مجبور شدیم مصرف بنزین در استانهای شمالی ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه نیروگاه ها در ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ۲۵ دی ماه ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف کردند، افزود: نیروگاه ها از آغاز امسال تا ۲۵ دی ماه ۱۴.۳ میلیارد لیتر سوخت مایع سوزاندند و بیش از ۲ میلیارد لیتر به مصرف آنها اضافه شده است.
استفاده از پساب در صنایع برای ذخیره آب خام
علیرضا الماسوندی، معاون تلفیق و امور تنظیم گری مدیریت منابع آب در ارتباط با این مورد به مهر می گوید: در ایران هم تدابیری جهت استفاده از پساب در نظر گرفته شده است. برای صرفه جویی در مصرف آب دو موضوع وجود دارد، یکی آنکه در بخش نامه ای اعلام شده است پساب جایگزین آب خام صنایع شده است که به مرور زمان و در یک بازه زمانی این اتفاق می افتد همین طور با عنایت به سرمایه گذارری هایی برای این امر صورت گرفته است و باید صنایع موظف شوند پسابی که تحویلشان داده می شود را تصفیه و باز چرخانی کنند که در این صورت یک سوم آب تخصیصی آنها مصرف شود.
وی ضمن اشاره به این که استفاده از پساب در بخش کشاورزی ممنوع می باشد، افزود: استفاده از پساب تنها در صنایع الزام آور است و بخش کشاورزی چنین امکانی را ندارد برای اینکه نمی توان کشت هایی که در ارتباط با غذای مردم و پروتئین است پساب به آنها اختصاص داد. اگر هم کسی چنین استفاده ای از پساب داشته باشد خلاف است و ما آنرا پیگیری می نماییم.
میزان ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران به ۲۵۱ میلیون مترمکعب رسید
علیرضا ارسطویی، مدیر دفتر بهره برداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران اظهار داشت: از مجموع ظرفیت ۱۸۸۸ میلیون متر مکعبی پنج سد تامین کننده آب آشامیدنی استان تهران، ۲۵۱ میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده و بیان کننده این است که تنها حدود ۱۳.۳ درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران پر است.
وی در مورد میزان بارش ها نیز اظهار داشت: میزان بارش ها از آغاز سال آبی تا حالا ۵۰.۷ میلی متر ثبت شده که این میزان پارسال ۸۵.۳ میلی متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش ها نسبت به سال آبی قبل آن ۴۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۰.۶ درصد کاسته شده است.
منبع:

1401/11/01
12:16:01
0.0 / 5
171
تگهای خبر: CNG , آب , آموزش , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز