تولید برق از هوا !

تولید برق از هوا ! ام آی جی تی: منبع جدیدی از انرژی پاک درحال ظهور است؛ چونکه پژوهشگران استرالیایی در مطالعه اخیرشان از کشف آنزیم انرژی خبر دادند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه موناش استرالیا آنزیمی جدید پیدا کرده اند که می تواند از مقادیر اندکی هیدروژن موجود در هوا برای تولید انرژی استفاده نماید. این می تواند به توسعه دستگاه هایی منجر شود که به مفهوم واقعی کلمه می توانند برق را از هوای رقیق تولید کنند.
این کشف اهمیت بیشتری پیدا می کند، برای اینکه جهان بدنبال راه های نوآورانه ای برای دور شدن از سوخت های فسیلی و روی آوردن به سمت منابع غیر کربنی انرژی است.
در صورتیکه فناوری هایی مانند انرژی خورشیدی و بادی درحال افزایش هستند، آنها با مسائل متناوب محدود می شوند - جایی که نمی توانند بطور مداوم یا برمبنای تقاضا برق تولید کنند. یک دستگاه تولید انرژی مبتنی بر آنزیم می تواند دقیقاً مانند یک ژنراتور برق به دلخواه روشن و خاموش شود.
برای سالهای متمادی، پژوهشگران می دانستند که باکتری هایی که در مناطق فقیر از مواد مغذی زندگی می کنند، به عنوان منبع انرژی از جو به هیدروژن نفوذ می کنند. این در محیط های شدید مانند خاک های قطب جنوب، دهانه های آتشفشانی و در اعماق اقیانوس ها مشاهده شده است. با این وجود، مکانیسم دقیق چگونگی نفوذ آنها به هیدروژن شناخته نشده بود.
پژوهشگران مؤسسه اکتشاف زیست پزشکی دانشگاه موناش سپس جهت بررسی بیشتر به یک باکتری معمول خاک، مایکوباکتریوم اسمگماتیس، روی آوردند و آنزیمی به نام Huc را استخراج کردند که می تواند گاز هیدروژن را به جریان الکتریکی تبدیل کند.
آنها سپس از پیشرفته ترین مهارتها برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد ساختار و عملکرد آنزیم استفاده کردند. روش هایی مانند میکروسکوپ کریو الکترونی (cryo-EM) برای تعیین ساختار مولکولی آنزیم استفاده شد.
پژوهشگران همین طور دریافتند که در شکل خالص شده آن، آنزیم بسیار پایدار می باشد و می تواند در دمای شدید نیز زنده بماند. لابراتوار ها بطور معمول آنزیم ها را در دمای زیر صفر درجه فارنهایت (۲۰- درجه سانتیگراد) منجمد می کنند تا ثابت نگه دارند. پژوهشگران دریافتند که آنزیم Huc می تواند در دماهای بالای ۱۷۶ درجه فارنهایت (۸۰ درجه سانتیگراد) نیز پایدار بماند و زمانی که هیدروژن در دسترس باشد، الکتریسیته تولید نماید.
پژوهشگران این آنزیم را «باتری طبیعی» نامیده اند که می تواند جریان الکتریکی پایداری را با بهره گیری از هیدروژن تولید نماید. این به احتمال زیاد منجر به توسعه دستگاه های کوچک با نیروی هوا می شود که برق تولید می کنند.
یافته های این مطالعه در مجله Nature منتشر گردید.
منبع:

1401/12/19
10:57:39
0.0 / 5
290
تگهای خبر: انرژی , تولید , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز