مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران؛

همه چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز می شوند

همه چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز می شوند به گزارش ام آی جی تی، جوانبخت اظهار داشت: امنیت غذایی و امنیت اجتماعی کشور در گرو حفظ و حراست از آب و بخصوص آب های زیر زمینی است و رعایت نکردن آن مخاطراتی را برای کشور رقم خواهد زد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، محمد جوانبخت در پنجاه و دومین نشست مدیران عامل که در سالن خلیج فارس شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار گردید، هدف از برگزاری این جلسه را تبیین اهمیت صیانت از آب کشور با مدیریت توأمان آب و برق دانست. اظهار داشت: در مدیریت منابع آب کشور موارد مختلف بسیاری باید بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد که صیانت از آب کشور خصوصاً آب های زیرزمینی و مدیریت توأمان آب و برق با بهره گیری از نصب کنتورهای برق برای کنترل برداشت از چاه های کشاورزی همچون این موارد است.
وی افزود: قوانین بالا دستی کشور، مسیر و تکلیف ما را به عنوان متولیان آب در جهت توزیع عادلانه آب مشخص کرده است. امروز چه مدیران و کارشناسانی که در صنعت آب مشغول بکار هستند و چه سایر بخش های جامعه به اهمیت حفظ و حراست از منابع آبی کشور پی برده و به آن اذعان دارند؛ چون که امنیت غذایی و امنیت اجتماعی در گرو حفظ و حراست از آب خصوصاً آب های زیر زمینی است و رعایت نکردن آن مخاطراتی را برای کشور رقم خواهد زد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: همه به این باور رسیده ایم که گام هایی که تا کنون برای صیانت از آب برداشته ایم کافی نبوده است، بدین جهت به همه ی اهدافی که از قبل برنامه ریزی و پیش بینی شده بود، نرسیده ایم. حفظ منابع آبی کشور از سالهای قبل جزو تکالیف قانونی ما بوده و به علل مختلف انجام کامل آن به تأخیر افتاده بود که با تاکید وزیر محترم نیرو از نیمه دوم سال قبل این مساله در دستور کار ویژه و فوری بخش آب کشور قرار گرفته است.
جوانبخت یکی از علل به تأخیر افتادن اجرایی شدن کامل برنامه صیانت از آب در سالهای قبل را فقدان تطابق کامل بین بخش آب و برق دانست و اظهار داشت: با پیگیری و تأکیدات ویژه آقای محرابیان، خوشبختانه هم اکنون بخش برق کشور در یک هماهنگی و آمادگی کامل، صنعت آب را در مدیریت و صیانت از منابع آبی همراهی می کند.
جوان بخت یکی از الزامات اجرای طرح تعادل بخشی سفره های آب زیر زمینی را، نصب کنتورهای هوشمند بصورت جهشی دانست و اظهار داشت: در سالهای قبل این مبادرت به صورت جدی صورت نگرفته بود. از سال جاری باید همه چاهای کشاورزی به این کنتورها مجهز شوند.
وی خطاب به مدیران استانی اظهار داشت: ممکنست گاهی به سبب ایجاد محدودیت در برداشت آب تحت فشار قرار بگیرید که باتوجه به شرایط و موقعیتی که مختص هر استان و شهرستانی است باید با درایت و هوشمندی این وضعیت را برای آنها توجیه کرد تا به تعامل منطقی و راهکار اصولی رسید، چون که گاهی رفتار آمرانه و برخورد از بالا به پایین ممکنست نتیجه معکوس داشته باشد.
بحث مولدسازی دارایی ها یکی دیگر از مواردی بود که معاون آب و آبفای وزیر نیرو به آن اشاره نمود و توضیح داد: مولدسازی دارایی ها مبحث بسیار مهمی است که بیشتر به اراضی و اماکن مازاد بخش های دولتی برمی گردد و در کشور متولی پیدا کرده است. مدیران استانی باید در جریان دارایی و اماکن خود باشند، چون که ممکنست قسمتی از این دارایی ها، توسط کارگروه مربوطه فهرست شده باشد، بدین سبب همه مدیران در استانها باید نسبت به ثبت و مستند سازی داریی های خود اقدام نمایند.
در ادامه این جلسه محمد حاج رسولی ها، مشاور وزیر نیرو در امور آب و آبفا هم درباب شورای هماهنگی آب و برق گزارشی عرضه داد. سپس علیرضا الماسوندی، معاون امور تلفیق و تنظیم گری، به اقدامات ستادی وزارت نیرو درباب هماهنگی آب و برق برای مدیریت در برداشت از چاه ها پرداخت.
پس از آن تقی عبادی، مدیرکل دفتر توسعه نظام های فنی، بهره برداری و دیسپاچینگ برقابی به تشریح شیوه نامه و دستور العمل اجرایی مدیریت توأمان منابع آب و مصرف برق چاه های کشاورزی پرداخت و همینطور درباب الزامات بهره برداری از سامانه پایش آب و برق در حوزه تکمیل، اصلاح و تدقیق اطلاعات مندرج در پروانه های بهره برداری توضیحاتی عرضه داد.

1402/04/13
13:07:05
0.0 / 5
281
تگهای خبر: آب , خلیج فارس , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز